izmire yakın

İzmir’e Yakın 5 Seyahat Rotası

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Hem karantinadan hem de şehir hayatından boğulan İzmirliler, şüphesiz ki Ankara ve İstanbul’da yaşayanlardan daha şanslılar. Zira, Ege’nin göz alıcı koylarına ve sakin kasabalarına sadece birkaç saat mesafedeler. Karantinadan sonra yapılacaklar listenizde İzmir’e yakın huzurlu bir tatil varsa, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Biraz ilham arıyorsanız, huzur vadeden 5 rota önerimize göz atabilirsiniz.

ÖZDERE

ozdere clubmarvy

Yemyeşil çamların verdiği dinginlikle mavi hayallere dalabileceğiniz bir kıyı beldesi Özdere ve İzmir’e sadece bir saat uzaklıkta. Nasıl bir tatil istiyorsanız, ona uygun bir konaklama imkanı
bulabileceğiniz bir yer ayrıca. İsterseniz Club Marvy’de modern bohem günlere yelken açın, isterseniz Kalemlik Milli Parkı’nda kampın tadını çıkarın. Her hâlükârda mutluluk, muhteşem denizine bir adım atmanıza bakıyor.

ILDIRI

ildir themagger

Bir saatte ulaşılabilecek Ildırı köyü, Çeşme’nin ucunda sizi bekliyor. Varana kadar birazcık yorsa da sofranıza gelecek doğal lezzetleriyle kendini affettirmeye hazır. Biraz yeşil, biraz mavi, toprağın kızılı ve güneşin sarı sıcak parıltıları aklınızı kurcalayan bütün sesleri susturabilir. Konaklama için butik otellerin yanı sıra villa kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

BALIKLIOVA

balikliova

İzmir’den yaklaşık bir saat uzaklıktaki Balıklıova, Urla’ya bağlı bir kıyı beldesi. Adına yaraşır şekilde, en taze ve lezzetli deniz ürünlerini tadabileceğiniz Balıklıova’da bir başka meşhur tat ise un kurabiyesi. Kalmak için Balıklıova pansiyon seçeneklerini değerlendirebilir, kamp yapabilir veya tekneyle açılabilirsiniz. Keşfetmenizi bekleyen bakir koylarıyla, sessiz sakin birkaç gün geçirmek isteyenler için ideal…

BİRGİ KÖYÜ

Birgi Köyü

Tarihi yapılarıyla bir açık hava müzesi sayılabilecek Birgi, Ödemiş’e bağlı yeşil bir Ege köyü. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan topraklarında yükselen konakları, cami, hamam, türbe ve medreseleriyle sizi şaşırtacak sokaklara sahip. Patatesinin lezzetiyle ünlü bölgede yöresel yemekleri tatmanız gerek. Hafta sonunu geçirebileceğiniz Birgi’de butik oteller ve pansiyonlar konaklama seçenekleri arasında yer alıyor.

BARBAROS KÖYÜ

Barabaros Köyü

İzmir’e yakın masal gibi köylerden bir diğeri de Barbaros. Bu şirin köy Çat Kapı Evleri ve Barbaros Oyuk Festivali’yle tanınıyor. Bu yıl 21-23 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan festival, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle gerçekleştiriliyor. Geleneklerine ve doğaya sıkı sıkıya bağlı yerel halkın tasarladığı korkuluklar festival süresince ve sonrasında sokaklarda sergileniyor. Sıra dışı bir kaçış rotası arayışındaysanız, köydeki butik otelleri tercih edebilirsiniz.