Anadolu Efes’ten Turizm Cenneti Marmaris’e “+1”

Anadolu Efes’ten Turizm Cenneti Marmaris’e “+1”

Dünya Çevre Günü vesilesi ile Anadolu Efes Gönüllüleri tarafından Muğla’ya anlamlı bir ziyaret gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl hepimizin malumu olan orman yangınları sırasında da bölgeye destek elini uzatan Anadolu Efes, şimdi de Muğla’nın çevresel ekonomik ve sosyal rehabilitasyonu için harekete geçiyor. Bu hareketin ilk ayağında Anadolu Efes ve iş ortakları tarafından Marmaris’e 1500 adet fidan dikiliyor.

Marmaris’te gerçekleşen fidan dikimine Anadolu Efes Gönüllüleri, Marmaris Belediyesinin yetkilileri, İl Orman Müdürlüğü ekipleri ve pek çok basın mensubunun yanı sıra ünlü komedyen Kaan Sekban da katıldı.

Anadolu Efes’ten Turizm Cenneti Marmaris’e “+1”
Soldan Sağa: Kaan Sekban ve Onur Altürk

Fidan dikiminde söz alan Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk, projeden şu sözlerle bahsetti;

‘’Gezegene zarar veren değil, gezegeni iyileştiren tarafta olmalıyız.’’

‘’İklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybı gibi konuların ışığında Dünya’nın verdiği kırmızı alarmın farkındayız ve doğaya ‘’+1’’ olmaktan mutluluk duyuyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen orman yangınlarından sonra bizler de afet zamanında soğutucu tırlar ve su tanklarından solar panellere, yanmaz eldivenlerden patili dostlarımız için çadırlara kadar üzerimize düşeni yapmaya çalıştık. 

Anadolu Efes olarak bu bölgenin restorasyonu ve rehabilitasyonunda da yer almak istiyoruz. Belki bu fidanların beklenilen düzeye ulaşması 40-50 sene alacak. Kaybettiklerimizi yerine koymanın zorluğunu da önemini de biliyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde sahip olduklarımızı korumalıyız. Gezegene zarar veren değil, gezegeni iyileştiren tarafta olmalıyız. Daha adil, kapsayıcı, doğaya daha duyarlı toplumlara ve ekonomilere dönüşmek zorundayız.’’

‘’Gelecek Turizmde’’ Yüzünü Muğla’ya Çeviriyor

Anadolu Efes’ten Turizm Cenneti Marmaris’e “+1”

Anadolu Efes, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNDP ortaklığında yürüttüğü ‘’Gelecek Turizmde’’ programının rotasını da Muğla’ya çeviriyor.

15 yıldır sürdürülen programda turizm merkezli yerel girişimlere iki milyon dolarlık hibe ve iletişim desteği sağlandı. Şu zamana kadar 600 sivil toplum kuruluşu ve 23 üniversite ile iş birliği yapılan programda 19 proje geliştirilerek 200 bin kişinin hayatına dokunuldu.

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk; 2018’den bu yana Köyceğiz’deki Aromatik Bitkiler Evi projesiyle bölgeye katkı sunduklarını, ancak bu yıl katkının kapsamını genişleteceklerini açıkladı.

Program kapsamında Muğla’ya yeni sürdürülebilir turizm rotalarının kazandırılması, hibeler, mentorluk ve eğitim çalışmaları ile turizmin çarpan etkisinden faydalanarak yerel kalkınma ve kadınların güçlendirilmesine katkı sağlanılması hedefleniyor.

Bu çerçevede yürütülecek çalışmalarla; Muğla bölgesinde beş yeni alternatif turizm rotasının oluşturulması, 500 kişiye sürdürülebilir turizm eğitimlerinin verilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği eylem planının oluşturulması gibi hedefler hayata geçirilecek. Ayrıca yerel sakinler için yangınla mücadele eğitimleri verilecek.

Fidan dikiminde Orman Şefi Cihan Bozkurt’un brifinginin ardından daha önce Anadolu Efes’in tohum toplarına yönelik projesinde de yer alan Kaan Sekban da kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Anadolu Efes Çevre İçin Sıfırlıyor

Anadolu Efes’ten Turizm Cenneti Marmaris’e “+1”

Anadolu Efes, 2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri için çevreye ayrı bir parantez açıyor. ‘’Çevre için sıfırlıyoruz.’’ diyen şirket, bu kapsamda 2030 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı, elektrik ihtiyaçlarının %100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından temin etmeyi ve tüm operasyonlarda tescilli bir sıfır atık organizasyonu olmayı hedefliyor.