Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir

Kimileri deniz-kum-güneş üçlüsünün yerine sakin ve doğayla iç içe bir tatil tercih eder. Kış tatili, özellikle yazları zamanı olmayan veya uygun bütçeyle tatil yapmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri. Dört mevsimde de farklı deneyimler sunabilen ülkemizde kış tatili için birçok seçenek bulunuyor. Arayışa son! Sizin için en iyi kış tatili şehirleri listesi oluşturduk. 

Türkiye’deki Kış Tatili Şehirleri

Kış tatili denildiğinde haliyle ilk olarak akla bembeyaz kar ile kaplı bir manzara geliyor. Kış aylarında hem kayak yapabileceğiniz hem de doğanın tadını çıkarabileceğiniz birçok lokasyon bulunuyor. Öte yandan bazı tatilciler, kış aylarında kültürel tatilleri de tercih edebiliyor. Türkiye’de kış tatilinin keyfini çıkarabileceğiniz 10 şehir listemizde size uygun bir tatil bölgesi bulabilirsiniz.

Bursa

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Flickr | Charles Fred

Kış tatili konusunda Marmara’nın en çok tercih edilen şehirlerinden olan Bursa, Uludağ gibi eşsiz bir doğal harikaya sahip. İstanbul’a yakın olması sayesinde her yıl binlerce tatilciyi ağırlayan Uludağ’da otel rezervasyonları aylar öncesinden dolabiliyor. Uludağ’da kış tatili yapmak, diğer şehirlere kıyasla çok daha fazla imkana erişim sağlasa da aynı oranda daha masraflı olabiliyor. Ancak merak etmeyin, Uludağ’ın oteller bölgesinde olmasa da yakınındaki butik otellerde konaklayarak da uygun fiyatlı kış tatili yapabilirsiniz.

Kayseri

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Pixabay | EyupPors38

Anadolu’nun kış tatili lokasyonu Kayseri, Erciyes Dağı’nın ihtişamı altında ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Ankara ve çevre illerde konaklayan birçok kişi, kış aylarında Erciyes’te kayak tatili yapmayı tercih ediyor. Öte yandan zengin mutfağıyla bilinen Kayseri, lezzet yolculuğu yapmak isteyenler için gerekli tüm imkanları sağlıyor. Ayrıca Kapadokya gibi diğer turistik lokasyonlara yakın olması, Kayseri’yi daha da öne çıkarıyor.

Nevşehir

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Uğur Sevinç

Anadolu’yu konu edinen hikayelerin masalsı şehri Nevşehir, dünyaca ünlü peri bacalarına sahip. Nevşehir’de aynı zamanda romantik kış tatili için tercih edebileceğiniz mağara konseptli oteller bulunuyor. Balonları da kaçırmadınız! Kapadokya’da kış aylarında da balon turları yapılıyor. Ayrıca kış aylarında daha az yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya’da uygun fiyatlı konaklamak mümkün hale geliyor.

Bolu

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Yaz, sonbahar, kış, ilkbahar… Bolu’nun güzel olmadığı mevsim yok diyebiliriz. Yedigöller ve Abant Gölü gibi muhteşem doğal harikalara sahip olan şehir, kış geldiğinde ayrı bir güzel hale geliyor. Hem yerli hem yabancı birçok profesyonel fotoğrafçı, arkaplanları süsleyecek güzellikteki karelerini kış aylarında Bolu’da kaydediyor. Bolu’da kış tatili için özellikle Abant Gölü ve çevresi öne çıkıyor. Aynı zamanda zengin bir kültüre de sahip olan Bolu’da gezebileceğiniz önemli tarihi bölgeler bulunuyor.

Mardin

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Pixabay | tunaolger

Tarihi açıdan Doğu’nun en önemli şehirlerinden biri olan Mardin, kış aylarında resmen beyaza bürünüyor. Türkiye’de kışın en güzel yaşandığı şehirlerden biri olarak gösterilen Mardin’de konaklayabileceğiniz birçok eski konak bulunuyor. Türkiye’nin önemli müzelerine ev sahipliği yapan Mardin, kültür odaklı kış tatili yapmak isteyenler için bulunmaz bir nimet.

Erzurum

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Pixabay | byfotoahmet

Türkiye’de Kış Olimpiyatları için uygun olarak seçilen Palandöken, kayak tatili yapmak isteyenler için imkanları açısında en iyi seçeneklerden biri. 2010 yılında yapılan Kış Olimpiyatları’ndan sonra her geçen yıl daha fazla ilgi ve yatırım alan Palandöken, Türkiye’nin en önemli kış tatili lokasyonlarından biri olarak görülüyor. Mutfağının namı tüm Türkiye’ye yayılmış olan Erzurum’da cağ kebabı gibi eşsiz tatları deneyimlemek ise cabası!

Kars

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Pixabay | Alperkures

Türkiye’nin en doğusunda bulunan şehir olan Kars, hem tarihi hem de doğası sayesinde kış tatili şehirleri arasında kendinden söz ettirmeyi başarıyor. Kars’ta ülkemizin tarihi açısından önemli noktalardan biri olan Sarıkamış bulunuyor. Şehir, aynı zamanda adrenalin bağımlıları için kış sporları açısından önemli imkanlar sunuyor. Kars’ın uğrak noktalarından olan Sarıkamış’ta her türlü kar sporu için uygun olan 12 kilometrelik kar pistleri yer alıyor. Kış aylarında şehre ulaşım zor hale gelse de Sarıkamış’a oldukça yakında bulunan havaalanı, seyahatinizi çok daha kolay hale getiriyor.

Rize

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Pexels | Meltem Cavusoglu

Son yıllarda oldukça popüler bir kış tatili şehri haline gelen Rize, sahip olduğu Ayder Yaylası gibi güzellikler sayesinde bu sıfatın hakkını veriyor. Ayder Yaylası’nda bembeyaz karlarla bezenmiş dağlara karşı yudumlayacağınız birkaç yudum kahve, tüm senenin yorgunluğunu alabilir. Üstelik kış aylarında Ayder Yaylası’nda konaklamak çok daha ucuz hale geliyor. Bölgede hala öz kültürünü korumayı başarabilen yerli halk; el emeği, göz nuru hediyelik eşyalar ve yemekler yapıyor. Rize’ye gittiğinizde şehrin ünlü olduğu mısır ekmeği, unlu helva ve kuymak gibi eşsiz lezzetleri denemeden ayrılmayın deriz.

Karabük

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Bugün bile hala yapısını korumayı başarabilen, bütünlüğü açısından Türkiye’nin en önemli tarihi şehirlerinden olan Safranbolu, Karabük’ün açık ara en büyük değeri. UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde kendine yer bulan Safranbolu, otantik bir kış tatili arayışında olanlar için biçilmiş kaftan. Öte yandan şehrin yöresel yemekleri de bir hayli meşhur.

Kastamonu

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Kastamonu dendiğinde akıllarımızda yer edinen şarkısıyla hatırlanan Ilgaz, Türkiye’deki kış tatili lokasyonları arasında yer alıyor. Kış aylarında kamp yapmak isteyenlerin sık sık ziyaret ettiği Ilgaz, listedeki diğer rakiplerine kıyasla çok daha uygun fiyatlı tatil imkanı sunuyor. Çizmelerinizi giyip yürüyüş yapmak, sakin bir yere kurulup semaverde demlediğiniz çayınızı içmek size çekici geliyorsa Kastamonu’da tatil yapmayı düşünebilirsiniz.

Türkiye’de Kış Tatili Yapılır Mı?

Türkiye, çevresindeki ülkelere kıyasla kış tatili yapmak için en uygun ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Ülkemizde kış aylarında ziyaret edebileceğiniz birçok lokasyon bulunuyor. Birden fazla yüksek rakımlı bölge barındıran Türkiye, hem yurt içinden hem de yurt dışından binlerce ziyaretçiyi bünyesinde topluyor.

Uludağ gibi uzun yıllardır kış turizminin odak noktalarından biri haline gelmiş bölgelerde dünya standartlarında kış tatili imkanları sunuluyor. Ülkemizde bulunan birçok turistik lokasyon, kış aylarında yaz turizmine kıyasla çok daha uygun fiyatlı konaklama fırsatı sağlamasıyla öne çıkıyor.

Tüm bu avantajları toplandığında Türkiye’nin çevre ülkeler içerisinde kış tatili yapmak için en iyi ülkelerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Türkiye’de Aile İçin Kış Tatili Bölgeleri Nerelerdir?

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Flickr | Yellowstone National Park

Kış tatilleri aileler açısından en uygun tatil seçeneklerinden biri olarak gösteriliyor. Ülkemizde ailenizle mutlu ve huzurlu zaman geçirebileceğiniz birçok lokasyon bulunuyor. 

Yalova 

Marmara’nın az bilinen kış tatili lokasyonları arasında yer alan Yalova, kış aylarında ziyaretçilerine eşsiz kaplıca imkanları sunuyor. Yalova’daki kaplıcalar, ailenizle güzel zaman geçirirken aynı zamanda bedensel rahatlama imkanı bulabileceğiniz hizmetlere sahip. Bölgede bulunan birçok işletmenin ailelere özel olarak ayrılmış alanları bulunuyor. Uygun fiyatlı konaklama yapabileceğiniz Yalova kaplıcalarında bungalov tipi evlerde de kalabilirsiniz.

Edirne

Tarihi açıdan Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan Edirne, çocuklarınızla yapabileceğiniz bir kültür yolculuğu için biçilmiş kaftan. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” olarak adlandırdığı Selimiye Camii başta olmak üzere şehirde gezebileceğiniz birçok kervansaray ve tarihi köprü bulunuyor. Öte yandan Edirne’nin İstanbul’a oldukça yakın olması, aile için kış tatili önerileri arasında öne çıkmasını sağlıyor. 

Eskişehir

Anadolu’da yer almasına rağmen kültürel açıdan ülkemizin batısından oldukça etkilenen Eskişehir, ailenizle tatil yapmak için fazlasıyla uygun. Türkiye’nin Disneyland’i olarak bilinen Masal Şatosu’nda zaman geçirmek, çocuklarınızın unutamayacağı aktivitelerden biri olabilir. Öte yandan Eskişehir, kış aylarında oldukça yoğun kar yağışı almasıyla biliniyor. 

Sevgililer İçin En Romantik Kış Tatil Yerleri | Türkiye

Türkiye’de Kış Tatilinin Keyfini Çıkarabileceğiniz 10 Şehir
Fotoğraf: Pixabay | Marcho Verch

Romantik kış tatili, neredeyse tüm çiftlerin hayallerinden biri. Peki, sevgiliyle kış tatili yapmak için Türkiye’de hangi bölgeler tercih edilmeli? İşte romantik ortamıyla sevginizi güçlendirebilecek bazı kış tatili lokasyonları…

Şirince | İzmir

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında yerli ve yabancı birçok turisti ağırlayan İzmir’in ünlü köyü Şirince, sahip olduğu otantik ortamıyla kış aylarında çiftler için unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor. Bölgede kültürel dokusunu korurken açık alanda jakuzi gibi lüks sayılabilecek imkanları da sağlayan birçok otel bulunuyor. 

Cunda Adası | Balıkesir

Dört mevsim boyunca güzel kalmayı başarabilen nadir tatil lokasyonlarından biri olan Cunda Adası, hem sevgililer hem de romantik bir balayı geçirmek isteyen çiftler için fazlasıyla uygun. Cunda Adası’nda kış ayları geldiğinde bölgede çoğu otel, balayı tatiline gelen çiftler ve sevgililere unutulmaz bir deneyim sunmak için özel hazırlıklar yapıyor. Cunda Adası, aynı zamanda kaliteli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz restoranlarıyla meşhur.

Kartepe | Kocaeli

İstanbul’a yakın kış tatili lokasyonlarından biri olan Kartepe, uygun fiyatlı kayak tatili için biçilmiş kaftan. Sahip olduğu imkanlar açısından Kartepe’nin Uludağ ve Erciyes gibi önemli kayak noktalarından aşağı kalır yanı yok. Bölgede konaklayabileceğiniz pek çok otel bulunuyor. Üstelik Kartepe’deki kayak sezonu aralığı da bir hayli geniş. Romantik kış tatili arayanlar için ise Kartepe’de bulunan butik tarzda bungalov evler iyi bir tercih olabilir.

Fotoğraf: Pixabay | Suju Foto