Maskeli Venedik Film Festivali Başladı

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Karnaval zamanı sokakları birbirinden renkli ve şatafatlı maskelerle bezendiği için “Maskeler Şehri” diye anılan Venedik, bu yıl unvanını farklı bir şekilde pekiştiriyor. 77. Venedik Film Festivali, COVID-19 pandemisi sürerken olağanüstü önlemlerle 2 Eylül’de kapılarını açtı. Maskeli ünlüleri ve sosyal mesafeli gösterimleri ile film festivali 12 Eylül’e kadar devam edecek.

Koronavirüs Salgınında İlk Büyük Etkinlik

Kültür-sanat sektörü için 2020 yılı gerçek bir mücadeleye dönüştü. Planlanan etkinliklerin çoğu iptal edildi ya da ertelendi, bazıları ise dijital ortama taşındı. Pandemi sürecinin nasıl devam edeceği belirsizliğini korurken yenilikçi yaklaşımlarla konserler, film gösterimleri, sergiler ve bienaller bir şekilde izleyicisine ulaşmaya çalışıyor. Venedik Film Festivali, bu anlamda kültür kurumlarına bir yol gösterici olma misyonunu da üstlenmiş gibi görünüyor.

Tilda Swinton ve Pedro Almódovar
Tilda Swinton ve Pedro Almódovar / Fotoğraf: Variety/AP Images

 

Önceki yıllara kıyasla dışarıdan seyircilere kapalı olan etkinliğe katılan basın mensuplarının sayısı yarı yarıya düşmüş durumda. Akredite fotoğrafçı sayısı ise 120. Festival alanındaki tüm girişlerde konukların ateşi ölçülürken özellikle Avrupa’dan gelen misafirler için test noktaları oluşturulmuş. Önümüzdeki günlerde festivale katılması beklenen konukların da Venedik havaalanında organizatörler tarafından kurulan test merkezinde COVID-19 testi yaptırması gerekiyor.

Sosyal Mesafeli Kırmızı Halının Maskeli Yıldızları

Fotoğraf: Tiziana Fabi/AFP

 

Festivalin jüri başkanlığını bu sene, Akademi ödüllü Avustralyalı oyuncu Cate Blanchett üstleniyor. Cerrahi maskesiyle kırmızı halıda boy gösteren yıldızın festival direktörü Alberta Barrera ile dirsek selamlaşması anı, 2020’yi en iyi yansıtan fotoğraflardan biri. Festivale katılmak için ailesinden “izin aldığını” söyleyen oyuncu, çocuklarının bu konuda gönülsüz olduğunu da vurguladı. Geçtiğimiz yıllara göre etkinliğe katılan tanınmış oyuncuların sayısı epey az. Şaşalı resepsiyonlar ve galalar da başka bahara kalmış durumda.

Fotoğraf: Yara Nardi/Reuters

 

18 filmin yer aldığı ana yarışmanın jürisinde Amerikalı oyuncu Matt Dillon, Avusturyalı yönetmen ve senarist Veronika Franz, İngiliz yönetmen ve senarist Joanna Hogg, İtalyan yazar Nicola Lagioia, Alman yönetmen ve senarist Christian Petzold ile Fransız oyuncu ve model Ludivine Sagnier yer alıyor. Yarışmada Kornél Mundruczó’nun Pieces of a Woman, Kiyoshi Kurosawa’nın Wife of a Spy, Mona Fastvold’un The World to Come, Gianfranco Rosi’nin Notturno, Hilal Baydarov’un In Between Dying ve Chaitanya Tamhane’nin The Disciple filmleri öne çıkıyor.

Fotoğraf: AFP

Sıra dışı tarzıyla ilham kaynağı olan İskoç oyuncu Tilda Swinton ise 77. Venedik Film Festivali’nde yaşam boyu başarı ödülü Golden Lion ile onurlandırıldı. 74 yaşındaki Hong Konglu yönetmen, senarist, yapımcı ve oyuncu Ann Hui de bu ödüle layık görülen diğer isim.

Festivalin ilk gecesi ödülünü kucaklayan Tilda Swinton, ödül konuşmasında sinemaya olan aşkını tutkulu bir şekilde ifade ederken “Wakanda Forever!” sözleriyle genç yaşta hayata veda eden oyuncu Chadwick Boseman’ı anmayı da ihmal etmedi.   

Venedik’te de Gündem Sürdürülebilirlik

Ödül törenlerinde aynı kıyafetin tekrar giyilmemesi gibi bir yazısız kural bulunuyor. Ancak bu yaklaşım bir süredir sürdürülebilirlik bağlamında sorgulanıyor. Şubat ayında düzenlenen 92. Oscar Ödülleri’nde Saoirse Ronan, Léa Seydoux, Kaitlyn Dever ve Olivia Colman sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş kıyafetlerle boy gösterirken Kim Kardashian ve Penelope Cruz vintage parçaları üzerlerinde taşımışlardı. Joaquin Phoenix, Laura Dern, Elizabeth Banks ve Jane Fonda ise daha önce kırmızı halıda giydikleri kıyafetleri giyerek kendilerinden epey söz ettirmişlerdi.

https://www.instagram.com/p/CErfMQoiKoY/

Jüri başkanı Cate Blanchett de bu konuda duyarlı oyunculardan bir tanesi. Daha önce de birçok etkinliğe aynı kıyafetleri giyerek katılan yıldız oyuncu, Venedik Film Festivali’nin açılış gecesinde de 2015’te Carol filminin Londra’daki galasında giydiği Estaban Cortazar imzalı lacivert elbiseyi tercih etti. Blanchett, festival başlamadan önce etkinlik sırasında yeni bir görünüm sunmayacağını belirtmişti. Oyuncu, pandemi döneminin film endüstrisi ve bununla bağlantılı etkinlikleri yeniden keşfetmek için harika bir zaman olduğunu dile getirdi.