Gizemini Sürdüren Bir Yer: Amazon Ormanları

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Dünyanın hala keşfedilmemiş ve belki de hiçbir zaman tam olarak keşfedilemeyecek bir bölgesi var; Amazon Ormanları…

6.7 milyon kilometrekarelik bir alana yayılmış olan Amazon, dünyanın en gizemli noktalarından biri olmayı sürdürüyor. Binlerce türe ev sahipliği yapan bu ormanın içerisinde henüz keşfedilmemiş türler olduğuna da inanılıyor. Gelin, biz bu bölge ile ilgili bilinenlere biraz bakalım.

Amazonlar içerisinde şu ana kadar 40 bin ağaç ve bitki türü tespit edilmiş. Dünyadaki su kaynaklarının %20’sine sahip olan bu bölgede, yaklaşık 2500 balık türü bulunuyor. Modern hayat dünyanın her noktasına ulaştı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yüzyıllardır atalarının geleneklerini sürdüren 350 kabile, bu devasa alanda doğa ile iç içe yaşıyor. 2000 kuş ve memeli türünün bulunduğu ormanda, 130 bin çeşit omurgasız olduğu da biliniyor. 

Bunların ne anlama geldiğini özetlemek gerekirse şunu söyleyebiliriz; tüm dünyadaki türlerin yarısı burada yaşıyor. 

Balta Girmemiş Bölge: Amazon Ormanları

Balta Girmemiş Ormanlar

Masallarda ya da çocukluğumuzda mutlaka “balta girmemiş ormanlar” tabirini duymuşuzdur. Amazonlar çok uzun bir süre için bu sıfatı en çok hak eden yerlerden biriydi. Fakat bu durum değişti. İnsanların var olanla yetinmemesi, burada yer alan kaynakları kullanmak istemesi ve belki de politik birçok amaç, artık bu ormanların tahrip edilmesine neden oluyor. Son yıllarda sıkça duyduğumuz yangınlar, bu yangınların farklı noktalarda aynı anda çıkması ve ne yazık ki bir türlü söndürülememesi, bu teorinin gerçeğe yakın olduğunu gözler önüne seriyor.

Birçok sivil toplum kuruluşu, son dönemde Amazon Ormanları’nda çıkan yangınların arttığını ve bu artışın Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun göreve geldikten sonraki döneme denk geldiğini söylüyor. Başkan Bolsonaro’nun savunması ise oldukça ilginç. Devlet başkanı, yangınlarla ilgili tüm dünyaya çağrı yapan ünlü sanatçı Leonardo DiCaprio’nun WWF’e 500 bin dolar bağış yaptığını ve ormanı bu doğa koruma kuruluşuna yaktırdığını iddia ediyor. Dünyayı saran Covid-19 pandemisi sonrası izolasyonu yasaklayan ve tüm halkın virüs kapması gerektiğini savunan başkanın mı, yoksa DiCaprio’nun mu doğruyu söylediğini tahmin etmek çok da güç olmasa gerek.

Dünya Amazon Günü

Dünya Amazon Günü

Amazon Ormanları, büyük bir oksijen kaynağı olmanın yanı sıra aynı zamanda devasa bir ekosistem. Bu bölgenin önemini vurgulamak ve korunmasını sağlamak içinse 1850 yılından beri 5 Eylül’de Dünya Amazon Günü kutlanıyor. 

Bilim insanları, ormanda herhangi bir tahribat oluştuğunda Amazon’un kendini yenilemesinin 4000 yıla kadar sürebileceğini söylüyor. Nadir türlere ve yerel halklara ev sahipliği yapan bu ormanlar, insanların hırslarından çok daha önemli. Unutmayalım, doğa kazanmazsa biz de kazanamayız.