Gelecek İçin Sürdürülebilir Plastik Teknolojisi: AirCarbon

Gelecek İçin Sürdürülebilir Plastik Teknolojisi: AirCarbon

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023

2003 yılında Newlight Technology kurulurken akıllarında tek bir soru vardı: Ürettiğimiz ürünler gezegene zarar vereceğine nasıl daha da iyileşmesini sağlayabilir? Bu zor soruya tam 18 yılını veren firma, sonunda yanıtı buldu. Biyolojik olarak parçalanabilen son biyoteknoloji ürünü AirCarbon’u icat ettiler. Eğer olur da bu ürün yaygın bir hale gelirse gelecekte plastik kullanımını tam anlamıyla terk etmek mümkün olabilir. AirCarbon, tam da bu noktada gezegenin iyileşmesinde önemli bir rol oynama şansına sahip. Peki, bu ürünün arkasında nasıl bir teknoloji var da böylesine etkileyici senaryolarda kendine rol edinebiliyor?

AirCarbon Doğayı Taklit Ederek Karbon Salımının Önüne Geçiyor

Gelecek İçin Sürdürülebilir Plastik Teknolojisi: AirCarbon

Fotoğraf: Lisa Fotios

Doğadaki birçok tek hücreli canlı, anaerobik, yani oksijensiz sindirim yapar. Bu sindirim esnasında besini karbon salımı olmadan parçalarlar. Ortaya çıkan maddeye ise PHB denir. 

Newlight, hedeflerine okyanuslarda yaşayan ve anaerobik sindirimle PHB üreten mikroorganizmaları taklit ederek ulaştı. Bu tek hücrelilerin ürettiği PHB’yi sentezledikleri takdirde doğa dostu bir ham maddeye erişebileceklerini keşfettiler. Üstelik bu PHB sentezi, havaya salınan sera gazını dönüştürerek de yapılabiliyor. Böylelikle hem sera gazının zararı azalıyor, hem de açığa çıkan madde bir biyomateryal. Biyomateryallerin en güzel yanları da doğada çözünme ve geri dönüşüm konusunda hiçbir güçlük yaratmamaları. Olur da AirCarbon gelecekte daha popüler bir hale gelirse hem doğaya zararlı plastikten, hem de sera gazından aynı anda kurtulmak mümkün olacak.

Bu teknoloji ve taşıdığı potansiyel, Newlight Technology’e Dünya Ekonomi Forumu ve EPA gibi birçok organizasyondan çeşitli ödüller getirdi. Bunun arkasındaki en büyük neden ise bırakın Net Zero’yu, AirCarbon’un tam anlamıyla karbon negatif olması. 

AirCarbon, bu karbon negatif damgasını Carbon Trust gibi oluşumların detayları analizleri sonrasında kazandı. Hatta sayılarla konuşmakta fayda var, AirCarbon’un 1 kilogramı 88 kilogram karbondiyoksiti havadan temizliyor!

AirCarbon’un Devrim Yaratacağı Sektörler Hangileri?

Gelecek İçin Sürdürülebilir Plastik Teknolojisi: AirCarbon

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Başlıktaki sorunun cevabı; sürdürülebilir bir gelecek için en fazla karbon salımı yapan ve çevre kirliliği yaratan sektörler elbette. Mesela Newlight şimdiden gıda sektöründe çalışmalara başladı. Plastik çatal bıçak takımı ve pipetleri AirCarbon ile üreten firma, bu ürünleri dünyaca ünlü hamburger zinciri Shake Shack’in Amerika şubelerine satıyor

Araştırmalara göre pandemiyle birlikte eve siparişlerde %65’lik bir artış yaşandığını da düşünürsek Shake Shack gibi birçok fast-food zincirinin bu yeni teknolojiye geçiş yapmasını dilemek durumundayız. Paralel bir biçimde geçtiğimiz günlerde 45 milyon dolar yatırım alan Newlight Technology, yaptığı bu tür satışlarla da birlikte AirCarbon’u daha popüler bir konuma getirmeye kararlı. Bir sonraki hedefleri mi? Plastik paketleme yapan şirketler gibi gözüküyor…

Kapak Fotoğrafı: Markus Spiske