gokkusagi

Gökkuşağı Sadece Renklerden İbaret Değildir!

Yaz yağmurlarının en keyifli yanı, üşütmemesinin yanı sıra yağmur yağarken güneşin de yüzünü göstermesiyle beliren o fevkalade görüntüdür. Gökkuşağının anlamı tam olarak budur. Mitolojideki anlamı da bir o kadar harikadır. Yunan Tanrılarının kraliçesi Hera, yeryüzüyle iletişim kurmak istediği zaman gökkuşağı renklerindeki elbisesini giyermiş. Ayrıca dünya ile cennet arasında bir köprü görevi gördüğüne de inanılan gökkuşağının her kültürde başkaca anlamları vardır. Anadolu’da ise alkım kuşağı diye de bilinen gökkuşağı, beğenilmeyi ifade eder.

Güneş ışığının yağmur damlalarında dansı diyebileceğimiz gökkuşağı renklerinin ise her birinin bir anlamı var. Bakalım bu renkler hangileri ve anlamları ne?

Kırmızı

kirmizi

Kırmızı, gökkuşağının en dışındaki renktir. Capcanlı, göz alıcı, heyecan uyandıran kırmızı, aynı zamanda iştah açma özelliğine sahiptir. Aslında sadece bu anlamları taşımaz. Erotizm, enerji, mutluluk, cinsellik, aşk, kuvvet, cesaret gibi anlamları da vardır. Saldırganlık, kızgınlık gibi negatif çağrışımları da barındırsa da kesinlikle baskın olarak daha ziyade aşkı ve tutkuyu çağrıştırır. 

Turuncu

turuncu

Sarı ve kırmızı rengin karışımından meydana gelen turuncu da tıpkı kırmızı gibi capcanlıdır. Gösterişin ve şatafatın rengi olan turuncu, mutluluk ve heyecan veren, dinamik bir renktir. Gökkuşağının anlamları arasında kırmızı ile benzer anlamları taşıyan turuncu, yine de kırmızı kadar keskin duyguları ifade etmez.

Sarı

gökkuşağı renklerinin anlamı sarı

Sarı deyince akla ilkin güneş gelir. Güneşin o göz alıcı parlaklığı, yüksek enerjisi, iliklerimize işleyen sıcaklığı hepimize hayat verir. Sevgiyi, merhameti, parlak zihni anlatan sarı, aynı zamanda başka başka kültürde farklı anlamlar taşır. Kiminde utancı, kiminde ise saltanatı çağrıştıran renk, aslında uyaran niteliğindedir. Bu yüzden etraftaki ikaz tabelalarında sıkça görürüz.  

Yeşil

Yeşil rengi gördüğümüzde doğa canlanır gözümüzde. Direkt doğayı çağrıştıran, iyi hissettiren yeşil rengin anlamı ise en başta umuttur. Yeşil, ayrıca dinamiktir ve yeniliği anımsatır. Vejetaryenliği de simgeleyen yeşil, diğer yandan gençliği de anlatan bir ifadeyi barındırır.

Mavi

gökkuşağının anlamı mavi renk

O engin denizlerin, uçsuz bucaksız gökyüzünün rengi olan mavi, insana huzur ve dinginlik verir. Güven hissi uyandıran mavi, bu yüzden logolarda da fazlaca kullanılır. Otoriteyi ve gücü temsil eden mavi, aynı zamanda barışı da simgeler. 

Çivit Mavisi

gökkuşağı renkleri çivit mavisi

Tüller bembeyaz olsun diye çamaşır makinesinde deterjan gözüne katılan çivit vardır ya hani, tülün rengini daha parlak hale getirir… İşte çivit mavisinin anlamı da tam olarak bu şekildedir; yani, netliktir. Tıpkı tülün beyazını netleştirmesi gibi bizlere de netliği, açıklığı çağrıştırır. Sınırsızlığı ve sonsuzluğu çağrıştıran çivit mavisi, mavinin kardeşi gibidir. Benzer anlamlarda ama biraz daha derinlikli içeriğe sahiptir. 

Menekşe

Menekşe çiçeğinin pencerelere verdiği o samimi ruhun baş kahramanı menekşe renginin anlamı maneviyattır. Ruhani bir anlam taşıyan menekşe, bilgeliği ve gücü çağrıştırır. Gökkuşağı renkleri arasında manevi anlamı en yüksek renktir.

LGBTQ+

LGBTQ

Fotoğraf: Jasmin Sessler 

Gökkuşağının anlamı nedir diye öğrendikten sonra meseleyi asıl konuya bağlamak niyetindeyim. Artık gökkuşağı dendiğinde aklımıza LGBTQ+ ve bireyleri geliyor. Bu şahane! Çünkü belki de aklımızdan hiç çıkmamaları gerekiyor. Kadın olmak, çocuk olmak nasıl zor ise LGBTQ+ birey olmak da o denli zor bu topraklarda. Bu sebeple senede bir ay, bir hafta değil, her an belleğimizde olmalılar ve eşit haklara sahip olmalılar. 

Onur Haftası kapsamında herkesin Instagram, Facebook ve Twitter profilleri rengarenk oldu. Sosyal medya gökkuşağı ile doldu, taştı. Umuyoruz ki gökkuşağının anlamının çok ötesinde bir simge olduğunu, gökkuşağının renklerden ibaret olmadığını anlayacağımız, idrakini yaşayacağımız zamanlar çok yakındır. 

İyi ki varsınız “öteki” olanlar, “öteki” olmaya mahkum edilen her şey, iyi ki varsınız! Biz birlikte güzeliz!

Gökkuşağı renklerinin her bir anlamının gücünü içimizde taşıyarak, insan haklarından her birimiz istifade ederek, gelecek nesillere güzel hikayeler götüreceğimiz nice kutlamalarımız olsun! Onur Haftamız kutlu olsun!