Sürdürülebilir Bilgisayar Kullanımı için Yapmanız Gerekenler

Sürdürülebilir Bilgisayar Kullanımı için Yapmanız Gerekenler

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021

Çağımızın artan eğilimleri arasında yer alan sürdürülebilirlik, moda ve yeme-içme alanlarında öne çıkıyor. Peki teknoloji konusunda da aynı şeyi söylemek mümkün mü? Bu sorunun yanıtını merak eden ve bilişim teknolojilerini daha sürdürülebilir kılmak isteyen herkes yazımızı okuyabilir.

Sürdürülebilirlik ve bilişim teknolojileri zıtlık içinde. Her internet aramasının ve gönderilen her e-postanın omurgası olan sunucular, tonlarca kaynak kullanıyor. Buna ek olarak cihazınızın nasıl yapıldığını veya dizüstü bilgisayarınızın geri dönüştürüldüğünde nereye gittiğini merak edip araştırırsanız ne kadar çok enerji harcandığını ve sera gazlarının (GHG) yayıldığını anlayacaksınız. Yine de konu bilişim teknolojileri olduğunda, hem şirketlerin hem de bireylerin daha sürdürülebilir olmasının yolları var. Gelin, bunlara yakından bakalım.

Bilişim Teknolojileri Kaynakları Nasıl Etkiler?

Bilişim teknolojilerinin kaynakları nasıl etkilediğinin farkındayız. Ofiste; masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve sunucular sürekli enerji kaynaklarını kullanıyor. Ancak konu sadece kaynakların tüketimi değil. Bu cihazlar, önemli sera gazı emisyonlarından sorumludur. Bu durum özellikle bir cihazın yapım aşamasının başlangıcında geçerlidir. Aslında bir bilgisayarın ömrü boyunca ihtiyaç duyduğu enerjinin %81’i inşa aşamasında harcanmaktadır.

Sürdürülebilir Bilişim Teknolojileri Neden Önemlidir?

Sürdürülebilir Bilişim Teknolojileri

Fotoğraf: Appolinary Kalashnikova

Sürdürülebilirlik artık sadece moda bir kelime değil; iklim değişikliğini engellemek için benimsenmesi gereken bir yaşam tarzı. Sürdürülebilirlik, belirli enerjilere bağımlılığımızı azaltmak, sera gazı emisyonlarımızı sınırlandırmak ve alışveriş yapma ya da işe gidip gelme şeklimizi değiştirmek dahil olmak üzere bir dizi uygulamayı ifade eder.

İşletmeler, karbon ayak izinizden küresel iş uygulamalarınıza kadar etik ve sorumluluğa dayalı kararlar vermek için sürdürülebilirliği dikkate almalıdır. Bunun bir diğer yüzü de elbette maliyet hesabıdır. Bilgisayarınızı çalıştırmak için ödediğiniz ücret, genel giderlerinizin önemli bir yüzdesini oluşturur.

Teknolojiye güvenmelerine rağmen, teknoloji dışı sektörlerdeki şirketler; teknoloji şirketlerinden daha savurgan olma eğilimindedir. Bunun nedeni, teknoloji sektörü dışındaki firmaların daha akıllı olan son teknolojinin sunabileceği sürdürülebilirliğin daha az farkında olmalardır.

Bilgisayar Kullanımında Sürdürülebilir Olmanın Yolları

sürdürülebilir bilgisayar kullanımı

Fotoğraf: Domenico Loia

Stanford’a göre, bireysel iş istasyonlarına güç veren enerji %17-74 oranında azaltılabilir. Bilgisayarlarımızı ve cihazlarımızı kapatıp fişlerini çektiğimizde bile enerji açığa çıkar. Peki bunu en aza indirgemek için ne yapabiliriz?

Sürdürülebilir bilgisayar kullanımına yönelik etkili yöntemler şöyle:

 • Sunucuları yeniden konumlandırın ve bir araya getirin. 
 • Soğutma ve enerji maliyetlerinizi en aza indirmek için veri merkezi alanınızı olabildiğince genişletin. 
 • Yapabiliyorsanız sera gazı emisyonlarında %8 azalma için sunucularınızı daha soğuk iklimlere taşıyın.
 • Veri merkezi uygulamalarını takip edin.
 • Işıklar, güvenlik ve dış mekan soğutma için kontrolleri otomatikleştirin.
 • Cihazı aşırı soğutmayın; gerekli minimum soğutmayı sağlayın.
 • Sıcak ve soğuk derecelere göre ayrı yerler belirleyin.
 • 1,2 veya daha düşük bir güç kullanım etkinliği (PUE) hedefleyin.
 • Nihai tüketiciler olan zombi sunucuları kaldırın: Yani fişe takılı ve enerji kullanan ancak herhangi bir bilgi işlem yapmayan sunucular…
 • Bulut sistemine geçiş yapın. Bulut enerjisi, ölçek ekonomisi nedeniyle daha verimli olma eğilimindedir. 
 • Son teknoloji ürünü bilgisayarlar kullanın. Eski sistemler daha fazla güce ihtiyaç duyabilir ve büyük boyutları genellikle aşırı ısı çıkışı anlamına gelir. Bu yüzden ek soğutma gerektirirler. 
 • BMC Discovery gibi araçlar, artık kullanışlı olmayan uygulamaları serbest bırakmak da dahil olmak üzere varlıklarınızı yönetmenize yardımcı olabilir.
 • Enerji verimliliği açısından derecelendirilmiş bilgisayarları tanıyın ve satın alın. 
 • TCO Certified ve Energy Star gibi gruplar, fabrikaları, cihazları verimlilikleri ve sürdürülebilir uygulamaları denetler ve onaylar.
 • Şirketinizdeki bazı ekipler ve departmanlar evden çalışabilir.