Türkiye'nin Uygun Fiyatlı Tatil Yerleri

Türkiye’nin Uygun Fiyatlı Tatil Yerleri

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022

Hepimizin tatil anlayışı farklı. Kimimiz gezip gördüğümüz, kimimiz kamp atabildiğimiz, kimimiz ise yatıp dinlenebileceğimiz otel tatillerini tercih ederiz. Bu isteklerimiz farklı olsa da yine hepimizin sahip olduğu bir ortak düşünce var: Bütçemize uygun tatil yapabilmek. Tatil cenneti olarak adlandırabileceğimiz Türkiye, uygun fiyatlı tatil yerleri açısından da bizlere birçok güzel seçenek sunuyor. Şimdi gelin, en uygun fiyatlarla en güzel tatili geçirebileceğiniz yerleri inceleyelim. 

Erdek

Türkiye’nin ilk tatil beldelerinden biri olan Erdek, özellikle Bodrum, Alaçatı, Çeşme gibi lokasyonlar henüz bu kadar popüler olmamışken yaz aylarında en çok ziyaret alan tatil yerlerinden biriydi. Gerçi hala yaz aylarında boş olduğunu söyleyemeyiz çünkü ülkemizin güneyindeki diğer turistik bölgelere nazaran çok daha uygun fiyatlı. Popüler tatil beldelerinde sadece 3 gün için harcayacağınız parayla Erdek’te bir hafta tatil yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer rotanızı buraya çevirecekseniz Seyitgazi Tepesi ile Kyzikos Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi ve tekne turuyla Avşa, Marmara ve Zeytinli adalarını görmeyi ihmal etmeyin!

Ayvalık 

uygun fiyatlı tatil yerleri Ayvalık

Sarımsaklı Plajı’nın muhteşem denizini veya Cunda Adası’nın romantik ambiyansını duymayan var mı aramızda? Ayvalık leziz yemekleri, temiz havası ve tarihi atmosferi ile Ege Bölgesi’nin hem en güzel hem de en uygun fiyatlı tatil lokasyonlarından biri. Buranın zeytin kokan sokaklarında dolaşırken birden kendinizi bir ev seçip orada yaşadığınızı hayal ederken yakalıyorsunuz. Ayvalık’ta denize girmek isterseniz önceliğiniz mavi bayrak ödüllü Sarımsaklı, Altınova ve Armutçuk plajları olmalı. Gün batımını izlemek istiyorum derseniz Şeytan Sofrası, taş sokaklarda gezip huzurlu bir akşam geçirmek istiyorum derseniz Cunda sizi bekliyor. Bölgenin özellikle bayramlarda ve resmi tatillerde çok kalabalık olduğunu söylemekte fayda var, rezervasyonunuzu erkenden yaptırmayı unutmayın. 

Didim 

Aydın’ın Ege Denizi kıyısındaki Didim; temiz denizi, upuzun kumlu sahilleri ve antik kalıntıları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Tabii tüm bu güzelliklerle birlikte otellerin de uygun fiyatlı olması, büyük bir kalabalığı beraberinde getiriyor. Özellikle meşhur Altınkum Plajı sezon ortasında oldukça kalabalık. Bu yüzden size önerimiz Didim tatilinizi ilkbahar veya sonbahara planlamanız. Gittiğinizde Apollon Tapınağı’nı, Akvaryum Koyu’nu ve Bafa Gölü’nü görmeden tatilinizi sonlandırmayın!

Sığacık 

uygun fiyatlı tatil yerleri Sığacık

Fotoğraf: Quang Nguyen Vinh

Seferihisar’ın Sığacık beldesi, Türkiye’nin ilk cittaslow, yani ‘sakin şehri’. İzmir’de tatil denilince akıllara ilk Çeşme ve Alaçatı gelse de Sığacık, uygun bütçe ile huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan bu şirin beldenin mimarisine, yöreye özgü lezzetlerine ve organik pazarına bayılacaksınız! Tabii berrak suyu ve ince kumu ile Teos Plajı da Sığacık’ın en güzel noktalarından biri. 

Assos 

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, tam Midilli Adası’nın karşısında yer alan Assos, oksijeni ile baş döndüren yerlerden biri. Uygun fiyatlı oteller açısından da çok elverişli olan Assos’un kendine has romantik bir havası var. Sevgiliniz veya eşinizle yapacağınız ufak kaçamakta Kadırga Koyu’na gidip yemyeşil manzaraya karşı yüzebilir, kısmen sakin sokaklarında akşam gezintilerine çıkabilirsiniz. 

Avşa Adası 

uygun fiyatlı tatil yerleri Avşa Adası

Fotoğraf: Andrea Piacquadio

Diğer bir adıyla Türkeli Adası, İstanbul’a yakınlığı ve ekonomik olmasıyla özellikle hafta sonu tatilleri için muhteşem bir seçenek. Adaya, Bostancı ve Yenikapı’dan hareket eden deniz otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Avşa, uygun fiyatlı tatil yerleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olmasının yanı sıra sahip olduğu el değmemiş koylarıyla da ön plana çıkıyor. Mavikoy, Çınaraltı, Kumtur ve Tavşanlı gezip görebileceğiniz koylardan birkaçı. Adanın küçük olmasından dolayı akşamları canınızın sıkılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü Avşa’nın arka tarafı eğlence mekanlarıyla dolu!

Akçay 

Kaz Dağları’nın yakınında konumlanan Akçay, termal kaynakları ve temiz havası ile özellikle sağlık sorunları olanlar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Yeşilin ve mavinin bir arada bulunduğu bölgedeki Güre Kaplıcaları her yıl binlerce turisti ağırlarken, Çamlıbel Köyü ise huzurlu bir gezinti ve lezzetli bir köy kahvaltısı yapmak isteyenlerin ilk durağı oluyor. Uygun konaklama ve pırıl pırıl bir deniz istiyorsanız bu yaz rotanızı Akçay’a çevirebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Pixabay