Sürdürülebilir Hayvan Bakımı İçin İpuçları

Sürdürülebilir Hayvan Bakımı İçin İpuçları

Pet bakımı, dünyanın en büyük endüstrilerinden bir tanesi. Evcil hayvan ürünleri endüstrisi, yalnızca ABD’de yıllık 103 milyar dolarlık değere sahip. Peki, tüylü dostlarımızın bakımında da daha sorumlu, daha az atığa yol açan adımlar atabilmek mümkün mü? Tabii ki! İşin içine tüketim giren her alanda daha sürdürülebilir kararlar alabiliriz. Sonuçta küçük adımlar birleştiğinde, büyük etki yaratıyor. İşte sürdürülebilir hayvan bakımı için ipuçları…

Kontrollü Alışveriş 

sürdürülebilir hayvan bakımı

Fotoğraf: Susan Yin

  • Tüylü dostlarımıza ödül bisküvisi, ödül kemiği gibi maması dışında sevdiği, onu mutlu edebilecek ödül mamaları vermeyi tabii ki seviyoruz. Genelde bu ürünler, tek tek veya az sayıda olacak şekilde paketleniyorlar. Mama alışverişine çıkmadan önce evde yarım kalmış, son kullanma tarihi tükenmeye yakın veya varlığı unutulmuş paket kalmadığından emin olarak bir eksik listesi çıkarabilir, daha kontrollü alışveriş yapabilirsiniz. 
  • Dostunuzun sevdiğinden emin olduğunuz ürünleri ise tek tek paketlenmiş şekilde değil de topluca alarak ambalaj atığının önüne geçebilirsiniz. Örneğin evcil hayvanınız yaş mama tüketiyorsa küçük plastik poşetlerde tek tek almayı tercih etmek yerine gramaj olarak çok daha fazla ürünün sığdığı konserve kutuları tercih edebilirsiniz. Konserveyi ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında veya güneş almayan bir balkonda koruyabilirsiniz.
  • Paketli ödül mamalarına tamamen elveda demek de elbette iyi bir fikir! İnternette kısa bir araştırma ile evde ödül maması yapma tariflerine göz atabilirsiniz. 
  • Bebek/genç evcil hayvan sahibi iseniz yeni çocuğunuza bir sürü oyuncak hediyesi almak istediğinizi biliyoruz. Oyuncak alışverişinde de dikkatli olmakta fayda var çünkü bazı oyuncaklar zararlı plastik materyallerinden üretilmiş olabiliyor. Oyuncak alırken, oyuncağın BPA gibi zararlı plastikler içermediğinden emin olmak gerek çünkü dostlarımız bu ürünleri çiğniyor olacak. Ayrıca çeşit çeşit oyuncak satın almak yerine hayvanımızın ne tür oyunlar sevdiğine dikkat etmekte fayda var. Örneğin bir kedi ona özel alınan oyuncaklar yerine evde duran boş kutularla oynamayı, bir köpek ise eskimiş bir oyuncak ayı ile oynamayı daha cazip bulabilir. 
  • Mama taslarında ise plastik yerine metal kap tercih ederseniz hem daha uzun ömürlü hem de daha kolay temizlenebilir ürüne sahip olabilirsiniz. 

Sürdürülebilir Hayvan Bakımı İçin Sorumlu Tüketim 

sürdürülebilir hayvan bakımı

Kapak Fotoğrafı: Mathew Coulton 

  • Raflarda doğal içeriğe sahip olduğuna emin olduğunuz ürünleri seçin. Daha az katkılı ve daha az koruyuculu ürünler, dostunuz için de sağlıklı bir tercih olacaktır. Ancak, paketlemede yeşil yıkama yapılıp yapılmadığına dikkat etmek gerek. Üzerinde her ‘doğal’ veya ‘eko’ ibaresi bulunan ürün, gerçekten o özellikleri taşımıyor olabilir. Ambalajlı ürünlerin arkasını okumakta fayda var. 
  • Kırmızı et, karbon ayak izi en yüksek olan et türüdür. Evcil hayvanınız kırmızı et içerikli mama tüketiyorsa -sağlığı için herhangi bir sorun teşkil etmeyecekse- mamayı tavuk veya balık gibi beyaz et bazlı bir mama ile değiştirebilirsiniz.

Sürdürülebilir Hayvan Bakımı İçin Temizlik 

sürdürülebilir hayvan bakımı

Fotoğraf: Nichi Zuka 

  • Yürüyüş sonrasında evcil hayvanınızın patilerini ıslak mendil veya türevi ile silmek yerine, sadece dostunuza ait bir havlu edinerek uzun vadede paketlerce mendil kullanımından kaçınabilirsiniz. Havluyu arada bir yıkamanız ve evcil hayvan dostu temizlik malzemeleriye ıslatmanız yeterli olacaktır. Unutmayın ki ıslak mendil ve kağıt mendiller geri dönüştürülemeyen atıklardır. 
  • Bir köpek günde ortalama iki kez çişe çıkarılıyor. Rotanız sokak, park ve caddelerse bu da her gün iki adet plastik kaka poşeti gerek demek oluyor. Aynı alışveriş poşetleri gibi bu plastik poşetlerde maalesef tek kullanımlık. Plastik poşet kullanmak yerine, çözünebilir materyallerden üretilmiş poşetleri tercih ederek ciddi miktarda plastik atığın önüne geçebilirsiniz. 
  • Gelelim ürün tercihlerine… Pet şampuanı seçerken de vegan ve zararlı kimyasallar içermeyen ürünleri tercih etmekte fayda var. Son olarak kedi kumu seçerken ise doğal veya biyolojik olarak çözünebilir malzemelerden üretilmiş kumları tercih edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Alvan Nee