cocuklu tatil

Çocuklu Tatil Planlaması Nasıl Yapılır?

Artık bir çocuk sahibiyseniz bavula bir iki şort ve tişört, bir havlu, bir mayo ve güneş kremi atıp tatile çıkmayı önceki hayatınız bir parçası olarak düşünmeye başlayabilirsiniz. Bundan sonraki hayatınızda tatil planlarınız çok daha detaylı ve çok daha özverili yapılacak. Özellikle çocuğunuzla ilk defa tatile gidecekseniz ufak bir panik hali yaşayabilirsiniz ancak endişe etmeyin. İyi bir planlama yapıp, tüm gerekli tedbirleri alırsanız önünüzde tatilinizi en keyifli şekilde tamamlayabilirsiniz. Şimdi gelin çocuklu tatil hazırlığı yaparken göz önünde bulundurulması gereken noktaları inceleyelim.

Çocuklu Tatil Deneyimini En Mutlu Hale Getirmek İçin…

Hepimizin bildiği üzere çocukların ilgisi çok çabuk dağılmaya müsaittir. Bu yüzden önceliğiniz çocuğunuzun sıkılmadan eğlenebileceği ve böylelikle sizin de yorulmayacağınız bir planlama yapmak olmalıdır. İşe, gideceğiniz yerde çocuğunuzun dikkatini çekecek yerlerin olup olmadığını araştırarak başlayın. Okul çağındaki çocuğunuza araştırma ve bilgi toplama görevleri vererek onu da tatil planına dahil edebilir ve tatile karşı daha hevesli olmasını sağlayabilirsiniz.

Yolculuk esnasında çocuğunuzun karnı acıkacaktır. Evden çıkmadan önce hem sağlıklı hem de hoşuna gidebilecek atıştırmalıklar hazırlayın. Mide bulantısı ve kusma gibi durumlara karşı önceden muhakkak doktorunuza danışarak ilaç tavsiyesi alın. Son olarak arabaya, rahat rahat uyuyabilmesi için bir yastık alın.

Planınızı Çocuklu Arkadaşlarınızla Birlikte Yapın

cocuk havuz

Fotoğraf: MarcTutorials

Bu elbette ki her zaman mümkün olmayabilir ancak eğer imkanınız varsa çocuk sahibi olan yakınlarınızla tatile çıkmak, hem sizin hem de çocuğunuz için çok daha keyifli olacaktır. Tek çocuğunuz varsa kendine gideceğiniz yerde oyun arkadaşı bulmakta zorlanabilir ve dolayısıyla da sizden çok daha fazla ilgi bekleyebilir. Buna karşılık yanında bir akranı olursa oyun oynarken ya da yemek yerken size çok fazla ihtiyaç duymayacaktır.

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

cocuk sahil

Fotoğraf: Ashley K Little

Çocuklu tatil konusunda öncelikli olarak göz önünde bulundurmanız gereken 3 unsur var:

 • Konum

Tatilinizin büyük bölümünü plajda geçirmeyi düşünüyorsanız kalacağınız otelin denize yakınlığına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz bol bol yüzeceği için gün sonunda bir hayli yorgun olacak. Bu yüzden otel ve plaj arasındaki mesafe ne kadar kısa olursa sizin için o kadar iyi.

 • Mini club aktiviteleri

Otellerin çocuklara yönelik düzenlediği mini club aktiviteleri, tatili onlar için çok daha verimli hale getiriyor. Bu hizmet profesyoneller tarafından verildiği için sizin de gözünüz arkada kalmaz ve dinlenmeye daha çok vakit ayırabilirsiniz.

 • Plaj

Belki bu zamana kadar gideceğiniz plajın taş veya kum olmasını hiç önemsemediniz ancak emin olun ki bu konu artık sizin için çok önemli bir hale gelecek. Çocuğunuzun rahat hareket edebilmesi ve oynayabilmesi için kalacağınız otele ait plajın kum olmasına dikkat edin. 

Eğer her gün farklı bir yer gezip görecekseniz apart oteller veya yarım pansiyon oteller sizin için daha ekonomik olabilir. Araştırmanızı bu tarz yerler arasından yapacaksanız özellikle hijyen ile ilgili yapılmış yorumlara göz atın.

Valize Neler Konmalı?

cocukla tatil

Fotoğraf: Pexels

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi küçük bir bavulla tatile gitmek artık hayal! Çocuklu tatil planlamasında üzerinde en fazla düşünülmesi gereken konu da bu. Herhangi bir şey unutmamak için önce bir liste yapın ve sonra hazırlık aşamasına geçin. Peki, bu listede neler muhakkak olmalı?

 • Yüksek koruma faktörlü güneş kremi 
 • Pamuklu kıyafetler
 • Birkaç adet mayo
 • Güneş ve havuz gözlüğü, şapka
 • İç çamaşırı
 • Çorap, atlet 
 • Pijama
 • Terlik
 • Kolluk, can simidi, su oyuncakları
 • Küçük bir örtü
 • Hijyen malzemeleri (ıslak mendil, peçete, temizleme jelleri vb.)
 • Otelde vakit geçirmesi için kitap ve boyama kitabı
 • Yara bandı, ateş düşürücü, sivrisinek kovucu, böcek ısırıklarına karşı merhemden oluşan küçük bir ilk yardım çantası. 

Mutlu Tatilin Sırrı: Rahat Olmak

aile sahil

Fotoğraf: Weiqi Xiong

Anne ve babalar yapacağınız şey çok basit: Tatile doğru yola çıktığınız an evdeki tüm disiplininizi ve kurallarınızı bir kenara bırakmak. Tatilde dakikası dakikasına plan yapmak yerine, içinde bulunduğunuz anın tadını çıkarmaya odaklanırsanız sonucunda tatilinizi unutulmaz kılarsınız. Rutine alışık çocuklar tatilde farklı davranabilir, farklı şeyler yapmak isteyebilir. Hele ki çocuğunuz okul çağındaysa yıl boyu yaşadığı stresi ve yorgunluğu üzerinden atmalı, bir sonraki eğitim öğretim dönemine daha iyi bir başlangıç yapabilmesi için zihnini boşaltmalıdır. O yüzden yanınıza elbette ki kitap alın ancak hiçbir zaman okuması için baskı yapmayın. Bırakın çocuğunuz bu kısa zaman diliminde istediği zaman okusun, istediğini yesin, istediği saatte uyusun!