Sevgililer İçin Romantik Aşk Şehirleri Tatil Önerileri

Sevgililer İçin Romantik Aşk Şehirleri Tatil Önerileri

Sevgilisiyle romantik tatil yapmak pek çok insanın hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek için Sevgililer Günü veya yılın diğer günlerinde romantik tatil planı yapılabilir. Ancak tatil yapmak için uygun bir aşk şehri bulmak veya seçim yapmak zordur. O halde gelin, sevgililer için romantik aşk şehirleri tatil önerileri nelermiş birlikte bakalım…

Sevgililerin En Çok Tatile Gittiği Şehirler Nerelerdir?

Sevgililer İçin Romantik Aşk Şehirleri Tatil Önerileri

Fotoğraf: Mehmet Turgut Kirkgoz

Sevgililer Günü veya tanışma yıl dönümü gibi özel günlerde tatil yapmak için tercih edilebilecek çok sayıda şehir vardır. Tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyenler çevre şehirleri, yurt dışında yapmak isteyenler ise yurt dışında sevgililerin gidebilecekleri romantik şehirleri tercih ederler. 

Sevgililerin en çok tatile gittiği şehirler şunlardan oluşur:

 • Nevşehir (Kapadokya): Nevşehir’de bulunan Kapadokya çiftlerin favori tatil beldeleri arasındadır. Peri bacalarına ev sahipliği yapan bölge, sadece sevgililerin değil balayı çiftlerinin de tercih ettiği bir adrestir. Bu bölgeye gelenler atlı safari, balon turu, peri bacaları turu, yer altı şehri turu, şarap tadımı ve kilise gezisi gibi aktivitelere katılma imkanına sahiptir. 
 • Bursa (Uludağ): Bursa (Uludağ) sevgililerin tercih ettikleri tatil rotalarından bir diğeridir. Dünyaca ünlü bir kayak merkezine ev sahipliği yapan Uludağ Sevgililer Günü’nde romantik kutlama yapmak isteyen sevgililer tarafından özellikle kış aylarında çokça tercih edilir. Karlar arasında romantik bir aşk tatili için siz de Uludağ’ı tercih edebilirsiniz.
 • Balıkesir (Ayvalık): Ayvalık romantik tatil geçirmek isteyen sevgililerin tercih ettiği adreslerden birisidir. Balıkesir’de bulunan Ayvalık, yıl boyunca ziyaret için tercih edilebilir. Temiz ve sakin plajları, huzurlu atmosferi ve Rum tarihini yansıtan yapılarıyla dikkat çeken bölge, özellikle yazın sevgilisiyle keyifli tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir rotadır.
 • Paris: Çiftlerin en çok tatile gittiği şehirlerden birisi de Fransa’da bulunan Paris şehridir. Aşıklar şehri olarak anılan Paris, romantik tatil için en ideal adrestir. Aşk dolu bir Paris tatili; Seine Nehri’nde romantik bir yürüyüş ve Eyfel manzarasında keyifli bir yemek ile taçlanabilir. 
 • Roma: Sevgililerin en fazla tercih ettiği bir diğer yurt dışı tatil şehri ise Roma’dır. İtalya’da bulunan Roma sokaklarında romantik yürüyüş, dilek çeşmesinde dilek dileme ve İtalyan mutfağının ünlü lezzetlerini tatma şansı elde edilebilir. 
 • İstanbul: İstanbul sevgililerin romantik tatil için seçtikleri rotalardan birisidir. Özellikle Kız Kulesi, romantik sevgililer günü kutlamaları için idealdir. Ayrıca boğazda yemek yemek, İstanbul’u Çamlıca Tepesi’nden izlemek ve tarihi yerleri gezmek sevgililerin baş başa yapabilecekleri aktiviteler arasındadır. Buna ek olarak tatil için İstanbul’u tercih edenler boğaz turu yapma ve şehrin ünlü adalarını gezme imkanı elde ederler.

Romantik Tatil Önerileri

Romantik tatil önerileri sevgilileriyle, kız arkadaşlarıyla veya erkek arkadaşlarıyla romantik dakikalar geçirmek isteyenler için hayat kurtarıcı önerilerdir. Romantik dakikalar için zaman kısıtlıysa tatil için yakın çevredeki şehir ve tatil bölgeleri tercih edilmelidir. Örneğin İstanbul’da yaşayan kişiler şehirden fazla uzaklaşmadan Ağva ve Şile gibi adresleri tatil için tercih edebilirler. Buralarda bulunan otel ve tesislerde yer ayırtıp keyifli dakikalar geçirmeleri mümkün olur.

Romantizmin doruklara ulaşacağı tatil için zaman kısıtlı değilse Türkiye’de sevgililer tarafından en çok tercih edilen tatil rotaları seçilir. Bu rotalar arasında Kapadokya, Cunda, Uludağ, Abant, Ayvalık ve Fethiye gibi tatil beldeleri vardır. Tatillerini yurt dışı gezisi ile birleştirmek isteyenler ise romantik saatler için Paris, Roma ve Venedik gibi şehirleri tercih edebilirler.

Çiftler İçin En Keyifli 5 Tatil Bölgesi

Romantik Tatil Bölgeleri

Fotoğraf: Dan Novac

Çiftler, tatillerinin romantik olmasına ek olarak keyifli olmasını da tercih eder. Tatil süresi boyunca yapacakları aktivitelerde tatillerini keyifli ve unutulmaz hale getirmeleri mümkündür. 

Çiftlerin keyifli zaman geçirebilecekleri tatil bölgelerinden Türkiye’de öne çıkanlar şöyledir:

 • Fethiye
 • Kapadokya
 • Uludağ
 • Venedik
 • Cunda

Türkiye romantik tatil bölgeleri tercih eden kişiler; denize girerek, manzara izleyerek, kayak yaparak, tekne gezisi yaparak ve romantik fotoğraflar çektirerek keyifli dakikalar geçirebilirler. Ayrıca tatil için tercih ettikleri tesislere göre bölgelerdeki önemli aktivitelere katılma imkanı da bulurlar.

Avrupa’da Bulunan Romantik Şehirler

Avrupa'da Romantik Tatil Önerileri

Fotoğraf: William Zhang

Romantik tatil yapmak isteyen sevgililerin Türkiye şehirleri yerine Avrupa şehirlerini tercih etmeleri mümkündür. Bu şehirlerde tatil yapmaları, aşklarını daha canlı tutmalarına yardımcı olur. 

Romantizmin doruklarda yaşanabileceği Avrupa’da çift tatili yapmak için uygun romantik şehirler şunlardır:

 • Paris: Avrupa’da romantik şehir denilince ilk akla gelen Paris olur. Bu şehir, çiftlerin Eyfel Kulesi’nde romantik buluşmalar yapmasına, şehrin tarihi kilise ve katedrallerinde gezmelerine ve eşsiz bahçeleri gezmelerine imkan verir. Ayrıca evlenme teklifinin unutulmaz hale gelmesi için tercih edilebilecek en önemli şehirdir.
 • Prag: Çekya topraklarında bulunan Prag, sevgililer günü için tatil yerleri arayanlar tarafından tercih edilebilecek bir şehirdir. Orta Çağ atmosferini üzerinde taşıyan şehir, romantik dakikalar geçirmek için idealdir. Özellikte şehirde bulunan Charles Köprüsü romantik dakikalar için tercih edilebilecek mekanların başında gelir.
 • Venedik: İtalya topraklarında bulunan Venedik, romantik tatil rotası arayanlar için ideal bir adrestir. Su kanallarıyla ünlü olan şehir, gondol turları ile çiftlere romantik zaman geçirme imkanı sunar. Ayrıca Venedik’in eşsiz mimariye sahip sokaklarında el ele yürüyüş yapılarak tatili keyifli hale getirmek mümkün olur. Bu şehre gelenler ayrıca Venedik adalarını gezme, lezzetli akşam yemekleri yeme ve canlı müzik mekanlarına giderek romantik dans etme imkanına sahip olurlar.
 • Roma: Avrupa’da bulunan romantik şehirlerden birisi de Roma’dır. İtalya’da bulunan Roma özellikle sahip olduğu Aşk (Dilek) Çeşmesi ile çiftlerin dikkatini çeker. Bu çeşmede çiftler mutlu olmak ve kavuşmak için dilek dilerler. Ayrıca Roma; eşsiz manzarası, tarihi eserleri ve dikkat çekici mimariye sahip sokaklarıyla çiftlerin romantik saatler geçirmesine imkan tanır. 
 • Belgrad: Avrupa’nın romantik şehirleri arasında Belgrad’a da yer vermek mümkündür. Sırbistan topraklarında bulunan şehir, tarihi dokusu sayesinde pek çok insanın dikkatini çeker. Çiftler bu şehre giderek tarihe tanıklık edebilir ve keyifli zaman geçirebilirler. Üstelik Avrupa topraklarında bulunan bu şehre vizesiz seyahat ile gitmek de mümkündür.

Bu şehirlere ek olarak Lizbon, Viyana, Floransa, Madrid, Brugge, Berlin ve Lyon gibi şehirler de romantik tatiller için tercih edilebilecek Avrupa şehirleri arasındadır.

Gitmesi Kolay Romantik Tatil Şehirleri

Romantik Şehir Önerileri

Fotoğraf: Anne Berdnik

Sevgilileriyle romantik tatil yapmayı düşünen kişiler gitmesi kolay şehirlerin arayışına girerler. Özellikle ufak bir tatil kaçamağı düşünülüyorsa ulaşımla zaman harcamamak isterler. Şehre çabuk ulaşım sağlamalarıyla kalan vakitlerini romantik dakikalara ayırma imkanı bulurlar. 

Sevgililer için gitmesi kolay romantik tatil şehirleri şunlardır:

 • İstanbul 
 • Nevşehir
 • Bursa
 • İzmir 
 • Antalya 

İstanbul’da yaşayan kişiler romantik tatil için şu destinasyonları tercih edebilir:

 • Abant (Bolu)
 • İznik (Bursa)
 • Kartepe (Kocaeli)
 • Safranbolu (Karabük) 

Sevgilileriyle yurt dışında romantik tatil hayali kuran kişilerin kolay gidebilecekleri yurt dışı şehirleri ise şunlardır:

 • Belgrad (Sırbistan) 
 • Midilli (Yunanistan)
 • Mostar (Bosna Hersek)
 • Üsküp (Makedonya)
 • Burgaz (Bulgaristan) 
 • Kotor (Karadağ)

Kapak fotoğrafı: Fred Pixlab