Wabi-Sabi Nedir?

Wabi-Sabi Nedir?

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

İkigai’den sonra dünyayı etkisi altına alan yeni bir trende bir göz atıyoruz: Wabi-sabi! Bir yaşam felsefesi olan Wabi Sabi’nin, kökenlerinden kullanım alanlarına kadar her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Wabi-sabi kavramının en zor kısmı onu uygulamak değil, aynı zamanda açıklamaktır. Bazıları onu, iki ilkeyi birbirine bağlayan “Budist ve Taocu felsefelerden türetilen estetik bir kavram” olarak tanımlar. Wabi; yalnızlık, basitlik, melankoli, doğa ve asimetriyi ifade eder. Sabi ise zamanla bozulma, yıpranma ve yaşlanan şeyler anlamına gelir.

Bu kelimeyi tercüme etmenin bu kadar zor olmasının nedeni, Wabi-Sabi’nin, yaşamın basitliğinden, doğal malzemelere bağlılığından ve alma sanatından oluşan bir küme olmasıdır. Bu fenomen; felsefi olarak, doğallıkta hissettiğimiz tevazu, bolluk ve alçakgönüllülük ile bizi yakın ilişkilerimize bağlayan en saf aşktan oluşur.

Wabi-Sabi’nin Kökeni

Wabi-sabi; Japonya’da rahipler, elitist şehvete karşı çıkmaya karar verdiklerinde oluşmuş bir stildir. Rahipler, çoğu zaman ihmal edilen yerel aksesuarları kullanarak çok daha basit bir yaşam tarzı ortaya koymuşlardır. 

Bu felsefe ve stil, üretkenliğin büyük öneme sahip olduğu tüketim toplumumuzun tam tersi bir bakış açısını merkeze alır. Wabi-sabi, tıpkı eve dönüş gibi doğa, zaman ve sadeliği ön planda tutan bir tarz olarak ortaya çıkmıştır.

Bir Sembol Olarak Wabi-Sabi 

Wabi-sabi, iç içe geçmiş iki ilkeden oluşur. Doğayı ve kendi duygularını gözlemlerken kişinin yaşayabileceği doygunluk ve alçakgönüllülüğe atıfta bulunan wabi, zamanla ya da dünyevilikle bozulan şeylerin hissettikleri ile birleşir. Bu nedenle wabi-sabi etiği; kişinin süreksizliğini, mütevazılığı ve kusurlu şeylerin güzelliğini fark edip takdir edebileceği kontrollü bir ayıklık tarafından yönetilen bir yaşamı savunur.

Buna paralel olarak bahçelerdeki taşların estetikliği, bonsai ağaçlarının budanması ve kırık nesneleri altınla tamir etme pratiği, wabi-sabi’nin pek çok çağdaş örneğini oluşturur. Bir yerin veya nesnenin kusurlarını vurgulamak, onu kutlamanın ve onu daha iyi takdir etmenin bir yoludur. 

kintsugi felsefesi

Fotoğraf: AnnaKim 

Kintsugi, yani nesneleri altınla tamir etme eylemi söz konusu olduğunda kırılmayı gizlemek yerine öne çıkarmak, bir yenileme anlamı taşır. Böylece nesne, yeni bir döngünün başlangıcını sembolize eder.

Japon hagi ve raku seramikleri de wabi-sabi kavramının güzel örnekleri olabilir. Hagi çanakları, şekillerin ve nötr tonların büyük bir sadeliği ile tasvir edilirken, raku seramikleri elle şekillendirilir ve koyu renklerle düzensiz, ham ve çatlak bir görünüme sahiptir.

Wabi-Sabi: Spiritüel bir Dekorasyon Felsefesi

Wab-sabi konsepti, aynı zamanda dekorasyon ve iç mimaride de bir yer bulur. Wabi-sabi esintileri taşıyan bir iç mekan, saflığıyla karakterize edilen, işçiliğin kusurlu güzellikte sergilendiği, doğal renklerin canlı renklere göre öncelikli olduğu bir yerdir. Gereksiz ve gösterişli olanların burada yeri yoktur.

Wabi-sabi, bu nedenle yaşamın her alanına etki eder. Kusurluluk ve mütevazılık bir sanat olarak ele alınır.

Dekorasyonda Wabi-Sabi Nasıl Uygulanır?

Dekorasyonda wabi sabi

Fotoğraf:  Katarzyna Bialasiewicz

Doğallık ve alçak gönüllülüğü esas alan bu felsefeyi, özellikle minimalistseniz çok seveceksiniz. Bu stil ile ham malzemeler ve doğal renkler sayesinde, ferah bir alan yaratabilirsiniz.

Bit Pazarlarına Göz Atın 

Eskilerden kalan hazineleri bulmak için ikinci el dükkanlarını kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Buralar, wabi-sabi’nin kökeninde bulunan yaşanmışlığı takdir etmek için çok uygundur. Eşyalardaki izleri benimseyebilir, onlara ikinci bir bahar yaşatabilirsiniz. Ancak dağınıklık tuzağına düşmemeye dikkat edin. Evinizi gerek duymadığınız eşyalarla doldurmak için burada olmadığınızı hatırlayın.

Basitlikten Keyif Alın

Özümüze geri dönecek olursak sahip olduğumuz her şeyin gerekli olmadığını hatırlarız. Bu nedenle, iç mekanınızı işe yaramaz olan her şeyden arındırın ve süslemesiz, kullanışlı olanları saklayın. Bu stilde doğal malzemelere geri dönersiniz, çünkü bu doğanıza dönmek anlamına gelir. 

Ham Malzemeler Seçin

Ahşap ve taş en iyi iki arkadaşınız olacak. Ayrıca hiç kimsenin ve hiçbir şeyin mükemmel olmadığını unutmayın, bu yüzden kusurları takdir edin. Wabi-sabi’nin cazibesinin yattığı yer burasıdır ve alçak gönüllülük de bu anlayıştan gelir.

Kapak görseli: Natasha Breen