Yaz Depresyonu

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Yaz mevsimi çoğunlukla deniz, kum, güneşle bağdaştırılır. Havaların ısınmasıyla beraber güzel sahil kasabaları akla gelir, tatil planları yapılmaya başlanır. Depresyon ise genelde kış aylarıyla özdeşleşmiştir; kapalı havaların, yağmurlu günlerin melankolik ve depresif bir hal yarattığı öngörülür. Oysa ki depresyon her mevsimde görülebilir, hatta mevsimsel olarak tetiklenmesi ve bazı kişiler için yaz aylarında ortaya çıkması oldukça mümkün. Son araştırmalar da yaz mevsiminde depresyon yaşanabileceğini gösterirken sizler için yaz depresyonuyla başa çıkmanıza yardımcı olacak bilgileri derledik.

Yaz Depresyonunun Belirtileri Nelerdir?

Yaz Depresyonu belirtileri
Fotoğraf: Ben Blenerhassett

 

Uyanık kalma süresinin artması ve sirkadiyen ritmin bozulması gibi sebeplerden dolayı depresyonun tetiklendiği düşünülüyor. Hayattan zevk almamak, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte yoğun kaygı, iştahsızlık, uyku bozuklukları ve cinsel isteksizlik ile kendini gösteriyor. Böyle zamanlarda kendi kendine teşhis koymak ya da çevreden duyulan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşülmesi öneriliyor.

Spor Depresyonu Atlatmaya Yardımcı mı?

Yaz Depresyonu ve Spor
Fotoğraf: Victor He

 

Egzersiz yapmanın sağlığa olan etkisi biliniyor. Ancak sporun fiziksel etkisi kadar psikolojik etkisi de yadsınamaz. Birçok araştırma ve çalışmadan elde edilen veriler sonucunda kısa süreli bile olsa egzersiz yapmanın depresyon ve diğer psikolojik hastalıklarda tedaviye yardımcı olduğu biliniyor. Düzenli egzersiz yapmak yaz mevsiminde sıcak havalar nedeniyle daha zor gelse de basit egzersizlere yönelmek bile ruh halinize iyi gelebilir. 

Yemek ve Psikoloji İlişkisi

Yaz Depresyonu ve Beslenme
Fotoğraf: Sahand Babali

 

Depresyondayken yaşanan önemli problemlerden biri de beslenme bozukluğudur. Çoğunlukla iştahta azalma olarak görülür. Sağlıklı beslenmenin uzmanlar tarafından tavsiye edilmesinin yanı sıra bir yemek rutini oluşturup besin değeri yüksek öğünler tüketmenin ve abur cubur yiyeceklerden uzak durmanın ruh sağlığına faydalı olabileceği öngörülüyor. 

Çekinmeyin ve Yardım Alın

Yaz depresyonu psikolojik yardım
Fotoğraf: Jasmin Sessler

 

En etkili tedavi psikoterapi ve ilaç kombinasyonudur. Depresyon gibi ciddi bir psikolojik rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken en önemli şey bir uzmana görünmektir. Profesyonel bir yardım alarak ve destek bulabileceğiniz yerlere yönelerek depresyonu atlatmanın mümkün olduğu biliniyor.