Sürdürülebilir Kişisel Bakım Rutinimizi Daha “Tasarruflu” Hale Getirmenin 5 Yolu

Sürdürülebilir Kişisel Bakım Rutinimizi Daha “Tasarruflu” Hale Getirmenin 5 Yolu

Sürdürülebilir bir yaşam benimsemenin en önemli parolası “daha az tüketmek”. Kişisel bakım rutinlerimizde uygulayabileceğimiz birkaç basit püf noktasıyla hem gezegene hem bütçemize rahat bir nefes aldırabiliriz. 

Kişisel bakımımızda gezegeni korumak ve karbon ayak izimizi azaltmak adına sürdürülebilir ve ekolojik seçeneklere yöneliyor olsak da bazen farkında olmadan gereksiz kaynak tüketimine neden oluyor, sürdürülebilir materyallerle üretilse dahi tükettiğimiz her ürünün gezegende iz bıraktığını göz ardı edebiliyoruz. Oysa günlük yaşantımızda uygulayabileceğimiz birkaç püf noktası ile kişisel bakım ürünlerimizin ömrünü uzatmamız ve aynı zamanda ekonomimize de bir nebze nefes aldırmamız hiç de zor değil. 

Katı Şampuan ve Saç Kremlerinin Ömrünü Uzatın

Sürdürülebilir Kişisel Bakım Rutinimizi Daha “Tasarruflu” Hale Getirmenin 5 Yolu

Sıvı formdaki şampuan ve saç kremlerine göre daha az yer kaplayan, daha az su tüketen ve herhangi bir ambalaja ihtiyaç duymadığı için plâstik / veya cam kullanımını ortadan kaldıran solid formdaki saç bakım ürünleri çoğumuzun gözdesi. Fakat içerikleri gereği sabundan daha yumuşak olan ve erimeye meyilli kat şampuan/kremlerin çabuk tükendiğine dair genel bir kanı mevcut. Onları daha uzun süre kullanmanın yolu çok basit: Kurut ve kuru tut! 

Duşta suyun tamamen yüzeyden uzaklaşmasını sağlayan bir sabunluk kullanarak kullanmadığınız anlarda katı saç ürünlerinizin erimesini engelleyebilir, sizden sonra banyoyu kullanacak kişilerin ürünlerinizi ıslatmasını önlemek için duştan sonra onları kuru bir yerde muhafaza edebilirsiniz. 

Sabunlarınızı Daha Uzun Süre Kullanın

Suyla karşılaştığında kullanım ömrü hızla azalan bir diğer malzememiz de katı sabunlar. Sabunlarınızı kuru tutarak uzun süre kullanabilmek için iyi bir sabunluğa sahip olduğunuzdan emin olun; ızgaralı sabunluklar veya bir dilim kabak lifi bu konuda size yardımcı olacaktır. 

Diş Macunu Tabletlerinizi Kırarak Kullanın

Sürdürülebilir Kişisel Bakım Rutinimizi Daha “Tasarruflu” Hale Getirmenin 5 Yolu

Katı formda olması ve cam kavanozlarda satılabilmesi sayesinde diş macununun en sürdürülebilir hali olan diş macunu tabletleri, tüketici talebi doğrultusunda belli boyutlarda üretiliyor. Oysa diş temizliğimizi sağlamak için bir tabletin tamamına ihtiyacımız yok. Kullanmadan önce ikiye kırdığınız diş macunu tabletinizin amacını yerine getirdiğini gördüğünüzde şaşıracak, bir kavanoz ürünün kullanım süresini iki katına çıkartmış olacaksınız. 

Tıraş Bıçaklarınız Körelmesin

Tüylerimizi yok etmek istediğimizde çoğumuz en ekolojik yöntemlerden biri olan tıraş bıçaklarını kullanıyoruz. Kullan-at bıçaklardan uzak duruyor olsak da değiştirilebilir jiletlerin daha uzun süre körelmeden kullanılması bizim elimizde. İşe, yere düşürdüğümüzde bıçakların aşınarak köreldiğini aklımızdan çıkarmayarak başlayabiliriz. Ayrıca tüylerimizi yumuşatmak için bıçakta kalıntı bırakabilecek veya çizebilecek sert, tanecikli ürünler kullanmak tıraş bıçaklarımızın ömrünü kısaltacaktır. Ve tabii ki ıslak bıraktığımız takdirde hızlıca paslanabileceklerini de aklımızdan çıkartmamamız gerek. 

Sabun Kırpıntılarını Değerlendirin

Sürdürülebilir Kişisel Bakım Rutinimizi Daha “Tasarruflu” Hale Getirmenin 5 Yolu

Küçülen sabunlar, çoğu zaman tamamen kullanılmadan çöpe veya pis su giderlerine göç edebiliyor. Onları son zerrelerine dek kullanmanın en güzel yollarından biri sabun keseleri. Pamuklu, bambu veya sisal gibi malzemelerden üretilen sabun keselerinin içine doldurduğumuz sabun kırpıntılarını duş alırken rahatlıkla kullanabiliriz. Üstelik pek çok doğal sabun üreticisi, üretim esnasında çıkan sabun parçalarını çok daha ekonomik fiyatlara satışa sunuyor. Bu da geri dönüşüm ve tasarrufun başka güzel bir yolu!