Sürdürülebilir Güzelliğin Yeni Tekniği: Fiddy Metodu

Sürdürülebilir Güzelliğin Yeni Tekniği: Fiddy Metodu

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Dünyanın “güzellik perileri” Korelilerin bakım rutinimize kazandırdığı bir cilt temizleme yöntemi olan “Fiddy metodu” son aylarda güzellik sohbetlerinin odağında yer alıyor. Gözeneklerde biriken yağ ve kiri etkili temizlemeyi amaçlayan yöntem, adını Koreli blogger “Fiddy Snails”den alıyor.

Cilt bakım uzmanlarına göre minimal bir cilt bakım rutini, “temizleme, nemlendirme ve koruma” uygulamalarından geçiyor. Cildimiz, gün içinde hava kirliliği, ter, kozmetik kalıntısı ve sebum salgısı nedeniyle kirleniyor ve bu kirler gözeneklerimize doluyor. Kirle dolan gözenekler genişliyor, oksitlenen yağ ve kir kararıyor ve çoğu kişinin korkulu rüyası siyah noktalar açığa çıkıyor. 

Uzun yıllardır gözenek temizliği dendiğinde aklımıza agresif temizleyiciler, iri taneli fiziksel peelingler ve sert yüz keseleri geliyordu; iyi bir cilt temizliğinin cildimizi “çitilemekten” geçtiğine neredeyse emindik. Fakat artık sağlıklı bir cildin nazikçe arındırılması gerektiğini biliyoruz; kimyasal peelingler aşındırıcı, sert fiziksel peelinglerin banyo dolaplarımızdaki yerini çoktan aldı bile. 

Güzellik ritüellerinin çoğunun mucidi Koreli kadınlar ise son yıllarda cilt bakımı lügatımıza yeni bir kavram hediye etti: Fiddy Metodu! 

Kimileri, öncesinde cildin çift aşamalı olarak temizlenmesini önerse de “Fiddy” temelde 3 aşamadan oluşuyor: 

  • BHA (salisilik asit) ile kirleri çöz.
  • Kil maskesiyle yüzeye çıkart. 
  • Yağ ile arındır.

BHA Serum Uygulama

Sürdürülebilir Güzelliğin Yeni Tekniği: Fiddy Metodu
Fiddy metodu: BHA serum

Gözeneklerimizde biriken yağ ve kirin çözülmesi için kimyasal olarak bunu gerçekleştirme gücüne sahip Beta Hidroksi Asit, yani BHA’lara ihtiyacımız var. En yaygın kullanılan BHA’lardan biri olan salisilik asit (önerilen oran %5) içeren bir serumu göz ve dudak çevresi hariç yüz ve boynumuza yedirerek Fiddy’nin ilk adımını gerçekleştirmiş oluyoruz.

Ürüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kil Maskesi 

Sürdürülebilir Güzelliğin Yeni Tekniği: Fiddy Metodu
Fiddy metodu: Kil maskesi

BHA yardımıyla çözülen sebum ve kir kalıntılarının gözeneklerimizi terk etmesi için en güçlü silahlarımızdan biri kil maskesi. BHA serumumuzu yüzümüzde 15 dakika beklettikten sonra cildimizi kurutup tahriş etmeyeceğinden emin olduğumuz kil maskemizi uygulayıp cildimizde 29 dk bekletiyoruz ve sonrasında ılık su ile duruluyoruz. 

Buradaki linkten ürüne ulaşabilirsiniz.

Yağ Bazlı Temizlik 

Sürdürülebilir Güzelliğin Yeni Tekniği: Fiddy Metodu
Fiddy metodu: Yağ bazlı temizlik

“Yağ, yağda çözünür.” kuralını lisedeki kimya derslerimizden hatırlıyoruzdur. BHA serum yardımıyla çözülüp kil maskesi uygulaması sonucu yüzeye yaklaşan kir ve sebumu cildimizden tamamen sökmek için son şövalyemiz yağ bazlı temizleyici. Minik dairesel hareketlerle masaj yaparak uyguladığımız temizleyicinin (bu jojoba, kenevir tohumu veya Hint yağı gibi doğal bir yağ da olabilir) yardımıyla derinlemesine gözenek temizliğimizi tamamlıyoruz. Cildimizdeki yağı son olarak kullandığımız temizleme jeli veya sabun ile yıkıyoruz ve ta-tam! Tertemiz gözeneklerimizi bir tonik veya bitki suyu ile sıkılaştırdıktan sonra nemlendiricimizi sürebilir, sağlıkla ışıldayan cildimizin tadını çıkartabiliriz. 

Ürün için buraya tıklayabilirsiniz!