Çocuklar İçin Kamp Önerileri

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021

Hayatı keşfetmek için bitmek tükenmek bilmeyen bir tutkuya sahip çocuklar, çok küçük yaşlardan itibaren doğa ile ilgilenmeye başlıyor. Fakat modern yaşam ve şehirleşme çocukların hareket alanını kısıtlıyor ve çoğu zaman bilgi ihtiyacını belgeseller aracılığıyla gidermelerine sebep oluyor. Bu noktada imdada yetişen doğa kampları ise çocukların akranları ile bir harikalar diyarına adım atmalarına yardımcı oluyor. İşte Türkiye’nin farklı noktalarından çocuklar için kamp önerileri…

İstanbul Kamp

İstanbul çocuklar için kamp
Fotoğraf: Scott Goodwill

Şile ile Ağva arasında ve 16 dönüm arazi üzerine kurulu olan kamp, yaz aylarında 10-15 gün sürelerle çocukları ağırlıyor. Kendini tanıma, disiplin ve düzen, zorluklarla mücadele ve doğayı tanıma başlıkları çerçevesinde organize edilen faaliyetler, 7 ila 12 yaş arası çocuklar için uygun. Tırmanış, ilk yardım, trekking gibi aktivitelerin yanı sıra çeşitli atölyeler ve sportif faaliyetlerin de bulunduğu program, çocuğunuzun akranlarıyla keyifli vakit geçirmesini garantiliyor.

İBB İzcilik

İBB İzcilik çocuklar için kamp
Fotoğraf: Piron Guillaume

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen kamp, 10-15 yaş aralığındaki çocukları misafir ediyor. Haziran ve eylül ayları arasında birer hafta olacak şekilde düzenlenen eğitimler tamamen ücretsiz. Beykoz Kent Ormanı içerisinde düzenlenen aktivitelerle çocuklara doğa sevgisi, disiplin ve takım çalışması gibi tüm hayatları boyunca yol gösterici olacak duygular aşılanmaya çalışılıyor.

Çizgi Çocuk Atölyesi

Çizgi Çocuk Atölyesi çocuklar için kamp
Fotoğraf: Melanie Dretvic

Datça ve Kastamonu’da çocukları ağırlayan Çizgi Çocuk Atölyesi, doğa ve sanatı harmanlayan bir çalışma ortaya koyuyor. 4-10 yaş arası çocuklar için uygun olan kamp, bir eko çiftlikte gerçekleştiriliyor. Atlar, inekler, koyunlar, tavşanlar ve kazların bulunduğu çiftlik, çocukların doğa, toprak ve hayvanlarla yakın ilişki kurmasını sağlıyor. Resim, müzik, heykel gibi sanat dalları ile de uğraşan çocuklar, estetik duygularının geliştiği verimli bir kamp geçiriyor.

Akut Doğada Yaşam Kampı

Akut çocuklar için kamp
Fotoğraf: Michael Aleo

Arama kurtarma denildiğinde ilk akla gelen kurumlardan biri olan Akut, çocukların doğa ile tanışması için de çeşitli kamplar düzenliyor. “Anne Çocuk”, “Baba Çocuk”, “Ekstrem” ve “Deniz” başlıkları altında düzenlenen kamplar, 8-17 yaş arasındaki çocuklara hitap ediyor. İstanbul ve Eskişehir’de düzenlenen yaz kamplarının yanı sıra Akut, kış aylarında Sarıkamış’ta da çocukları misafir ediyor. 

Wolftrack Doğa Kampı

Wolftrack Doğa Kampı
Fotoğraf: Anna Samoylova

Empati, liderlik, başarı, dayanışma, güven ve takım ruhu gibi kavramlar çerçevesinde etkinliklerini geliştiren Wolftrack, 8 ila 17 yaş arasındaki çocuklara hitap ediyor. Uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilen kampta, çocuklara kamp malzemeleri tanıtılıyor ve çocukların onları nasıl kullanacakları da öğretiliyor.