Netflix Belgesel Önerileri: Doğa ve Sürdürülebilirlik

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Pandemi döneminde evde yapılabilecek etkinlikler arasında Netflix filmleri ve dizi önerileri arasında kaybolma fikri, kulağınıza nasıl geliyor? Karantinada bir sürü şey izlemiş, ancak binlerce içerik arasından sizi oturduğunuz yere mıhlayacak o yapımı hala bulamamış olabilirsiniz. PlumeMag ekibi tarafından sizler için hazırlanan Netflix önerileri ile arayışınıza bir son verebilirsiniz.

Sizlerle daha önce sürdürülebilirlik ile ilgili izlemeniz gereken belgeselleri paylaşmıştık. Bu yazıda listeyi biraz daha genişlettik. En sevdiğiniz Netflix dizileri bittiyse, sürdürülebilirlik ve doğayla ilgili belgesellere bir göz atmaya ne dersiniz?

Dancing With the Birds

Stephen Fry’ın eğlenceli anlatımıyla kuşların aşk hayatına renkli bir bakış sunan belgesel, size çok keyifli bir saat vadediyor. Yeni Gine’deki kuş türlerinin çiftleşme dansı rutinleri coşkulu müziklerle birleşiyor. Dancing With The Birds, görkemli tüyleriyle kur yapan ve kendine bir eş arayan kuşları anlatırken soyu tükenmekte olan türlere dair de farkındalık yaratıyor.

Our Planet

Sir David Attenborough’nun dingin sesiyle gezegenimizin en uç noktalarına doğru bir yolculuğa hazır mısınız? Yolculuk esnasında gördükleriniz sizi şaşırtıyor, gülümsetiyor ve dünyayla ilgili yeniden düşünmenizi sağlıyor. Zira iklim değişikliğinin ekosistem üzerindeki etkilerini bu kadar yakından izlemek yaşam tarzınızı gözden geçirmenize neden oluyor. Sekiz bölümden oluşan Our Planet, inanılmaz çekimleriyle hayranlık uyandıran bir belgesel.

Chasing Coral

Çevre kirliliğinin artmasıyla dünya üzerindeki mercan resifleri de eşi görülmemiş bir oranda yok oluyor. Dalgıç, fotoğrafçı ve bilim adamlarından oluşan bir ekip su altının gizemli dünyasını ve

mercanları keşfetmek için benzersiz bir okyanus macerasına çıkıyor. 1,5 saatlik belgesel kirliliğin yarattığı devasa yıkımı göstermekle birlikte, hala çok geç olmadığını ve mercanları kurtarmak için neler yapılabileceğini anlatıyor.

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy fabrika çiftçiliğinin gezegeni nasıl etkilediğini gösteren çarpıcı bir belgesel. Doğal kaynakları tüketen bu sorunun büyük çevreci gruplar tarafından nasıl görmezden gelindiğini gözler önüne seriyor. Belgeselde esprili ve bir o kadar da şok edici bir şekilde ormansızlaşma, sera gazı salınımı ve su tüketiminin en büyük sebeplerinden bir tanesi olan et endüstrisinin göz ardı edilmesi anlatılıyor.

Mission Blue

Efsanevi oşinograf, deniz biyologu, çevreci ve National Geographic kaşiflerinden Sylvia Earle eşliğinde okyanusun en derinlerine dalmak ister misiniz? Aşırı avlanma, zehirli atıklar ve kirliliğin deniz yaşamını ve su kalitesini nasıl etkilediğini izleyebileceğiniz Mission Blue, Emmy ödüllü bir belgesel.