Antalya Çıralı’da Kamp Deneyimi

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Antalya; denizi, koyları, tarihi eserleriyle her zaman meraklısına çok fazla seçenek sunması bir yana, şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için de sahil kasabalarını içinde barındırıyor. 

Çıralı ise ormanın içinde, pek fazla yapılaşma olmayan, bir sürü kamp alanı ve küçük şirin pansiyonlarıyla Antalya’nın Kemer ilçesinde yer alıyor. Dağların arasında konumlanmış sahili ve berrak deniziyle kamp yapmak için sakin bir yer arayışında olanlara önerilebilecek yerlerin başında geliyor.

Kamp yapmak için uzun araştırmalar sonucunda bulduğum bu bölgede Antalya’nın sıcağından uzak, huzurlu ve sakin iki gün geçirdim. Denize 10 dakika yürüme mesafesinde olması ve cana yakın insanlarıyla Çıralı tekrar ziyaret etmek istediğim bir lokasyon olacak gibi duruyor.

Çıralı’da Nerede Kalınır?

Çadır tatili arayışındaysanız kasabanın girişinden itibaren birçok kamp tesisi bulmak mümkün. Kendi çadırınızı çok ekonomik fiyatlara kurabileceğiniz kamp tesisleri aynı zamanda çadırı olmayanlar için tesise ait çadırları kiralıyor. Çadırda kalmak istemeyenler için bungalov ve butik pansiyon seçenekleri bulunuyor. Geniş bahçeli işletmelerin arasında en çok dikkat çeken ise hayvanlarla iç içe bir ortamda konaklama şansı sunması. Tavus kuşlarını etrafta görebilir, çadırınızdayken sabah erkenden horoz sesine uyanabilirsiniz.

Çıralı’da Nerede Kalınır?
Fotoğraf: Hulki Okan Tabak

 

Çıralı’da büyük süpermarketler bulunmuyor ancak her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz iki küçük market ve manav belirli saatler arasında hizmet veriyor. Özellikle kampçıların dikkat etmesi gereken noktalar yanınıza çatal bıçak gibi mutfak malzemelerini almak ve ateş yakmanıza yardımcı olacak aletler bulundurmak. Küçük piknik tüpü ve kömür gibi malzemeleri yanınızda götürmeniz gerekiyor. Çoğu tesiste buzdolabı, tuvalet ve duş gibi hizmetler yer alıyor. Aynı zamanda yemek yapmakla uğraşmak istemiyorsanız etrafta restoranlar uygun fiyatlı ve çok çeşitli. 

Çıralı’da Neler Yapılabilir?

Çıralı’da Neler Yapılabilir?
Kaynak: listelist.com

 

Çıralı’nın küçük çarşısı el yapımı takılar ve otantik kıyafetlerin satıldığı butikleriyle tatil hissini pekiştiriyor. Aynı zamanda sahil şeridinden yarım saat yürümeyle Olympos sahiline ulaşabilirsiniz. Bölgeye “Likya’nın Sönmeyen Ateşi” adı verilmesine sebep olan ve yüzyıllardır sönmeyen ateş Yanartaş da Çıralı’da bulunuyor. Buraya yol üzerinden geçen minibüslerle ya da uzunca bir yokuşu göze alıyorsanız yürüyerek de gidebilirsiniz.

Çıralı’ya Nasıl Gidilir? 

Özel araçla ulaşımı tercih etmeyenler için Antalya otogardan kalkan Kumluca otobüslerine binmek gerekiyor. Yaklaşık bir buçuk saat süren yolculuğun sonunda yolun diğer tarafından kalkan Olympos-Çıralı minibüsleriyle bölgeye 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.