TOP

Çocuğunuza Çevre Bilinci Aşılamak İçin 5 Yol

Karşı karşıya kaldığımız çevre sorunlarının ortaya çıkmasında en büyük nedenlerden birinin insanoğlu olduğu konusunda sanıyoruz hepimiz hemfikiriz. İklim değişikliği, susuzluk, doğal kaynakların tüketimi gibi çok çeşitli problemler şimdiden hayatımıza direkt olarak etki etmeye başladı. Her ne kadar harekete geçmek için biraz geç kalmış olsak da hem mikro hem de makro düzeydeki önlemlerle bu kötü gidişatı durdurmaya ve tersine çevirmeye çalışıyoruz. Ancak kısa vadeli uygulamaların yanında bu çalışmaların sonuç vermesini sağlamak için yapabileceğimiz oldukça önemli bir şey var: Çocuklara çevre bilinci aşılamak. Yeni nesillerin çevreye çok daha duyarlı, doğayla barışık bir toplum yaratmasını sağlamak bugün bizim elimizde. Siz de bu fikri önemsiyor ve bu doğrultuda çocuğunuza çevre bilinci aşılamak istiyorsanız sizin için derlediğimiz 5 öneriyi uygulamaya koyabilirsiniz.

Açık Hava Aktiviteleriyle Çocuğunuzu Doğayla Tanıştırın

Çocuklarla doğa aktiviteleri
Fotoğraf: Anna Samoylova

Yapılan bir araştırmaya göre çocukların açık havada geçirdiği zamanın mahkumlardan bile daha az olduğu tespit edilmiş. Evet, oldukça çarpıcı bir veri ve maalesef doğru. Amerika’daki her iki çocuktan bir tanesi günde 1 saatten daha az bir zamanı açık havada geçiriyor. Oysa cezaevi mahkumları bile günde en az 2 saat açık havada vakit geçirme hakkına sahip. Yani bir diğer deyişle çocuklarımızı dört bir tarafı betonla çevrili görünmez hapishanelere kapatıyoruz. Bu durumun önüne geçmek ise aslında oldukça kolay. Çocuklar için kamplar ya da açık hava etkinlikleri düzenleyen birçok organizasyon var. Ayrıca herhangi bir organizasyona gerek duymadan dahi çocuğunuzla sık sık parka gidebilir, onun hem doğayla tanışmasını hem de çevre bilinci kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Doğayla İlgili Belgeseller veya Çizgi Filmler İzleyin

Doğa belgeselleri
Fotoğraf: Julia M. Cameron

21. yüzyıl çocuklarının favori eşyaları arasında en üst sıraları tabletler veya akıllı telefonların aldığı su götürmez bir gerçek. Hayatı birçok açıdan kolaylaştıran bu teknolojik aletler, sayısız faydanın yanında bazı zararlara da sahip. Ancak doğru kullanım ile bu zararları en aza indirgemek mümkün. Hem YouTube gibi video izleme sitelerinde hem de Netflix gibi platformlarda doğayla ilgili çok sayıda belgesel var. Tabii ki bu belgesellerin tümünün çocuklara hitap ettiğini söylemek doğru olmaz ancak farklı yaş gruplarına uygun animasyon, çizgi film ya da doğa belgeseli bulmak hiç de zor değil. Eğer çocuğunuzun çevre bilincinin yüksek olmasını istiyorsanız onunla birlikte doğa belgeselleri izleyebilirsiniz.

Evcil Hayvan Edinin

Çocuklar ve Evcil Hayvanlar
Fotoğraf: Alicia Jones

Doğayla ve diğer canlı türleriyle barışık bir çocuk yetiştirmenin en klasik ve en etkili yollarından biri de tabii ki evcil hayvan edinmek. Farklı canlı türleriyle bağ kurabilen çocukların doğaya karşı oldukça duyarlı bireyler haline gelmeleri işten bile değil. Eğer kedi veya köpek gibi hayvanları sahiplenmek kişisel tercihlerinize ya da evinizin koşullarına uygun değilse bakımı çok daha kolay olan balık veya kuş gibi seçeneklere yönelebilirsiniz.

Hatalarını Gösterin, Doğrusuna Yönlendirin

Çocukta Çevre Eğitimi
Fotoğraf: Daiga Elleby

Çocuklar, özellikle erken yaşlarda doğaları gereği kendilerinden başka canlıları umursamadan hareket etmeye meyilli olabilirler. Bu içgüdüsel hareketlerin sonucunda doğa veya diğer canlılar zarar görebilir. Böyle durumlarda çocuğunuza bu yaptığının hatalı olduğunu uygun bir dille anlatmak ve onu doğru davranışa yönlendirmek oldukça önemlidir. Yapılan davranışın yalnızca yanlış olduğunu belirtmek de yeterli olmayabilir. Çocuğun doğadaki diğer canlılarla empati kurmasına yardımcı olarak nedenleriyle birlikte bu davranışın sonuçlarını açıklamak gerekir. 

Doğa Dostu Ebeveynler Çevreye Duyarlı Nesiller Yaratır

Doğa dostu çocuklar
Fotoğraf: Pedro Kümmel

Çocuk yetiştirmenin en önemli unsurlarından biri, çocuğunuzun benimsemesini istediğiniz davranışlara ilk başta sizin sahip olmanız. Çocuğunuza çevreye duyarlı olmasını öğretmeye çalışmak yerine bu tip davranışları kendi hayatınızda alışkanlık haline getirerek onun sizi örnek almasını sağlayabilirsiniz. Çevre bilinci konusunda iyi bir rol model olan ebeveynler, çevreye duyarlı nesillerin oluşmasına çok büyük bir katkı sağlayabilir.