Erkek Cilt Bakımı Önerileri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Başlık sizi şaşırtmasın… Bu yazımızda erkeklerin nasıl bir cilt bakımı uygulaması gerektiğini ele alacağız. Her ne kadar erkekler cildini kadınlar kadar önemsemese de bazı durumlarda kadınlardan daha fazla bakıma ihtiyaç duyabiliyorlar. Son zamanlarda cildine özen gösteren erkeklerin sayısı da çoğalıyor. Sağlıklı ve kendinden emin hissetmek söz konusu olduğunda cildimize özen göstermekten kimseye zarar gelmez. Peki, canlı ve parlak bir cilde sahip olmak için erkekler nasıl bir bakım uygulamalı?

Yağlı, Kuru ve Karma Cilt

Yağlı, Kuru ve Karma Cilt
Fotoğraf / Lumin

 

İlk olarak cilt tipinizi tespit edin. Ardından cilt tipinize uygun, doğal maddelerden yapılmış yüz temizleyicisi tercih edin. Kuru bir cildiniz varsa yüzünüzü temizleme sütü ya da kremiyle yıkayın. Cildiniz normal ya da karma ise jel bir temizleyici kullanın. Sabunların içeriği cildinizin pH dengesini bozabilir, ihtiyaç duyulan sağlıklı yağların yok olmasına yol açabilir. Bu nedenle iyi bir temizleyici seçerek gözenekleri derinlemesine temizleyebilir, lekelere yol açabilecek kalıntıları giderebilirsiniz. Sülfat veya paraben içermeyen, ilave nem için antioksidan vitaminler ve aloe vera ile desteklenen formülleri tercih edebilirsiniz. Sıcak su cildi kurutacağı için soğuk ya da ılık su kullanın. Sakalınız varsa yüz temizleyicisi yerine yumuşak bir şampuanla sakalınızı yıkayın ve sakal yağıyla bakım yapın.

Cildinizi Nemlendirin

Cilt Nemlendirme
Fotoğraf / Tools for Men

 

Günlük bir nemlendirici kullanın. İster krem ister hafif bir yağ ya da başka bir ürün ile cildinizi her gün yıkadıktan sonra nemlendirin. Böylece cildinizi koruyabilir, kaşınmasını ya da pul pul dökülmesini engelleyebilirsiniz. Biraz kuru bir cilde sahipseniz içeriğinde zeytinyağı, argan yağı, karite yağı ve lanolin olan bir nemlendirici seçin. Yağlı ciltler için tercihiniz daha hafif içerikli bir nemlendirici olmalı. Göz çevresi zamanla sarkmaya başlayacağı için nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Göz çevresini nemlendirmek bu bölgedeki yaşlanma etkisini azaltacağı gibi kıl köklerinin tıkanmasına ve arpacık oluşumuna da engel olur. Yazın güneş gözlüğü takmanın da göz çevresindeki deriyi korumaya yardımcı olduğunu da ekleyelim.

Haftada İki Kez Peeling Yapın

Peeling
Fotoğraf / Getty Images

 

Erkek cildi kalın olduğu için peeling gereklidir ve kadınlara göre daha sık yapılabilir. Ölü deriyi ve kiri temizlemek için haftada en az iki kez peeling yapın. Peeling ile daha parlak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak mümkün. Peeling, kılları ve cildi yumuşatacağı için yüzünüzü tıraşa hazırlamaya da yardımcı olur. 

Alkol İçeren Ürünlere Dikkat

Alkol İçeren kişisel bakım ürünleri
Fotoğraf / Supply

 

Güvenli ve etkili bir tıraş için iyi bir jilet kullanmak kadar tıraş sırasında kendinizi kesme ihtimaline karşı cildin yüzeyindeki kir ve bakterileri temizlemek de önemli. Tıraş kremini yüzünüz ıslakken sürün, cildin ve kılların yumuşaması için birkaç dakika bekletin. 

Tıraş olduktan sonra gözenekleri rahatlatmak ve sıkılaştırmak için yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Tıraş sonrası ürünlerin çoğu alkol içerdiği için cilde uygulandığında yanma ve batma hissine neden olur. Cildinizi rahatlatmak için antioksidan içeriği yüksek bir yüz toniği kullanın. 

Güneş Koruyucu Kullanın

Kadınlar gibi erkeklerin de evden çıkmadan önce güneş koruyucu kullanması gerekiyor. Uzmanlara göre güneş koruyucu kullanımı erkekler için daha önemli… Sebebi ise erkeklerin kadınlara oranla dışarıda daha çok zaman geçirmesi ve buna bağlı olarak çevresel faktörlere daha fazla maruz kalması. 30 üstü güneş koruma faktörlü bir nemlendirici ile erken yaşlanma izlerinden kaçınabilirsiniz. Gün içinde sürdüğünüz güneş kremini yatmadan önce temizlemeyi unutmayın.