Pandemide Havuz ve Denizde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Normalleşme süreciyle birlikte tatil planları başladı ancak devam eden pandemi soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Havuzun ya da denizin risk taşıdığına dair net bir bilgi bulunmuyor. Ancak yine de bireysel tedbirleri elden bırakmadan tatilinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken beş önemli noktayı derledik.

Sosyal Mesafe

sosyal mesafe
Fotoğraf / Elizeu Dias

 

Virüsün temas yoluyla bulaştığı bir gerçek. Hayatımıza son aylarda giren sosyal mesafe kuralını deniz ve havuz kenarında da sürdürmek gerekiyor. Uzmanlar şezlonglar arasında en az 1,5 metre mesafe olmasına dikkat edilmesi ve el temizliğine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Duş ve dezenfeksiyon işleminin havuza girmeden önce mutlaka yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar. Ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta ise çocukların birbirinden uzak kalması gerektiği.

Ortak Eşya Kullanımı

Ortak eşya kullanımı
Fotoğraf / Ferran Feixas

 

Deniz gözlüğü, palet, şnorkel ve oyuncakların paylaşılmaması gerektiği vurgulanıyor. Havlu, peştemal ve bornoz gibi eşyaların ise kullanımdan önce ve sonra en az 60 derecede yıkanması gerekiyor. Şezlonglar, masalar ve sandalyelerin başkaları tarafından kullanılmadığına emin olun. Havuzdan ve denizden çıktıktan sonra ellerinizi dezenfekte etmeniz ve duş almanız öneriliyor. 

Plaj ve Havuz Tercihi

Plaj ve Havuz Tercihi
Fotoğraf / Alex Blajan

 

Virüsün suda yaşayıp yaşamadığı henüz tam olarak netleşmiş değil. Ancak bireysel olarak alabileceğiniz önlemlerden biri kalabalık ortamlardan uzak durmak. Kalabalıktan uzak, hijyen kurallarına dikkat edilen ve güvenilir havuzları seçmek avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda denize girmek için de kalabalık plajların tercih edilmemesi önem taşıyor.

Tatil Seçimi

Tatil Seçimi
Fotoğraf / Sam Warren

Tatil planı yaparken artık otellerin yerine alternatiflerin seçilmesi olası gözüküyor. Butik oteller, karavan ve kamp tatillerini tercih etmek kalabalık plajlardan uzak durmak için bir seçenek haline geliyor. Seyahat planınızı yapmadan önce gideceğiniz yerin yoğunluk durumunu öğrenip planlama yapmakta fayda var. 

Maske Kullanımı

Maske Kullanımı
Fotoğraf / Bady Abbas

 

Şehir içinde kullanımı zorunlu hale gelen maske kullanımı, plajlarda da dikkat edilmesi gereken bir nokta. Yüzme dışındaki etkinliklerde maske kullanılması hastalığın yayılmaması için alınan tedbirlerden biri. Siz de maske kullanımına önem vererek tatilinizi daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.