İstanbul’daki Yeşil Dostu Kafeler

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

İnsan ile doğanın etkileşimini bitkilerin, ağaçların iyileştirici gücüyle maksimuma çıkaran mekanlar, sunduğu lezzetlerle de kentin kaotik ortamından kaçıp soluklanmanız için eşsiz anlar yaratıyor. İstanbul’daki sürdürülebilir yaşam alanlarının izini sürdük, yeşili merkezine alan kafeleri sizler için derledik. Bu yazı biraz da “Zencefil”ler kepenk indirmesin diye…

Blended Garden / Reşitpaşa, Sarıyer

Blended Garden

Bitki ve yeşil içeceklerle beş yıldır Maçka’da hizmet veren Blended Greens, Reşitpaşa’daki yeni yerinde de taptaze sebze-meyveler ve şifalı bitkilerden oluşturduğu menüsüyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Sabit menüsünün yanı sıra hafta içi her gün değişen bir öğle yemeği büfesi de olan Blended Garden, çiçek açan duvarları ve bahçesiyle de sağlıklı ve lezzetli bir şeyler yiyip içmek isteyenleri bekliyor.

Adres: Emirgan Sok. No: 10/A Reşitpaşa, Sarıyer

IG: https://www.instagram.com/blendedgreens/?hl=tr

Vegisso / Kurtuluş

Vegisso

Vegisso, hem sevgi dolu bir ev hem de vegan kafe. Kurtuluş’taki Vegisso’nun sahibi Yasin Bey, uzun yıllar Ankara’daki evinde vegan yemekler, söyleşi ve etkinlikler düzenledikten sonra İstanbul’da da aynı geleneği sürdürmeye karar vermiş. Tek kişinin idare ettiği huzur dolu bu evde rahat bir gün geçirmek ve bahçedeki sebzelerden tatmak için rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Eve servis vegan fermente yoğurt ve seitan siparişi vermek de mümkün.

Adres: Duatepe Mah., Bozkurt Cad., No: 23/1 Şişli

IG: https://www.instagram.com/vegisso

Müz Cafe / Firuzağa, Beyoğlu

Müz Cafe

Doğayı günlük yaşama taşıyan fikirler ve tasarımlar üretmek için kurulan Müz; sıra dışı bitkiler, yalın malzemeler ve doğal objelerden ilham alıyor. Müz’ün aynı anlayışla tasarladığı mağazasında teraryumlardan saksılara, bahçe aletlerinden kitaplara, özenle bir araya getirilmiş bir seçki var. Saksı, bitki ve aksesuarlara göz atarken kahvenizi içebilir, yemyeşil ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres: Firuzağa Mah., Hayriye Cad., No 18/A Beyoğlu

IG: https://www.instagram.com/muz.se/

Cuppa / Cihangir

Cuppa

Cuppa, sıcacık atmosferiyle kendinizle buluşma adresiniz olabilir. Dünya mutfaklarından tatları, kahvaltıları, sıcak ve soğuk içecekleriyle sizi bekliyor. Ekşi mayalı ekmek üstü balkabağı püresini denemek, kendi ürettikleri çim suyundan içmek için mutlaka uğramalısınız. 

Adres: Cihangir Mah., Yeni Yuva Sok., No:22 Beyoğlu

IG: https://www.instagram.com/cuppacihangir/

Balya Organik Health Food Store / Beyoğlu

Balya Organik Health Food Store

Balya kelimesinin sözlük anlamı “kuru ot, saman ve yünlerin makineyle sıkıştırılıp bağlanmış durumu” olarak geçiyor. Doğal ve yerel olarak temin ettiği ürünleri tüketiciye ulaştıran organik bir market olan Balya, organik bir kafe olarak da hizmet veriyor. Balya Organik zaman zaman kalıcı etkinliklerin de düzenlendiği, insanları tanıştıran, buluşturan, son derece samimi ve sıcak bir yer. Buranın hikayesini çayınızı, kahvenizi içerken sahiplerinden dinleyebilir, evde sağlıklı sofralar kurmak için de doğal ürünleri sipariş edebilirsiniz.

Adres: Kılıçalipaşa Mah., Akarsu Yokuşu Cad., No: 43/A Beyoğlu

IG: https://www.instagram.com/balyaorganik/