HBO’nun Son Bombası: Raised by Wolves

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Buna karar vermek için biraz erken ama yine de “Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır” diyerek gür bir sesle haykırabiliriz: HBO yine yaptı yapacağını! Game of Thrones, Chernobyl, Westworld, True Detective gibi efsane dizilerin yapımcısı HBO, 3 Eylül itibarıyla yeni bir projeyi yayınlamaya başladı. Hem oyuncu kadrosunda hem de kamera arkasında usta isimleri bir araya getiren bu yeni projenin ismi ise Raised by Wolves. Henüz 3 bölümü yayınlanan dizi, kısa sürede büyük ses getirmeyi başardı. Peki Raised by Wolves ne anlatıyor? İşte SPOILER’SIZ Raised by Wolves incelemesi…

Bir Bilim Kurgu Ustası: Ridley Scott

Raised by Wolves’u anlatmaya Ridley Scott’tan başlamamak olmaz. İlk iki bölümün yönetmenliğini üstlenen, projenin ise daimi yapımcıları arasında yer alan Scott’ı klasikleşmiş birçok filmden tanıyoruz. Alien (1979), Blade Runner (1982), The Martian (2015) ve Blade Runner 2049 (2017) gibi çok sayıda bilim kurgu klasiğinin yönetmenliğini üstlenen usta ismin ayrıca Thelma&Louise (1991) ve Gladiator (2000) gibi tüm dünyada ses getiren yapımların altında da imzası var. Böylesine güçlü bir kariyer, HBO yapımlarının kalitesiyle birleşince ortaya doğal olarak oldukça kaliteli bir proje çıkıyor. Raised by Wolves, kırkar dakikalık her bir bölümüyle çıtır çerez bir dizi olmaktan ziyade izleyicilerine gerçek bir sinema filmi deneyimi vadediyor.  

İnançların Savaşı

Spoiler vermeden bir dizinin konusunu anlatabilmek çok kolay değil. Ancak yine de dizinin fragmanından bile anlayabileceğiniz bazı noktalara değinelim. Raised by Wolves, çok da yakın olmayan bir gelecekte geçiyor. Dizideki evrende ateistler ve dini bir inanca sahip olan iki grubun savaşı sonrasında dünya yaşanamayacak bir yer haline gelmiş. Bu savaşın yıkıcı etkilerinden kurtulabilen survivor’ların (hayatta kalanlar) hikayesini anlatan yapımın en vurucu noktası ise android’ler. Yapım, insan türünün devamını sağlayabilmek için yeni çocuklar büyütmekle görevlendirilen android’lerin hikayesiyle başlıyor. Tabii hikayenin nereye gideceği dizinin yaratıcısı Aaron Guzikowski ve Ridley Scott’ın hayal güçleriyle şekillenecek. 

Muhteşem Görsel Efektler Usta Oyuncularla Birleşiyor 

Ridley Scott filmlerinden de aşina olduğumuz üzere Raised by Wolves görsel efektler açısından oldukça iddialı bir yapım. Kurulan evren ve karakterlerin bulunduğu gezegenler görsel açıdan oldukça etkileyici bir şekilde tasvir edilmiş. Tüm bu teknik başarının üstüne bir de usta oyunculuklar eklenince Raised by Wolves, yalnızca üç bölümüyle bile yakın geleceğe damgasını vurmaya aday görünüyor. Dizide; The Vikings dizisinden tanıdığımız Travis Fimmel, oyunculuğuyla kendine hayran bırakan Danimarkalı aktris Amanda Collin ve Assassin’s Creed oyunundan aşina olduğumuz Abubakar Salim başrolleri paylaşıyor. Hikayede kilit bir role sahip olan çocuk oyuncu Winta McGrath da başarılı performansıyla göz dolduruyor. 

Yeni Bir Game Of Thrones Mu Geliyor?

https://www.youtube.com/watch?v=nAg6RTQEfeM&ab_channel=HBOMax

HBO, kuşkusuz ki tüm dünyada ses getiren yapımlar üretmekte en iddialı şirketlerden bir tanesi. Game Of Thrones dizisiyle uzun yıllar boyunca dizi sektörünün zirvesini kimseye kaptırmayan şirket, konu olarak oldukça farklı olsa da kalite açısından efsane seriyi hiç aratmayacak bir yapıma imza atmış gibi görünüyor. Çok yakında internet dünyasının Raised by Wolves inceleme yazıları ve dizi teorileriyle dolup taşması oldukça muhtemel.