Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

Dünya standartlarında eğitim programlarıyla en üst düzeyde mutfak ve ağırlama profesyonelleri yetiştirmeye kendini adayan USLA (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi), Türkiye’nin önde gelen uluslararası otel işletmeciliği ve aşçılık akademileri arasında yer alıyor. 10 yılı aşkın tecrübesiyle yiyecek içecek ve otelcilik sektörlerine ustalık derecesinde profesyoneller kazandıran akademi, geçtiğimiz dönemde ise Kanyon AVM’ye taşındı. 

USLA; yeni yerinde Gusto by USLA restoranı, USLA Kütüphane, Chocolate by USLA, Skola Coffee, USLA Patisserie ve alışveriş alanlarıyla hizmet vermeye başladı. Biz de USLA’nın Genel Koordinatörü Hülya Acar’a; akademinin hikayesini, gerçekleştirdikleri çalışmaları ve bundan sonraki projelerini sorduk.

Keyifli okumalar…

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!
USLA Genel Koordinatörü Hülya Acar

Bize biraz kendinizden ve USLA yani Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi’nin hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

USLA’nın Genel Koordinatörüyüm, aynı zamanda ANY İstanbul ve Dirty Hands’in kurucu ortağıyım. Dolayısıyla çok uzun yıllardır yeme – içme ve hizmet sektörünün içinde aktif olarak yer alıyorum. Tüm bu süreç içinde edindiğim bilgi birikimi, sektördeki ihtiyaçlara dair analizlerimi Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi olarak kurulduğu günden beri yeme – içme, servis ve hizmet sektörüne profesyoneller kazandıran USLA’ya aktarıyor olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. 

Akademinin başındaki eğitmen şefimiz Cenk Akkaya önderliğinde hem kişilerin bu alanda donanımlı olarak yetişerek kariyerlerine en iyi başlangıcı yapabilecekleri şekilde eğitimler veriyor hem de kurumlara danışmanlık yapıyoruz. USLA’yı biraz daha detaylandıralım çünkü gerçekten de oldukça geniş bir dünyası var; üstelik Kanyon’daki yeni yerimiz ve yenilediğimiz kimliğimiz ile bu dünyamız şimdi daha da zenginleşti. 

USLA, her şeyden önce servis konusunda da eğitimler veren ilk akademi olma özelliği taşıyor. Kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın zamanda birbirinden değerli profesyoneller yetiştiren bir akademi olarak çok net söylemeliyim ki gerçekten önemli bir bilgi birikimi ve tecrübeye sahibiz. Bunu da globalleşen dünyayla her zaman güncelliyor bu şekilde öğrencilerimize aktarıyoruz. 

Felsefemiz ve motivasyonumuz, servis ve lezzet alanlarında en donanımlı, en yetkili akademi olmak; var olduğumuz alanlarda başarılarıyla ses getiren mezunlar, sektöre değer katan profesyoneller yetiştirmek… Üstelik verdiğimiz eğitimlerin geçerliliği sadece Türkiye ile sınırlı değil. Öğrencilerimizi dünya standartlarında, uluslararası geçerliliği olan bir akademik müfredatla yetiştiriyor, kariyerlerini yurt dışında devam ettirmek isterlerse bu yönde avantaj sağlıyoruz. Dolayısıyla sizin vesilenizle yeniden vurgulamak istiyoruz ki biz sadece yemek okulu değiliz; otelcilik, yiyecek içecek işletmeciliği, servis gibi gastronomi sektörünün her katmanına yönelik sertifikalı ve diplomalı eğitim programları sunuyoruz. Dünya standartlarında eğitim programlarımızla, en üst düzeyde mutfak ve ağırlama profesyonelleri yetiştirmek en önemli odak noktamız… 

Öğrencilerimize çok uluslu ve çok kültürlü bir disiplin sağlıyor, onlara en yüksek donanımla global mutfak eğitimleri veriyoruz. Sürekli gelişen, değişen ve büyüyen otelcilik, yeme-içme sektörlerinin dinamiklerini en güncel şekilde öğrencilerimize aktarıyor, profesyonellik ve kaliteli hizmet anlayışı konusunda fark yaratacakları bilgileri veriyoruz. 

Öte yandan USLA olarak tedarikçilerimize ve iş ortaklarımıza da çok önem veriyoruz. Kurduğumuz iş birlikleriyle öğrencilerimizin en doğru partnerleri, ekipmanları, çözüm ortaklarını tanımalarını sağlıyoruz. Mezunlarımız, otelcilik ve yeme-içme sektörlerinde, uluslararası kalitede teori ve uygulamalı eğitim almış kişiler olarak mevcut işgücüne önemli katkılar sağlıyor. Bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli, nitelikli, donanımlı insan kaynağı ihtiyacını karşılıyoruz. 

Uluslararası başarılara imza atan, kendi kategorisinde yeniliklerin öncüsü olan birçok mezunumuz olmasından gurur duyuyoruz. Gelişen dünyaya ve ihtiyaçlara entegre, uzman eğitmen kadromuz ile kariyerinde başarılı olmak isteyenler için sunduğumuz eğitimlerin yanı sıra farklı deneyimler, farklı kültürler ve farklı lezzetler keşfetmek isteyenlere yönelik atölyeler de sunuyoruz. Hem bireysel hem de kurumsal olarak çokça talep gören atölyelerimizi, yeme–içme alanında bildiklerine yenilerini eklemek, sevdikleriyle, arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmek, yepyeni kültürler ve tatlar keşfetmek isteyenler için özenle yönetiyoruz. Yaşınız kaç olursa olsun şayet otelcilik ve yiyecek – içecek sektörlerinde kariyer edinmek istiyorsanız bunun da hem Türkiye’de hem de tüm dünyada geçerliliği olan bir eğitim olmasını önemsiyorsanız, “Kariyer değil de bana yeni keşifler lazım.” diyorsanız ve doğru insanlar, doğru eğitmenlerle beraber yeni lezzetler keşfetmek ve kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız hem profesyonel eğitimleri ile hem de atölyeleri ile tüm hedeflediklerinizi USLA’da bulabilirsiniz. 

Üstelik Kanyon’daki yeni yerimizde sadece bir kampüs değiliz. Yepyeni kimliğimizle sadece logomuzu değiştirmekle kalmadık, inanılmaz bir projeye başlayarak tam anlamıyla çarpıcı bir dönüşüm yaşadık. Gelişen ve değişen dünyaya kusursuz bir uyum yakaladığımız bu dönüşümde Mecidiyeköy’deki kampüsümüzü tamamen Kanyon’a taşıdık. Bu kampüsümüzü de sadece eğitim ve atölye yani akademi odağında oluşturmadık; USLA dünyasını tam anlamıyla tüm detaylarımızda yaşatacak şekilde bir oluşum yarattık. Artık bir yaşam merkezi olan akademiyiz ve ağırladığımız herkesin bu dünyanın bir parçası olmaktan duyduğu mutluluğa şahit olmak bizi çok mutlu ediyor. 

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

 

Bundan 10 sene önce USLA tam olarak hangi ihtiyacı görerek kuruldu? Hangi eksiklikleri doldurmayı hedefleyerek bu akademinin temelleriniz attınız? 

USLA, sektördeki profesyonel servis ve lezzet uzmanları konusunda yaşanan eksiklik, bu anlamda eğitim almak isteyenlerin uluslararası standart ve donanımda bir okul arayışı üzerine kuruldu. Az önce de değindiğim gibi kurulduğumuz yıllarda yemek odağında eğitim kurumları vardı ancak servis tarafında maalesef ciddi bir eksiklik bulunuyordu. Bununla beraber eğitimlerin geçerliliği Türkiye ile sınırlı kalıyor mezunlar kariyerlerine yurt dışında devam etmek istediklerinde ek bir eğitim daha almak durumunda kalıyorlardı. Bu yüzden kuruluşumuzdan itibaren en önemli misyonumuz, servis ve lezzet konusunda olmazsa olmaz eğitimleri öğrencilere en donanımlı şekilde ve uluslararası geçerliliği olan nitelikte sunmak. Öte yandan yerli/yabancı kurumların – işletmelerin ihtiyaç duyduğu profesyonel insan kaynağı eksiğini mezunlarımızla tamamlayarak sektörün iyi anlamda gelişmesine katkı sağlamayı amaçladık. 

Her sene eğitim verdiğimiz alanlardaki sektörel ihtiyaçları, gelişmeleri, değişimleri gözlemliyor ve buna göre hem eğitim müfredatımızı hem de eğitmen kadromuzu geliştiriyoruz. Şu an sektörde yaşanan ve sıkça gündeme gelen en ama en önemli eksiklik; kaliteli, nitelikli, donanımlı ağırlama ve servis profesyonelleri… Ne yazık ki bu konuda kurumlar ve işletmeler kadar müşteriler de şikayetçi. İhtiyacı karşılayan profesyonel sayısı oldukça kısıtlı ancak ihtiyaç duyan kurum ve işletme adedi de bir hayli çok… 

Kurulma amaçlarından biri servis konusunda da profesyoneller yetiştirmek olan bir akademi olarak bu konuda bir şeyler yapmamız ve sektördeki eksikliği gidermemiz gerekiyordu. Sezi Kalkavan önderliğinde yürütülen eğitimlerimizde ağırlama sektörünün tüm kademeleri için yiyecek – içecek yöneticiliği, servis ve hizmet kültürü, misafir ilişkileri başlıklarında profesyoneller yetiştiriyoruz. 

Tüm eğitimlerimizi teorik bilgilere ek olarak saha gezileri, sektör araştırma ödevleri, interaktif çalışma gruplarıyla uygulamalı, yani pratik de edinecekleri çerçevede veriyoruz. Hizmet sektörü yöneticilerinin artık liderlik yetkinlikleriyle donatılması da önemsediğimiz konuların başında geliyor. Çünkü hizmet vermek ve ağırlamak, bilgi kadar doğru ve özenli yaklaşımı da gerektiriyor. Bir masaya nasıl servis açacağınızı veya kahveyi kaç derecede servis etmeniz gerektiğini bilgi düzeyinde bilebilir ve tüm ekibe bunu da öğretebilirsiniz ancak hem çalışan hem de ekip memnuniyetini sağlamak için bunlar yeterli değil. 

Marshall Goldsmith, hepimize ilham veren kitabında şunu diyor: “Seni buraya getiren şey, buradan ileriye götürmeyecek!” 

USLA olarak biz kaptan da gemi de hep birlikte kurtulsunlar istiyoruz. Ağırlananın, hizmeti alanın, müşterinin mutluluğu kadar çalışanların ve yöneticilerin de mutluluğunu amaçlıyoruz. Hizmet standartlarının herkes tarafından açık ve anlaşılır olduğu bir çalışma kültürüne aidiyet, güven, birlikte öğrenme gibi değer ve yetkinlikleri de veriyoruz. Böylece artık bizler sadece sektör profesyonelleri değil ağırlama liderlerini de yetiştirmiş oluyoruz.

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

 

Gelelim Kanyon’da açtığınız yepyeni USLA’ya… Bu dönüşümden bahseder misiniz?

Dönüşüm, USLA’ya dair tüm detayları kapsayacak şekilde ele alındı. Logomuz, kurumsal kimliğimiz, kurumsal renk kodlarımız, ekibimizin ve eğitmenlerimizin giysileri, sponsorluk anlaşmalarımız derken elbette USLA için de yepyeni bir dünya, yeni bir mizacı da fiziksel olarak aktarmanın zamanı gelmişti. Yaratmak istediğimiz kampüs kadar bu akademinin ve USLA olarak dünyamızın zenginliklerini bambaşka bir yaşam alanı anlayışına taşımak, bunu da aynı kurumsal dönüşümüzdeki değişimde olduğu gibi yansıtmak bizler için çok kıymetliydi.

Mimarımızın önderliğinde hayalimizi çizime dönüştürdükten sonra bizim felsefemizle bir, yaptığımız işe bizim kadar sahip çıkan ve inanan Kanyon ile buluşmak halihazırda gördüğünüz USLA’nın dönüşümünü ortaya çıkardı. Uzun bir süreç gibi geldi belki bizlere ancak o da hepimizin heyecanlı bekleyişinin etkisi… 

Kanyon’un G katında çok büyük, 2.500 metrekareye yakın bir alanda inanılmaz bir yer oluşturduk. Burada sadece eğitimlerimiz için sınıflarımız ve atölye alanımızla sınırlı kalmadık, öğrencilerimiz ve atölye katılımcılarımızın dışındaki herkesin keyifle zaman geçireceği, alışveriş yapıp, dinlenip, arkadaşları ve sevdikleriyle buluşacağı bir ortam oluşturduk. Bu ortamımızda USLA çatısı altında farklı işletmeler yarattık. 

Herkesin faydalanabileceği bir restoranımız var, yani öğrenci ya da atölye katılımcısı haricinde dışarıdan herkesin normal bir müşteri olarak gelebileceği bir yeme içme adresi Gusto by USLA… Burada eğitmenlerimiz önderliğinde öğrencilerimiz, bir menü gerçek anlamda nasıl oluşturulur, restoran işletirken ve orada sıcağı sıcağına servis verirken neler yaşanır tüm detaylarıyla görüyor, deneyimliyorlar. En güzel kısmı da müşterilerdeki etkisini de birebir kendi kariyerlerinden önce gözlemleyebilmeleri. 

Aynı şekilde kahve için de kahve markamız Skola ile oluşturduğumuz bir coffee shop alanımız var; orada da baristalık konusunda eğitim alan öğrencilerimiz, tıpkı restoran tarafındaki gibi pratikte deneyim ediniyorlar. 

Bunlara ek olarak çikolata eğitimi alanlar Chocolate by USLA isimli çikolata dükkanı olarak hizmet veren işletmemizde, ekmek ve pastacılık eğitimi alanlar USLA Patisserie’de tüm bu imkanları yaşayabiliyorlar. 

Aynı zamanda alanımız içerisinde hem öğrencilerimizin hem de misafirlerimizin sosyalleşerek gastronomi konularında okuyabilecekleri kitapların yer aldığı bir USLA Kütüphanemiz de var. 

Eğitim alanlarımız gerçekten de kendi alanında en iyi eğitimi almak isteyen öğrenciler için en donanımlı ve en özenli şekilde hazırlandı. Öğrencilerimiz, en üst sınıf bir işletmede olması gerekenler neyse tüm bu imkanları sınıflarımızda deneyimleyebiliyor, mezun olur olmaz yurt içi ve yurt dışında hızla iş bulabilecekleri, istiyorlarsa kendi işletmelerini açabilecekleri teoriye ve pratiğe sahip oluyorlar. 

Aynı özeni ve yatırımı elbette işletmelerimizin mutfaklarında ve atölye alanımızda da gösterdik. Olması gereken neyse ve bunun en iyisi hangisi ise USLA’da birebir deneyimliyor, görüyor, keşfediyor ve konularına uzaktan değil birebir hakim olarak kendilerini geliştiriyorlar. Bu konuda bize partnerlik eden tüm paydaşlarımıza da ayrıca teşekkür ederiz çünkü onlar da bize çok inandı. Aynı bizim öğrencilerimize ve USLA’nın dünyasını deneyimleyen herkese sonsuz bir şekilde inandığımız ve en iyisini hak ettiklerini düşündüğümüz gibi… 

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

 

Bünyenizde misafir ağırladığınız markalarınızın özelliklerinden bahseder misiniz? Öğrencileriniz, eğitimlerinin hangi aşamasıyla birlikte bu alanlara dahil oluyorlar? 

Yeni kampüsümüzde atölye katılımcılarımız için özel tasarlanan atölye alanı, Gusto by USLA restoranımız hem klasik hem artizan çeşitleri sunduğumuz Chocolate by USLA isimli çikolata dükkanımız, kahve markamız Skola ile oluşturduğumuz bir coffee shop alanımız, birbirinden leziz ekmekler, hamur işleri ve tatlıların olduğu USLA Patisserie işletmemiz, kendi alanımızda önemli yazarların kitaplarının yer aldığı USLA Kütüphanemiz misafirlerimizi ağırladığımız konseptler. 

Bunlar dışında özenle tasarladığımız uzun masamız, oturma alanlarımızda da USLA’ya eğitim, atölye veya gezmek için gelen herkes, keyifli zaman geçirebiliyor. Kahveleri ve isterlerse yanına pastaneden aldıklarıyla, laptoplarını açarak bahsettiğimiz bu yerlerde işlerini yapıyorlar, sevdikleriyle buluşuyorlar, çikolatalarımızla anlarına mutluluk katıyorlar. Özetlersek sabahtan akşama tüm günü kapsayacak şekilde zaman geçirilecek bir zenginlikle kurguladığımız USLA, sadece bir kampüs değil gerçek bir deneyim ve yaşam merkezi… 

Tüm bu imkanlarımızla öğrencilerimiz, eğitimleri sırasında misafirlerin beklentilerini birebir gözlemleme şansı yakalıyor, işletmelerimize de dahil olarak öğrendikleri teorik bilgilerin gerçek hayatta pratiğe dönüşümünü ve misafirdeki reaksiyonlarını öğreniyor. Mezun olduktan sonra edinebilecekleri birçok deneyimi burada ediniyor ve kariyerlerine başladıklarında tüm bunların farkında olarak sağlam adımlarla başarılara imza atıyorlar. 

Gusto by USLA restoranınızdan biraz daha detaylı bahseder misiniz? Burası için nasıl bir menü kurguladınız? 

Gusto by USLA, teras ve iç mekan olarak iki alana sahip. Misafirlerimizin dışarıda yemekle ilgili tüm beklentilerini karşılayacak bir mimari, tasarım, hizmet ve menü var. 

İş yemeklerinden özel buluşmalara kadar her konuya yönelik hizmet alabileceğiniz Gusto by USLA, servis eğitimlerindeki güçlü kasımızı da net bir şekilde ortaya koyuyor. Tüm ekibimiz, servis konusunda aldıkları eğitimlerle bir restoranda verilmesi gereken profesyonel hizmeti gösteriyorlar. Açık tasarlanan mutfağımızda eğitmenlerimizin önderliğinde oluşturulan mutfak ekibimiz, gastronomi konusundaki tüm tekniklerini ve gustolarını lezzetlerimize yansıtıyorlar. 

Menümüz; başlangıçlar, ana yemekler ve tatlılar olarak üç etaplı. Her damak tadına uygun ve her ziyarette farklı seçenekler de deneyebileceğiniz bir çeşitlilik barındırıyor. 

Menüyü tasarlayan akademi şefimiz Cenk Akkaya, yemeklerimizin içeriklerini mevsimsel olarak güncelliyor ve elbette her gün öğle saatlerinde sunulan sürpriz lezzetleriyle de misafirlerimizi mutlu ediyor. Alerjen ve hassasiyet konusunda duyarlılığımız ile hem buna yönelik seçenekler de sunuyor, hem de uygun olan lezzetlerimizi bu duruma özel hazırlayarak da servis edebiliyoruz.  

Peki ya USLA Kütüphanesi… 

Kütüphane de en başından beri hem bir akademi hem de bir yaşam merkezi olarak en çok istediğimiz alanlarımızdan biriydi. Elbette USLA gibi bir akademide alanımıza yönelik önemli yazarların ve kaynakların yer alması, misafirlerimizin de konuya olan iştahını ve ilgisini arttırıyor. Belki de hiçbir yerde bulamadıkları yepyeni bilgileri bu kütüphanede keşfetmek onlara çok cazip geliyor. Öğrencilerimiz ve atölye katılımcılarımız da bu durumdan çok memnun. Bizler de bu anlamda açıkçası çok motive oluyor kütüphanemizi daha da büyütmek hatta buna yönelik öncü projelere imza atmak istiyoruz. 

USLA’yı diğer mutfak eğitim akademilerinden farklı kılan ve özel yapan unsurlar neler? Geleceğin şefleri neden USLA’yı seçmeli?

Açıkçası bu konuda eğitimlerimizin çeşitliliği, verdiğimiz uluslararası geçerliliği olan eğitim sertifikalarımız, -ki bu sayede mezunlarımız yurt dışında hızla staj yapma ve iş bulma / iş kurma imkanına sahip oluyor- USLA’yı başta tüm diğer mutfak eğitim akademilerinden ayıran temel özellikler. Bu faktörler, öğrencilerin geleceklerini ve kariyerlerini şekillendirmek için USLA’yı seçmelerinde en temel nedenler oluyor. 

Bununla birlikte eğitmen kadromuz da öğrencilerimizi bizi tercih etme sebeplerinden bir tanesi. Kanyon’a geçişimizle yeni yerimizin de oldukça tetikleyici bir aktör olduğunu gözlemliyoruz. Çünkü yerimiz, tam anlamıyla onlara ilham veren bir merkez oldu. Her şey yerli yerinde üstüne de gözlem yapabildikleri yani teorisini aldıklarının pratiğe nasıl dönüştüğünü gördükleri bir yer… 

Eğitimlerin yapıldığı sınıflar belirlenmiş olarak ve dışarıdan da gözlemlenecek şekilde konumlandırıldı. Oldukça ferah, mimari anlamda modern dünyayla paralel, ilham veren, olmaktan sıkılmayacağınız şekilde dekore edildi ve elbette olmazsa olmaz aldıkları eğitimle ilgili en üst donanımla sınıflar düzenlendi. Eğitim için kayıt oldukları andan itibaren eğitimlerinde ihtiyaç duyacakları giysiden çantaya kadar her şeyi sağlıyoruz. 

Gelecekte şef ya da horeca sektöründe profesyonel anlamda kariyer edinmek isteyen her öğrencinin hayal ettiği eğitimi ve eğitim ortamını sunuyoruz. 

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

 

Ağırlama ve servis eğitiminden bahseder misiniz? Gastronomi ve turizm – otelcilik tarafında bu gerçekten de önemli bir konu; bu konudaki farkınız nedir?

Tabii ki… Dediğiniz gibi artık günümüz dünyasında nitelikli ağırlama ve servis profesyoneli bulmak daha da güç. Bunun sebebi, eskiye nazaran daha fazla işletme ve kurumun olması, beraberinde var olan nitelikli profesyonel adedinin yetersiz kalması, sektörde var olanların çoğunun alaylı ya da geçici bir kariyer olarak çalışarak bu konuda kendilerine yatırım yapmamaları… 

Öncelikle müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlayan en temel faktörlerin başında gelen servis ve ağırlama gerçekten de önemsenmesi gereken bir konu. Kurumların şikayetçi oldukları ve ihtiyaçlarını çok sık dile getirdikleri nitelikli servis ve ağırlama profesyoneli ihtiyaçları için USLA olarak yetiştirdiğimiz mezunları işe almaları, ek olarak var olan çalışanlarını da istedikleri yönde geliştirmek adına bu eğitimlerimize yönlendirmeleri, sektörün de gelişimi açısından en sağlıklı ve verimli sonuçları sağlayacaktır. Biz, bunu birebir edindiğimiz deneyimlerden görüyor ve gözlemliyoruz.

Gerçekten de mutfağın ve işletmenin vitrini olan bu kişiler başarının olmazsa olmaz temel taşlarından. Mezunlarımız ile birçok kurum ve işletmenin olumlu yönde gelişmeler yaşadığını takip ediyor olmak USLA olarak hepimizi motive ediyor. Çünkü bu konudaki en önemli amacımız, ağırlama sektörünün tüm kademeleri için yiyecek – içecek yöneticiliği, servis ve hizmet kültürü, misafir ilişkileri başlıklarında profesyoneller yetiştirerek sektörün iyi yönde gelişimine katkı sağlamak. 

Aynı diğer tüm eğitimlerimizi de olduğu gibi ağırlama ve servis eğitimlerimizde de sadece teoriyle sınırlı kalmıyor işe en donanımlı durumda başlayacakları şekilde pratik edinmelerini de sağlıyoruz. Alanlarında örnek olan yerlere saha gezileri yapıyor, sektör araştırma ödevler veriyor, interaktif çalışma gruplarıyla uygulamalar gerçekleştiriyoruz. 

Hizmet standartlarının herkes tarafından açık ve anlaşılır olduğu bir çalışma kültürüne aidiyet, güven, birlikte öğrenme gibi değer ve yetkinlikleri de ilave ediyoruz. Böylece sadece sektör profesyonelleri değil ağırlama liderlerini de yetiştirmiş oluyoruz.

Eğitimleriniz ve eğitmen kadronuz hakkında bilgi verir misiniz? 

Öncelikle eğitmen kadromuzdan bahsetmek istiyorum çünkü her biri alanında oldukça kıymetli isimlerden oluşuyor. Kadromuzun önderi Cenk Akkaya… 

Şunu özellikle söylemeliyim ki iyi bir şef olmak iyi bir şef eğitmeni olmak anlamına gelmez. Hele ki uluslararası geçerliliği olan bir eğitimden bahsediyorsak… Cenk Akkaya, bu konuda gerçekten önemli bir referans çünkü hem mutfakta çok iyi bir şef hem de yepyeni profesyoneller yetiştirebilecek donanıma sahip olan iyi bir eğitmen şef. 

Cenk Akkaya ile beraber oluşturduğumuz, her biri kendi alanlarında uzman ve birbirinden kıymetli yaklaşık 20 kişilik bir eğitmen kadromuz bulunuyor. USLA Akademi Şefimiz Cenk Akkaya ve eğitmen kadromuz ile en donanımlı ve en yetkin eğitim müfredatlarını oluşturuyor, sektörün ihtiyaçlarına yönelik en nitelikli öğrencileri yetiştiriyoruz. 

Sektörel ihtiyaçlar kadar, gelişen ve güncellenen dünyanın dinamiklerine de uygun en donanımlı eğitimleri sunmaya özen gösteriyoruz. Gelişen dünyayla kendini gösteren ihtiyaçlara yönelik müfredatımıza eklemeler yapmaya, hem o alanda kariyer edinmek isteyenlere doğru eğitimi vermeye hem de sektöre donanımlı, eğitimli profesyoneller kazandırmaya değer veriyoruz. 

Şu an kayıtları devam eden eğitimlerimizde bazıları ise şu şekilde:

 • Profesyonel Aşçılık 
 • Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik
 • Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık 
 • Uzun Dönem Pastacılık ve Ekmekçilik
 • Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi
 • Yiyecek – İçecek İşletmeciliği
 • Profesyonel Bar ve Miksoloji Eğitimi
 • SCA Sertifikalı Barista Eğitimi
 • İleri Seviye Pizza Eğitimi
 • Mutfağa İlk Adım Aşçılık
 • Mutfağa İlk Adım Pastacılık ve Ekmekçilik
 • Servis ve Ağırlama Eğitimi
 • Master Şef 

Profesyonel eğitimlerimiz; sonbahar – kış ve ilkbahar – yaz olarak iki döneme ayrılıyor. Buna göre de kayıt dönemleri güncellenerek hem sosyal medya hesaplarımızdan hem web sitemizden duyuruluyor. Ayrıca 0212 211 87 52 numaralı telefonumuzdan bize ulaşanları yönlendirerek yardımcı oluyoruz. 

American Hospitality Academy sertifikasının önemine yeniden değinirsek… AHA – IHMS sertifikasıyla mezun olmak nasıl bir avantaj sağlıyor?

USLA’yı diğer benzer akademilerden ayıran en önemli özelliklerden biri AHA – IHMS sertifikası… 30 yılı aşkın uluslararası bir kurum olan AHA-IHMS sertifikası sayesinde USLA’dan mezun olanlar sadece Türkiye’de çalışma ve staj imkanı bulmakla kalmıyor, eğitimleri sırasında yurt dışında staj imkanı dahil seçtikleri eğitim dalına göre Amerika’da, İspanya’da ve Portekiz’de iş bulabilme yeterlilikleri de oluyor. 

Hem Akademi Hem Yaşam Merkezi: USLA Kanyon’da!

 

USLA’da ne tarz atölyeler düzenliyorsunuz?

Kariyer hayatına yeni başlayacak olan ya da kariyerini geride bırakarak yepyeni bir kulvarda ilerlemek isteyenlerin tercih ettiği üst düzey eğitimlerimiz kadar “Ben kariyerimden memnunum ama yiyecek – içecek konusunda yeni keşiflere de açığım; bildiklerimi de geliştirmeye varım.” diyenlerin tercih ettiği atölyelerimiz var. 

Genel anlamda workshop denilen ama bizim atölye demeyi tercih ettiğimiz bu taraf, gerçekten de bir gelenin bir daha geldiği çünkü her seferinde yeni bilgiler, teknikler öğrendiği, sosyalleşerek yeni arkadaşlıklar edindiği atölye sonunda da hazırladıklarını keyifle yediği bir renkliliğe sahip. Her ay mevsime göre yeni eklediğimiz atölyelerimiz olduğu gibi menü tarafında mevsimsel değişiklikler gösteren ama konsepti ve keyfi hiç değişmeyen ikonik atölyelerimiz de bulunuyor. 

Radyoda Müzeyyen, Edinburgh Kokteyl, Los Altos Kokteyl, La Habana Kokteyl, London Dry Kokteyl, Party Foods, En Sevilen Lezzetler, Meksika Mutfağı, Sokak Lezzetleri, Tapas, Bi Dolu Cupcake, Taze Makarnalar, Gurme Burgerler, Uzakdoğu Mutfağı, Kahveye Eşlik Eden Lezzetler, Denizden Babam Çıksa, Bıçak Kullanma ve Kesim Teknikleri, Gülümseyin: Cheesecake!, Fransız Mutfağı, Akşama Ziyafet Var, Trend Pastalar, Çizme’ye Gidiyoruz! İtalyan Lezzetleri, Dolce Vita! İtalyan Tatlıları gibi oldukça geniş bir atölye çeşitliliğimiz var. 

Bu arada kurumsallardan da yani şirketlerden de atölyelerimiz için ciddi talep alıyoruz. Şirketler, çalışanları için atölyelerimizi tamamen rezerve ederek hem ekip içi motivasyon hem ekip koordinasyonu, konsantrasyon, takım çalışması gibi birçok yönde verim alıyorlar. Atölyelerimizdeki amacımız insanların yeme – içme alanında kendilerini geliştirirken, aynı zamanda güzel zaman geçirmeleri… 

Doğru tekniklerin ve bilgilerin, anlaşılır ve keyifli bir şekilde aktarıldığı, günün sonunda atölyeye katılanların hem kendi hem de sevdikleri için yapabilecekleri yeni reçeteleri öğrendikleri, beraberinde yeni arkadaşlıklar edindikleri, sosyalleştikleri ve de güzel, eğlenceli zaman geçirdikleri, üstüne yaptıklarını da atölye sonu keyifle yedikleri bir dünyamız var; bu da gerçekten insanları çok mutlu ediyor. 

Nasıl yemeğin mutlulukla bir ilgisi olduğu gerçeği varsa yemek yapmanın birçok insanda özellikle de yoğun çalışan beyaz yakalılarda terapi etkisi gösterdiğini gözlemliyoruz. Atölyelerimizle ilgili aldığımız yorumlar, bizi çok mutlu ediyor. 

Sizin aracılığınızla çok sık gelen bir soruyu da yanıtlamak istiyorum… İlgilenenler, sürekli güncellenen atölye takvimlerimizi ve içeriklerini @uslaakademi adresli Instagram hesabımızdan takip edebilir, beğendikleri ve sevdiklerine hediye etmek istedikleri atölyeler için https://korvo.co/uslaakademi üzerinden bilet alabilirler. 

2022 yılı USLA için nasıl geçiyor? Gelecek dönem plan ve projeleriniz neler?

2022 yılı, uzun zamandır hayal ettiğimiz dönüşümün gerçekleştiği bir yıl oldu USLA için… Gerçekten çok uzun zamandır hatta pandeminin daha p’si bile yokken başladığımız USLA dönüşüm yolculuğunun; pandemi ve değişen ekonomi dinamiklerine rağmen tüm fiziksel haliyle gerçeğe dönüştüğünü görmek o kadar özel bir duygu ki hepimiz için… 

İnanın; sadece USLA olarak değil bizlerle bu yolculuğa baş koyan tüm partnerlerimizle hiç ama hiç yılmadan ve pes etmeden devam ettirdiğimiz USLA dönüşüm projesinin Kanyon’a da taşınıp reel halde aktive olmasını görmek bir yana gelenlerin, ziyaretçilerin, öğrencilerin, yeni açtığımız işletmelerin müşterilerinin yorumlarını ve heyecanlarını gözlemek o kadar gurur verici…

Her seferinde; “Çok doğru bir işe imza attık.” ve “USLA olarak tecrübemizle bizden beklenenin üstüne katbekat koyarak kendi alanımızın çıtasını da üste çıkardık” diyoruz. Zaten bu şekilde gelişim ve daha iyileri sektörlerde olumlu ilerlemeye sebep olur; bu açıdan tetikleyici bir rol üstlenmek bizler için gurur verici… 

Bu mutluluğumuzu, dönüşümümüzü Kanyon’daki yeni yerimizde gözlemlemeleri için herkesi bekliyoruz. Gelecek dönem planlarımız ve projelerimiz hep çıtayı daha da yukarıya taşıyacak ölçülerde. Sosyal sorumluluk konularında da olmak, horeca sektörüne daha büyük katkılar sağlamak, mezunlarımız ve öğrencilerimizle uluslararası alanda fark yaratan girişimlere imza atmak gibi hep daha da beklenmeyenleri yerine getiren, her zaman olumlu yönde sürprizli ve dinamik bir yapıda olmak istiyoruz. 

Son olarak USLA, birçok işletme ve restorana da danışmanlık veriyor. Bu konuyu referanslarınızla biraz daha açar mısınız?

Evet, bu konuda aslında çok önemli kurumlara danışmanlıklar veriyoruz. USLA olarak sadece öğrencilere profesyonel eğitimler sunan, gastronomi konusunda yeni keşifler için eğlenceli ve nitelikli atölyeler veren bir akademi olmanın da ötesinde turizm, yeme – içme sektöründe yeni açılacak veya halihazırda var olan kurumlara hem servis ekibi hem işletme ekibi hem mutfak konularında anahtar teslim danışmanlık veriyoruz. Referanslarımız arasında Tazelenme Üniversitesi, Gaziantep Ticaret Odası Gastronomi Akademisi, The Bay Beach Club, Perdue Hotel gibi birçok önemli kurum yer alıyor. 

Fethiye’deki 60 yaş ve üstü bireylerden oluşan Tazelenme Üniversitesi’nde verdiğimiz eğitimler, fermantasyondan pişirme tekniklerine kadar uzanan bir içerikten oluşuyor. Bu eğitimlerin hepsini de haftada bir gün ve online veriyoruz. 

Restoranlara menü oluşturma ve geliştirme, ekip – personel oluşturma konusunda insan kaynakları danışmanlığı, personel eğitimleri, tedarikçi ve stok yönetimleri gibi oldukça kapsamlı bir şekilde danışmanlık sunuyoruz. 

Gaziantep Ticaret Odası ile yaptığımız çalışma kapsamında bünyesinde bulunan GAGA yani Gaziantep Gastronomi Akademisi’nin eğitmen kadrosuna yönelik danışmanlık ve mentörlük yapıyoruz. 

Bizim için oldukça değerli olan bir diğer referansımız ise Korunmaya Muhtaç Çocuk Eğitimimiz… Korunmaya muhtaç çocuklar için özel olarak geliştirdiğimiz bu projede, çocuklara ön mesleki eğitimler veriyor, topluma kazandırılmaları yolunda destekliyoruz. Aşçılık, pastacılık ve ekmekçilik, barista gibi eğitimlerle kurguladığımız bu projenin sonunda başarılı olan öğrencilerin her biri, hem USLA hem de İşkur vasıtasıyla işe yerleştirilerek meslek edinmeleri sağlanacak.