Yazı Konforlu Geçirmenizi Sağlayacak Outdoor Malzemeleri

Yazı Konforlu Geçirmenizi Sağlayacak Outdoor Malzemeleri

Pandemi döneminde yeşil alanlar ve açık havada yapılan tüm etkinlikler, gittikçe daha kıymetli hale geldi. Havaların ısınması ve kısıtlamaların esnetilmesiyle kendini doğaya bırakanların sayısı hiç az değil. Virüs gerçeği, bizi uzun bir dönem evlerimize kapatsa da çok ciddi bir ayrıntıyı fark ettirdi. Artık hiç olmadığımız kadar dışarıda olmak, çimlere uzanmak, ormanda yürüyüş yapmak, deniz kenarında oturmak ve kamp kurmak gibi etkinliklere dahil olmak istiyoruz. 

Belki de daha önce doğa ve açık alanlar hiç bu kadar cezbedici gelmemişti. İşte şimdi bu durumu avantaja çevirmek isteyenler için yazı rahat, ferah ve konforlu geçirebilmelerini sağlayacak outdoor malzemeleri hakkında detaylı bir yazı geliyor. Bir kamp ortamı, ormanlık alan, evinizin bahçesi ya da yaşadığınız kentin park ve yeşil alanlarında nerede olursanız olun ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri sıralıyoruz. 

Doğayı Yaşamak İçin Pratik Kamp Çadırları

kamp için çadır

Kamp alanları ve kamp çadırları, yaz aylarında çok ilgi görüyor ancak son yıllar dünyaca yaşadığımız pandemi sebebiyle çok daha revaçta. Doğaya olan özleminizi en doğal yoldan giderebileceğiniz ve yazın keyfini sürebileceğiniz kamp çadırları ile unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. İlk defa bir çadır alacaksanız ya da mevcut olanı değiştirme fikriniz varsa dikkat etmeniz gereken birçok husus var. 

 • Öncelikle kışın dahi kamp kurabilirim diyorsanız 5 ya da 4 mevsimlik bir kamp çadırı bakarak araştırmalara başlayın.
 • Çadırın kolay kurulabiliyor, taşınabiliyor ve hafif olmasına dikkat edin. Jeodezik bir çadır alırsanız dayanıklılığı da kuvvetli olur.
 • Kubbe tipi çadırlar daha ekonomiktir. 
 • Çok büyük çadırlar seçmemeye ancak kişi başı 2,5 m2 alan olmasına önem verin. Bagajlı çadırların size daha fazla depolama alanı sunacağını unutmayın.
 • İhtiyacınız için hangisi çözüm ise ona göre tek ya da çift katmanlı bir çadır satın alın. 
 • Çadırın pencere ve gözlerinin olması havalandırma açısından önemlidir. Her hava koşulunu göz önünde bulundurun ve su geçirmezlik özelliği olan bir çadır seçin. 
 • Çadırınızın kumaşı ve fermuarı mutlaka dayanıklı olmalı. Ayrıca alüminyum çadır çubuklu ürünler oldukça sağlamdır. 

Konforlu Hamaklar ve Cibinlik

Kamp için hamak

Fotoğraf: Uwe Mücke

Kamp ya da piknikte hamak keyfi gibisi yoktur değil mi? Şöyle rahat ve konforlu bir hamağa uzandığınızı, kuş seslerini dinlediğinizi düşünün. Gerçekten de bedenen ve ruhen arınmanın harika bir yolu. Tabii burada seçeceğiniz hamağın özelliği önemli. Günlük hamak ve kamp hamağı seçimi açısından dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı var. İşte detaylar:

 • Kamp hamakları açısından baktığımızda özellikle yaz aylarında sizi çeşitli canlılardan koruyacak bir sineklik eklemeniz gerekebilir. 
 • Ayrıca hamakta uyuma gibi bir düşünceniz varsa izolasyon konusunu atlamayın. Yani seçtiğiniz hamaklar sizi sıcak tutmalı ve dış koşullara karşı koruyucu olmalı. Hamağın tarp seçeneklerine bu anlamda dikkat ediyor olmalısınız. 
 • Hamak kampı için tercih edebileceğiniz en iyi ürünler naylon hamaklardır. Örgü ve ip hamaklar günübirlik piknik organizasyonlarınız için idealken kamp kurduğunuz alanlar için doğru bir seçim değildir. Kamp için uygun olan naylon hamaklar hem hafif hem de pratik bir kullanıma sahiptir. 
 • Sinek ve türlü haşerelerden koruyucu bir diğer yöntem olarak dış mekan cibinliklerini tercih edebilirsiniz.

Piknik veya Kamp Ortamınız İçin Gerekli Alet Edevatlar

kamp için mutfak malzemeleri

Yazı dışarıda geçireceğiniz alanları bir keyif noktasına dönüştürmek sizin elinizde. Yeter ki gerekli alet edevatınız olsun. Piknik, kamp, bir sayfiye alanı veya bir deniz kenarı… Gideceğiniz yere göre hazırlayacağınız ekipmanlar arasında size en çok lazım olacak malzeme listesi şunlar olabilir: 

 • Termos, çaydanlık, çelik sefer tasları
 • Su filtresi
 • Çakmak ya da kibrit
 • Kırılmaz bardaklar
 • Kamp ocağı ya da tüp
 • Tel ızgara, mangal, maşa
 • Buzluk
 • Fener
 • Böcek savar, yanık kremi, güneş koruyucu, kişisel hijyen ürünleri vs.

kamp eşyaları ve termos

Keyfinize Keyif Katacak Kamp Sandalyeleri ve Kamp Masaları

Kamp sandalyeleri ve masaları

Sıra yazı konforlu geçirmenizi sağlayacak outdoor malzemelerinin en sık kullanılan ikilisine geldi. Kamp sandalyesi ve kamp masası olanlar için gerçekten her yer anında bir keyif köşesine dönüşebiliyor. Hem de zahmetsiz ve ekonomik… 

Bazen sahil kenarlarında ve plajlarda bazen çim alanlarda bazen de doğanın herhangi bir manzaralı noktasında görmeye alıştığımız kamp sandalyeleri, pratik taşınma ve kurulma niteliklerinden dolayı sıklıkla tercih edilirken kişiye bağımsızlık duygusu da veriyor.

İştah Açıcı Bir Mizansen İçin Rengarenk Masa Örtüleri

piknik örtüleriElbette bir piknik veya açık hava etkinliğinin olmazsa olmazı rengarenk masa örtüleri. İşlevlerinden çok ortama kattıkları hoş ve dinamik havadan dolayı bir mutluluk kaynağı sayılabilir. Bulunduğunuz ortamı ufak ve basit detaylarla güzelleştirmekten yanaysanız renk renk örtülerinin yayacağı enerjiden mutlaka yararlanın.Unutmayın küçük detaylar ve farklı komposizyonlar ile piknik sofranızı bir şölene çevirmeniz mümkün.

Doğa ve Manzara Çekimleriniz İçin Tripot ve Teknolojik Aksesuarlar

 

Doğa ve Manzara Çekimleriniz İçin Tripot

Fotoğraf: Olivier Brugger

Doğayı nasıl isterseniz öyle yaşarsınız. Kimi teknolojiden tamamen arınıp dijital detoks kafasına girmek isterken kimileri de yaşadığı anı, içinde olduğu manzarayı ölümsüzleştirmek isteyebilir. Tamamen sizin seçiminize kalmış bu aşamada işin içine teknoloji girecekse hazırlıklı olmak gerekir. Birçok açık alanda ve kamp yerlerinde elektrik bulma imkanınız zayıf olacağından yanınıza yedek batarya, powerbank, pil, müzik ekipmanları ve yedek hafıza kartları gibi aletleri almayı atlamayın. Fotoğraf makinesi ya da akıllı telefonunuz ile yapacağınız fotoğraf ve video çekimleri için yanınızda bir tripot bulundurun.

Eğer Bir Kamp Ateşi Yakacaksanız….

kamp ateşi

Fotoğraf: Joshua Woroniecki

Bu son ve önemli tüyoyu paylaşmadan yazımızı bitirmeyelim. Kamp yapmaya karar verdiyseniz büyük olasılıkla ateş yakmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Kamp ateşi yakmanın bazı anlarda çok önemli olduğunu biliriz. Isınmak ve yemek pişirmek gibi hayati ihtiyaçlarımızın karşılanmasını sağlayan kamp ateşi aynı zamanda bazı böcek ve vahşi hayvan türlerini sizden uzak tutar. Kendinizi daha güvende hissedersiniz ve daha güçlü bir psikolojiye sahip olursunuz. Ayrıca ateş başında oturmak, sohbet etmek, şarkı söylemek de kamp akşamlarınızı daha bir keyifli kılar. Elbette ateş yakmak için birkaç basit malzeme gereklidir. Kav, çalı çırpı ve ana yakıt materyaliniz ile ortamdaki oksijen, ateşin oluşmasını sağlar. Bu arada her türlü kuru ağaç parçası bir yakıt kaynağı olarak kullanılabilir. Odun gereksiniminizi ortamdaki devrilmiş ağaçlardan sağlamayı düşünüyorsanız bunun yerine etrafa dağılmış kuru dalları kullanmanız daha güvenli olur. Bu noktaya dikkat etmeyi unutmayın.

Kapak Fotoğrafı: Uriel Mont