Sürdürülebilir Tasarımcılara Sade Sorular: NOTT

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Sürdürülebilir üretim anlayışını benimsemiş doğa dostu butik tasarım markaları modern ve şık ürünleriyle yaşamınızın bir parçası olurken farkındalık yaratmayı da amaçlıyorlar. PlumeMag’de daha önce kısaca yer verdiğimiz bu markaların şimdi de hikayelerine odaklanıyor, genç tasarımcıları daha yakından tanıyoruz. Bilinçsiz tüketimin karşısında yer alarak sadeleşmenin yolunu açan tasarımcılara sade sorular soruyoruz. Köklerini doğadan alan Nature Of The Things, kısaca NOTT markasının kurucusu Ezgi Dikdere ilk konuğumuz.

Sabırla Dokunan Zamansız Tasarımlar

NOTT Tasarımlar

 

NOTT markasıyla doğadan gelenin doğaya dönebildiği takılar üreten Ezgi Dikdere; bileklikler, küpeler ve kolyeler tasarlıyor. Şimdilik… Doğal materyallerden yeni üretimlerin peşinden koşan tasarımcı; ağaçları, çiçekleri, yaprakları, böcekleri ve denizin sakin dalgalarını kendine yoldaş edinmiş. Datça’nın ona sunduklarıyla hem ruhunu hem de zanaatını besliyor. 

Marmara Üniversitesi GSF Tekstil Sanatları mezunu olan genç tasarımcı, pamuk ve ipek gibi doğal liflere bitkisel boyama ile renk veriyor. Elde tek tek sarılarak form kazanan ipler, benzersiz ve zarif takılara dönüşüyor. Atölyeler düzenleyerek el emeğiyle kendi takısını üretmek isteyenleri de ağırlıyor. 

NOTT adıyla ilham veren bir Instagram hesabına sahip olan Dikdere, kendi markasının hem yüzü hem üreticisi hem influencer’ı… Buradaki üç noktayla uzayan roller marka yaratma sürecinde girişimci genç bir kadının yaşadıklarına işaret ediyor. Emekle büyüyen Nature Of The Things, kişiye özel tasarımlarıyla teninize doğanın özünü taşıyor.

Sade Sorulara Sade Cevaplar

Ezgi Dikdere

Ne yapıyor?

Şehir insanına doğadaki köklerini hatırlatacak birer muska olarak nitelendirdiğim takılar yapıyorum.

Ne okuyor?

Joseph Campbell, Ursula Le Guin.

Ne dinliyor?

Stephan Micus, Pat Metheny, Anadolu deyişleri.

Neye heyecanlanıyor?

Akli ve manevi keşiflerime.

Neye üzülüyor?

Anlayamadıklarıma. 

Nelerden ilham alıyor?

Doğadan ve kadim öğretilerden.

Nerelere gidiyor?

Dost insanlar neredeyse, oralara.

Ne tavsiye ediyor?

Doğa ve aile ile ilişkilerimizde derinleşip benlik ve toplumsal ilişkilerimizi sağlıklı inşa etmeyi.

Nasıl bir dünya hayal ediyor?

Yeni bir kurgudan önce, mevcut dünyayı tüm boyutlarıyla anlayabilmeyi hayal ediyorum.