Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Kasım) Güncel Liste

Son dönemlerde neredeyse hepimizin hemfikir olduğu bir konu var: Ucuz yurt dışı tatili yapmak iyiden iyiye ulaşılamaz bir hayal haline gelmeye başladı. Peki, tüm bu umutsuzluk içerisinde ucuz yurt dışı tatili fikrinden tamamen vazgeçmek zorunda mıyız? Türk lirasının değerli olduğu ülkeler bulabilmek bu kadar mı zor? Cevabımız hayır!

2023 Kasım Ayında Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Charlotte Noelle

2023 yılı itibariyle Türk lirası, mucizevi bir şekilde halen birkaç ülkede değerini korumayı başarıyor. Ucuz yurt dışı tatili yapmak isteyenlerin radarına giren bu destinasyonları sizin için inceledik. İşte Türk lirasının görece değerli olduğu ülkeler listesi ve yurt dışı tatil önerileri…

Sırbistan

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Djordje Jovanovic

1 Türk Lirası = 3,94 Sırp Dinarı (Kasım 2023)

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında Sırbistan, vizesiz ziyaret edilebilme fırsatı sayesinde ön plana çıkıyor. Aynı zamanda ülkemize yakın bir konumda bulunduğu için de yurt dışı tatili yapmak isteyenler rotayı Sırbistan’a çevirebilirler. Çeşitli hava yolu şirketlerinin düzenlediği uçuşlarla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a yaklaşık 1 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

2023 yılının kasım ayı itibarıyla 1 Sırp dinarı, yalnızca 0,18 Türk lirasına tekabül ediyor. Tabii ülkedeki enflasyonu da göz önünde bulundurmak gerekli ancak yine de pek çok Avrupa ülkesine göre Sırbistan, ucuz yurt dışı tatili yapmak isteyenler için harika bir seçenek.

Sırbistan’da Nereye Gidilir?

Sırbistan denince akla tabii ki Doğu Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Belgrad geliyor. Başkent Belgrad, tarihi açıdan oldukça önemli bir kent olmasının yanında turistik bakımdan da oldukça zengin bir destinasyon. Eğlenceli gece hayatıyla öne çıkan ve Yugoslav mimarisinin en özel örneklerine rastlayabileceğiniz başkent Belgrad, hem eğlenceli hem de ucuz tatil yapmak isteyenlerin odak noktası konumunda.

Fotoğraf çekmeyi seven kişiler için ise bizim önerimiz Novi Sad olacaktır. Belgrad’ın yoğun yaşamına karşın oldukça sakin olan Novi Sad, tarihi ortodoks kiliseleri, Dunavska Sokağı’ndaki ünlü dondurmacıları ve eşsiz doğasıyla Belgrad’dan sonraki ilk durağınız olmalı. Ayrıca Fruska Gora Ulusal Parkı’na da oldukça yakın olduğunu belirtmemizde fayda var.

Arjantin

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste

1 Türk Lirası = 12,45  Arjantin Pezosu (Kasım 2023)

“Ben biraz uzaklaşmak istiyorum!” diyenlerdenseniz sizi Güney Amerika’ya doğru bir yolculuğa çıkaralım. TL değerli ülkeler listesi arasında biraz uzak fakat bir o kadar iddialı bir destinasyon olan Arjantin’de 1 Arjantin pezosu yalnızca 0,09 Türk lirasına tekabül ediyor. Enflasyonun en yüksek olduğu ülkeler gibi sıralamalarda en büyük rakibimiz olan Arjantin de tıpkı bizim gibi değersiz para birimi sorunuyla karşı karşıya. O halde bu ilgi çekici Güney Amerika ülkesine bir seyahat gerçekleştirip “değersiz para birimi olan ülkeler dertleşmesi” yapmaya var mısınız?

Arjantin’de Nereye Gidilir?

Tangonun anavatanı, Latin ülkesi Arjantin’de en popüler destinasyon doğal olarak başkent Buenos Aires. Tipik bir Güney Amerika ülkesi olan Arjantin, bölgenin kültürel yapısını tam anlamıyla yansıtacak şekilde yılın her döneminde hareketli ve oldukça eğlenceli. Buenos Aires kumsallarında harika vakitler geçirmek, Arjantin mutfağının benzersiz lezzetlerini tatmak ve bölgedeki eğlence merkezlerinde büyüleyici tango gösterilerini deneyimlemek istiyorsanız rotanızı Arjantin’e çevirebilirsiniz. Aynı zamanda İspanyolcaya ilginiz varsa bu dili öğrenmek ya da daha da geliştirmek için bir Arjantin ziyareti oldukça mantıklı bir seçenek.

Buenos Aires, hem Arjantin’in hem de Güney Amerika’nın kalbi konumundaki bir şehir. Unutulmaz futbol maçlarının ana vatanı, yoğun şehir hayatı ve sanat ile yaşayan bu kentin neredeyse her köşesinde tabloya aktarılabilecek güzellikler görebilirsiniz. Birçok gezi rehberi, Buenos Aires’in ardından ilk ziyaret edilmesi gereken yerin Pampas bölgesi olduğunu düşünüyor. Arjantin, Brezilya ve Uruguay’ın paylaştığı bu verimli topraklar, gaucho ya da daha bilinen adıyla kovboy yaşam kültürüyle ünlü. Arjantin’in sahip olduğu sığır eti temelli eşsiz mutfağın en iyi Pampas bölgesinde denenebileceği söyleniyor.

Filipinler

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste

1 Türk Lirası = 2,02 Filipin Pesosu (Kasım 2023)

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler 2023 yılında bir hayli azalsa da hala tercih edilebilecek lokasyonlar bulunuyor. Biraz daha egzotik bir tatil arayanlar için iyi bir önerimiz var. Ada ülkesi Filipinler’de 1 Filipin pesosu, 0,35 Türk lirası değerinde. Üstelik ülke, maliyetler bakımından da oldukça uygun fiyatlar sunan yurt dışı destinasyonlardan bir tanesi. Tabii uçak biletini saymazsak… 

Filipinler’de Nereye Gidilir?

Bir Güney Doğu Asya ülkesi olan Filipinler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında. Pasifik Okyanusu üzerinde konumlanan adalar ülkesinin en gözde destinasyonlarının başında ise başkent Manila geliyor. Ayrıca ülkede gece hayatı ve büyüleyici kumsallarıyla meşhur El-Nido, Boracay veya Coron Adası gibi bölgeler de oldukça popüler.

Filipinler gezisini tam bir doğa gezisine dönüştürmeniz mümkün. Boracay Adası’nda başlayacağınız tatilinizde öncelikle fotoğraflara layık kumsalda vakit geçirebilir, daha sonrasında Bohol’a geçerek UNESCO tarafından korumaya alınan Çikolata Tepeleri’ni görebilirsiniz. Eğer dalış merakınız varsa Cebu Adası’nda unutulmayacak bir deneyim için balina köpek balıkları ile birlikte yüzebilirsiniz. Sonraki durağınız ise Banaue olmalı. 2000 yıldan uzun süredir var olduğu düşünülen pirinç tarlalarının doğa ile uyumu, insan-doğa ilişkisini oldukça çarpıcı bir şekilde gözler önüne koyuyor. Burada çekeceğiniz fotoğraflar, unutamayacağınız anılara dönüşebilir.

Moldova

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Maria Lupan

1 Türk Lirası = 0,64  Moldova Leyi (Kasım 2023)

TL’nin değerli olduğu ülkeler arayışında bir sonraki durağımız bize görece yakın fakat küçük bir ülke. Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Moldova’da 1 Moldova Leyi, 1,07 Türk lirasına tekabül ediyor. Listemizdeki diğer ülkelere göre bu oran daha düşük gibi görünse de aslında Moldova ucuz yurt dışı tatili için oldukça ideal bir destinasyon. Çünkü ülkede Türk lirasının değerli olmasının yanında hayat pahalılığı da oldukça düşük seviyelerde.

Moldova’da Nereye Gidilir?

Moldova, ülke olarak Konya şehrinden bile küçük bir alana yayılıyor. Hal böyle olunca bölgede tercih edilebilecek destinasyon sayısı da oldukça sınırlı. Bu yüzden Moldova tatilini eğlence arayanlardansa, huzur peşinde olanlar daha sık tercih ediyor. 

Ülkenin en önemli merkezi aynı zamanda Moldova’nın başkenti de olan Kişinev. Doğu Avrupa’nın yemyeşil atmosferi içerisinde hem biraz tarihi yapıları görmek hem de oldukça dingin ve hem bedeninizi, hem de ruhunuzu yenileyecek bir tatil yapmak istiyorsanız rotanızı Kişinev’e çevirebilirsiniz.

Tayland

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Listencel Liste
Fotoğraf: Matthew Schwartz

1 Türk Lirası = 1,29 Tayland Bahtı (Kasım 2023)

Daha egzotik ve spiritüel bir tatil yapmak isteyenler için oldukça cazip bir adres olan Tayland, aynı zamanda görece ucuz bir tatilin de kapılarını aralıyor. İlginç mutfağı, eşsiz mimarisi ve ziyaretçileri şaşkına çeviren kültürel dokusu ile Tayland’da hem ucuz hem de keyifli bir tatil yapmak gayet mümkün. Tabii tıpkı Filipinler gibi diğer alternatiflere göre ülkemize bir hayli uzak olduğu için seyahat masrafları biraz cep yakıyor…

Tayland’da Nereye Gidilir?

Tayland’a hakim mistik havayı biraz daha modern bir görünümle yumuşatan başkent Bangkok, ziyaretçilerin en sık uğrak noktalarından biri olma özelliğini taşıyor. Bangkok’da ülkeyi özel kılan kültürel çeşitliliği daha konforlu bir biçimde deneyimlemek ve özellikle de Grand Palace’daki Buddha heykellerini görmek her misafirin yapılacaklar listesinde bulunmalı. Tayland’ı daha derin bir biçimde tecrübe etmek isteyenler ise Chiang Mai’nin eşsiz doğa örtüsü ve gizemli tapınaklarında gezerek keyifli bir tatil tecrübesi edinebilir.

Çek Cumhuriyeti

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Pixabay

1 Türk Lirası = 0,83 Çek Korunası (Kasım 2023)

Çekoslovakya’nın dağılması sonrasında hızlı bir yapılanma sürecine giren Çek Cumhuriyeti, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Prag’a ev sahipliği yapıyor. Hem tarihi hem de kültürüyle gezginlere benzersiz bir deneyim sunan Çekya, Avrupa ziyareti için en uygun fiyat imkanlarını sağlıyor. 2023 itibarıyla Prag’da dolu dolu bir tatil geçirmek için konaklama dahil olmak üzere günde yaklaşık 946 Çek Korunası’nı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti’nde Nereye Gidilir?

Çekya’ya gidildiğinde ilk uğranması gereken yer hiç şüphesiz ki Prag. Avrupa’nın en kendine has şehirlerinden biri olan Prag, sanki orta çağda sıkışmış kalmış bir şehir gibi görünüyor.

Prag, ülkenin diğer kesimlerine kıyasla oldukça pahalı olduğu için tatilinizin büyük kısmını burada geçirmemeniz, cüzdanınızın faydasına olacaktır. Peki, Brno’yu ziyaret etmeye ne dersiniz? Avrupa’nın önemli yapılarından kabul edilen, tarihi 13. yüzyıla kadar dayanan Spilberk Kalesi, Dietrich Stein Sarayı ve Aziz Peter Katedrali gibi lokasyonları gezebilirsiniz. 

Bruno sonrasında ise Prag’a 174 kilometre uzaklıktaki Cesky Krumlov’u ziyaret ederek sosyal medya profiliniz için benzersiz fotoğraflar çektirmeniz mümkün. Bu küçük kasaba, kompakt yapısı ve ortasından geçen dere ile birlikte sessiz ve sakin bir deneyim için oldukça iyi bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Rusya

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Wikimedia Commons

1 Türk Lirası = 3,32 Rus Rublesi (Kasım 2023)

Ülkemizde özellikle akademik eğitim anlamında sıklıkla tercih edilen ülkelerden biri olan Rusya, tatil için de oldukça uygun bir ülke olarak öne çıkıyor. Avrupa’nın en geniş topraklarına sahip olan ülkede ziyaret edebileceğiniz onlarca şehir ve bölge bulunuyor. Rusya’da kaliteli bir tatil yapabilmek için günde yaklaşık 4000 Rus Rublesi harcamanız gerekebilir.

Rusya’da Nereye Gidilir?

Kara toprakları bağlamında dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Rusya’da gidebileceğiniz onlarca lokasyon bulunuyor. Bu ülke öylesine büyük ki bir ucundan diğer ucuna uçakla gitmek dahi 6 saat sürebiliyor.

Rusya’ya gittiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken şehir, Dostoyevski romanlarının vazgeçilmez lokasyonlarından St. Petersburg olmalı tabii ki. Aynı Prag gibi Avrupa’nın en kendine has şehirlerinden biri olan St. Petersburg, hem brütalist Sovyet mimarisinin hem de klasik Rus mimarisinin harmoni içinde görülebileceği muhteşem manzaralar sunuyor.

Daha sonrasında Moskova’da Kızıl Meydan’ı gezebilir, bölgedeki müzelerde bir zamanlar dünyanın kapalı kutusu olan Sovyet halk yaşamını yerinde görebilirsiniz.  Doğal oluşumlar konusunda ise Lena Sütünları’nın ve Solovetsky Adaları’nın turistler tarafından sıkça ziyaret edildiğini söylemek mümkün.

Hindistan

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Unsplash | Julian Yu

1 Türk Lirası = 2,96 Hindistan Rupisi (Kasım 2023)

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumundaki Hindistan, hem aşırı fakirliğin hem de ekstrem zenginliğin yaşandığı, oldukça garip bir ülke. Fakat ülkenin kültürel dokusunu başka hiçbir yerde tadamayacağınızı söylemek mümkün. Hindistan’da her türlü etnik grup, din ve kültüre ait yapılar görmek, çeşit çeşit yemekleri tatmak ve doyasıya eğlenmek mümkün.

Hindistan’da Nereye Gidilir?

Hiç şüphesiz ki Hindistan’a giden herkes, mutlaka Delhi’ye uğramalıdır. Ülkenin hem yönetim hem de kültür merkezi olan Delhi, öylesine hareketli bir şehir ki günün hiçbir saati uyumuyor. Şehirde dolaşmak için mutlaka metro kullanmak şart, trafik oldukça can sıkıcı olabiliyor. Ziyaret edebileceğiniz yerler arasında Eski Delhi ve Kızıl Kale yer alıyor.

Delhi geziniz sonrasında Antik Hindistan’ın izlerini taşıyan Haydarabad’ı, pembe şehir Jaipur’u ziyaret edeblirsiniz. Dünyaca ünlü Bollywood sinemasının şehri Mumbai de mutlaka gezi rotanızda yer almalı!

Laos

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Unsplash | Yosi Bitran

1 Türk Lirası = 736,37 Laos Kipi (Kasım 2023)

Güneydoğu Asya’nın küçük ve kendine yeten ülkelerinden biri olan Laos, bakir doğada Asya gezisi yapmak isteyenler için birebir ülkelerden biri. Modern dünyanın tüketim çılgınlığına karşı doğallığını korumayı başaran ülke, ziyaretçilerine sağladığı şartlar sayesinde eşsiz bir deneyim sunuyor.

Laos’ta Nereye Gidilir?

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Luang Prabang, Laos’ta ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri. Bir dönem Laos Krallığı’nın başkenti görevini de gören şehirde eşsiz bir doğa ve köklü bir tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler listemizde yer alan Laos’ta gezebileceğiniz pek çok lokasyon bulunuyor. Bunlardan bir diğeri de Cennet Tepeleri olarak adlandırılan Phonsavan. Eğer Up filmini izlediyseniz, bu bölgenin filmde tasvir edilen doğaya oldukça benzer olduğu söylenebilir. Tabii ki Laos’ta yerel kültüre karışmayı ve halkın geleneklerine katılmalısınız.

Vietnam

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Unsplash | Ammie Ngo

Yıllar boyunca dünyanın iki kutbu tarafından bir türlü paylaşılamayan Vietnam, 2000’li yılların başlarıyla birlikte tam bir toparlanma ve turistik ülke olma sürecine girdi. Çinhindi Yarımadası’nda yer alan ülke, doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Peki, TL değerli olan ülkeler listemizin incilerinden biri olan Vietnam, ziyaretçilerine ne sunuyor?

Vietnam’da Nereye Gidilir?

Vietnam’ın en turist çeken bölgelerinden biri olan Ha Long Koyu, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor. Dünyaca ünlü seyahat dergilerine kapak olan bu bölgede tatil yapmak isteyebilirsiniz. Daha sonrasında ise yıllar süren savaşın getirdiği yıkıma ve Vietnam tarihine tanık olmak için Yeniden Birleşme Sarayı ile Savaş Kalıntıları Müzesi, iyi bir seçenek olacaktır. Son olarak Son Doong mağarasını da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Turist rehberlerinin ikonik fotoğraflar için önerdiği lokasyonlar arasında Lan Ha ve Bai Tu koyları yer alıyor. Vietnam’ın diğer bölgelerine kıyasla oldukça sakin ve sessiz bir yaşam sunan bu koylar, ülkenin eşsiz doğasının tadını çıkarabileceğiniz noktalardan. Her yanı bir arka plan fotoğrafı için uygun olan koylarda aynı zamanda kano sporu etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Endonezya

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler – 2023 (Haziran) Güncel Liste
Fotoğraf: Unsplash | Killian Pham

1 Türk Lirası = 564,47 Endonezya Rupisi (Kasım 2023)

Ucuz ülkeler listemizin son sırasında adalar ülkesi Endonezya yer alıyor. Toplamda 18 binden fazla adadan oluşan ülke, çoğu Asya ülkesi gibi birçok kültürün bir arada yaşadığı bir topluma sahip. Endonezya’ya gittiğinizde yanınıza kaliteli bir fotoğraf makinesi almak isteyebilirsiniz. Çünkü bu ülkenin neredeyse her bölgesi unutulmaz doğa fotoğrafları çekme imkanı tanıyor.

Endonezya’da Nereye Gidilir?

Dünyanın en popüler adalarından olan Bali, sürekli olarak hayalini kurduğunuz o tatili size sağlayabilir. Kumsallarının yanı sıra Hinduizm tarihine dair güçlü bir yolculuğa çıkabilir, uçsuz bucaksız pirinç tarlaları ve volkanik yamaçlar arasında kaybolabilirsiniz.

Bali’nin ardından Endonezya’nın en çok turist çeken bölgesi konumundaki Yogyakarta, antik tapınaklara ev sahipliği yapıyor. Bölge aynı zamanda gün batımı ve gün doğumu fotoğraflarıyla da oldukça ünlü. Endonezya’da gidebileceğiniz diğer yerler arasında Borobudur Tapınağı, Raja Ampat ve Surabaya da yer alıyor.

Endonezya’da büyülü bir deneyim için sıradaki durağınız ise Maluk Sahili olabilir. Çiftler için oldukça romantik bir ortam sunan sahil, özellikle gün batımı sırasında oldukça sıradışı bir olaya tanıklık ediyor. Dalgalara vuran Güneş ışınları, eşsiz kırınımlar ile masallardan fırlamış sihirli bir görüntü ortaya koyuyor. Daha sonrasında eğer Endonezya’nın eşi benzeri görülmeyen sahillerinde yeterince zaman geçirdiğinizi düşünüyorsanız artık kendinizi dağlara atabilirsiniz demektir. Bu noktada “gitmişken görülmeli” diyeceğimiz lokasyon ise Kelimutu Gölü olacaktır. Volkanik aktivitenin yüksek olduğu Nusa Tenggara Timur’da yer alan göl, volkan gölü olarak biliniyor. Ayrıca trekking yapmak için de oldukça uygun bir doğaya sahip.