Kıyafet Takası Nedir ve Nasıl Düzenlenir?

Kıyafet Takası Nedir ve Nasıl Düzenlenir?

Bir kıyafete neden ve nasıl duygusal bağ geliştiririz? Üstümüzde güzel durmasıyla bir ilişkisi vardır elbette ya da kıyafetle birlikte geçirdiğimiz anılarla… Peki, bir başkasının size bıraktığı bir kıyafeti giyerken nasıl hissediyorsunuz? Böylesi durumlarda da o kıyafetle ister istemez bir bağ gelişiyor. Hem kıyafet yeni gibi hissettiriyor, hem de sanki kimlik değiştirmişiz gibi bir havaya kapılıyoruz. Eğer siz de böylesi senaryolardan keyif alıyorsanız kıyafet takası size göre bir fikir olabilir. Hele ki karbon salımının %10’una, su israfının ise %20’sine neden olan hızlı modaya meydan okumak da sizin için bir anlam taşıyorsa tam isabet! 

Dolabınızda uzun süredir usul usul bekleyen, artık giymediğiniz kıyafetler sizden… Daha yaşanabilir bir gezegen için bunları kıyafet takasında nasıl değerlendirebileceğinize yönelik fikirler de bizden…

Kıyafet Takası Nasıl Yapılır?

Kıyafet Takası Nedir ve Nasıl Düzenlenir?

Fotoğraf: Leighan Blackwood

Kıyafet takasının arkasındaki mantık gayet basit. Alıp giymediğiniz ya da bir müddet giyip sonra sıkıldığınız kıyafetleri bir başkasınınkiyle değiştirmek. Bazen yeni kıyafet ihtiyacı gerçekten bir kıyafete ihtiyaç duyulduğu için değil de, alışılanın dışında gözükme dürtüsünden kaynaklanıyor. Böylesi durumlarda cebinizi ve gezegenimizi aynı anda düşünerek kıyafet takasına yönelebilirsiniz. Üstelik bunu yalnızca iki kişinin kıyafet takasladığı bir şekilde yapmak zorunda da değilsiniz. Neden bunu bir etkinliğe dönüştürüp gönüllü herkesi davet etmiyorsunuz? Bir iki atıştırmalık da hazırlarsanız bu fikrin ilgi çekmeme olasılığı oldukça düşük! Madem öyle, kıyafet takası etkinliğine yönelik tavsiyelerimizi de sıralayalım:

  • Kıyafet takası etkinliği için uygun bir mekan bulun. Bu kendi eviniz de olabilir, çevredeki kafelerden biri de. Kendi evinizde düzenlediğiniz takdirde ortama daha rahat hakim olabilirsiniz. Çevre kafeler ise özgün bir atmosfer için tercih edilebilir.
  • Herkesin kaç parça getireceğini önceden belirleyip sınırlayın. Yoksa insanlar kucaklar dolusu kıyafetle çıkagelir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz… 
  • Kıyafetleri güzelce sunun. Gelen her parçayı üst üste yığarsanız insanlar o güzelim kıyafetleri göremez ki değerlendirsin. Eğer alan varsa bu kıyafetleri asmayı bile düşünebilirsiniz.
  • Atıştırmalıklar da önemli. Madem bu takası bir etkinlik haline getireceksiniz, atıştırmalıklarla bu etkinliği daha cazip bir hale sokabilirsiniz.
  • Kıyafetlerin hikayelerini dinleyin. Kıyafetleri getiren insanların bu giysilerle ilgili hikayelerini sorup dinlemek, takası her zaman daha da kolaylaştırır.
  • Artan kıyafetleri bağışlayın. Bazı insanlar getirdiği kadar parça almayabilir. Böylesi durumlarda kıyafetler artar. Siz de yaşadığınız şehirdeki bir kıyafet kumbarasına bu kıyafetleri bağışlayabilirsiniz!

Kıyafet Takası Giderek Popülerleşiyor

Kıyafet Takası Nedir ve Nasıl Düzenlenir?
Modada yeni akım: Kıyafet takası

Fotoğraf: Mart Production

Araştırmalara göre son yıllarda ikinci el kıyafet kullanımı ve kıyafet takası, dünya çapında oldukça popüler bir noktaya geldi. Berlin, Londra, New York ve Amsterdam gibi şehirler, kıyafet takas etkinliklerine sık sık ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda bu tür etkinlikler üniversitelerce de benimseniyor. Mesela Georgetown Üniversitesi öğrencileri, şehrin yardımlaşma dernekleriyle birlikte kıyafet takası için harıl harıl çalışıyor. 

Neden bu trend, Türkiye’nin şehirlerine ya da kampüslerine sıçramasın? 

Kapak Fotoğrafı: Ron Lach