Mavi Yolculukta Uğramanız Gereken 5 Koy

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Tekneyle tatile çıkmak, pandemiyle birlikte 2020 yazının en gözde planına dönüştü. Plajlarda dikkat edilmesi gereken kurallar, teknelerin cazibesini birkaç kat artırdı. Harıl harıl yapılan araştırmalar sonunda mavi bir yolculuğa yelken açmak üzereyseniz, uğramanız gereken onlarca harika koy arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Biraz yardım isterseniz, kıyılarımızı keşfe dalmanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz 5 koy önerimize göz atabilirsiniz.  

Aklınızdan Çıkmayacak Bir Deniz: Orak Adası, Gökova

Orak Adası
Fotoğraf: Aykut Dinç

 

Masmavi bir yolculuğun durakları arasında olması gereken koylardan ilki Orak Adası. Dalış için harika bir nokta olan ada Gökova’nın girişinde, Bodrum Körfezi açıklarında yer alıyor. Berrak, turkuaz ve sakin denizinin büyüleyici etkisi, her yeni yılda kendini size hatırlatacak türden. 

Doğanın Kalbine Demir Atın: Dirsek Bükü Koyu

Dirsek Bükü Koyu
Fotoğraf: www.die-letzte-crew.de

 

Bakir ve turkuaz renkli koylardan bir diğeri Dirsek Bükü. Hisarönü Körfezi’nde korunaklı bir alanda yer almasından dolayı dalgasız bir denize sahip. Dibinin tamamen kum olması ise demir atmak için ideal. Koyun serin sularında günü kuş sesleri ve balık sürüleri eşliğinde geçirebilir, dinlendiğinizi hissedebilirsiniz.

Akvaryum Parlaklığında: Ada Boğazı, Yeşilova Körfezi

Ada Boğazı, Yeşilova Körfezi
Fotoğraf: Wikimedia

 

Berrak mavi sularıyla, Türkiye’de Akvaryum Koyu olarak da adlandırılan birkaç koydan biri Ada Boğazı. Önceden sadece tekneyle ulaşılabilen bölgeye artık kara yoluyla da gidilebiliyor. Teknelerin demirlemesi için uygun ve güvenli bir yer olan Adaboğazı, esintili havasıyla sıcağı unutturuyor. Birkaç gün kalabileceğiniz koyda mavinin her tonuyla tanışabilirsiniz.

Derinliklerinde Antik Kalıntılar Saklı: Göbün Koyu, Göcek

Göbün Koyu, Göcek
Fotoğraf: Blue Cruise Turkey

 

Dar bir girişe sahip olan koy, küçük tekneler için daha uygun. Göcek koyları içinde en korunaklısı olan Göbün Koyu, zeytin ve çam ağaçlarıyla sarılı. Su altında antik kalıntıların olduğu söylenen sığ batı tarafı keşfe değer. Batı kıyısındaki harabeleri de gezebilirsiniz. Ayrıca bir kış limanı olduğu için yatçıların kışı geçirmeyi tercih ettiği bir yer.

Su Altından Gökyüzüne Unutulmaz Bir Koy: Kekova

Kekova
Fotoğraf: Mehmet Bıçakçı

 

Benzersiz bir yer Kekova ve denize tutkun herkesin burayı mutlaka bir kez görmesi gerek. Kekova’da batık şehrin su altından yansımalarını izlemek, mavi bir yolculuğun en heyecan verici anlarına şahit olmak demek… Doğası, denizi, tarihi ve iklimiyle konuklarına sıcacık bir karşılama sunan koy, rotanızın en unutulmaz noktası olmaya aday.