Şile Bezi ile Yüz Maskesi Yapımına Başlandı!

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

Koronavirüs tedbirleri ve kısıtlamaları kapsamında maske kullanımının zorunlu hale gelmesi ile girişimcilik örnekleri günden güne artıyor. İstanbul-Şile İlçesi’ne bağlı Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan üretim atölyelerinde Şile bezinden maske üretimi yapılıyor. Farklı bir dokumacılık tekniği ile elde edilen ve dünyaca ünlü bir kumaş türü olan Şile bezi, oldukça rağbet görüyor. Maskelerin, yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir özellikte olması, doğadaki israfı önlemek ve sürdürülebilirlik açısından da önem kazanıyor.

Şile Bezinden El Emeği Maskeler


Fotoğraf: Nurcan Kırcalı

Çeşit çeşit maskelerin üretildiği son dönemde Şile bezinin maske üretiminde tercih edilmesi önemli bir adım. Şile Halk Eğitim Merkezi’nin kurduğu atölyelerin bir kısmı maske üretimine ayrıldı. Atölyede çalışan emekçi kadınlar, talebe göre gün içerisinde 30 bin ila 50 bin adet arasında farklı renklerde maske imalatı yaparken, bugüne kadar yaklaşık 6 bin adet Şile bezinden ve işlemeli maske imalatı tamamlandı. Şile bezinin bilinirliği ve tanıtılmasına da önemli katkılar sunan bu uygulama sayesinde bölgenin markalaşmasına da destek olunuyor. 

200’ün üzerinde Şile bezi el sanatları motifi olduğu bilinir. Üretim sürecinde şile bezi kumaşı; diğer pamuk kumaşlardan farklı olması ile ayrılır. Farkı ortaya koyan özellik ise kumaşın dokusu, dokuma şekli, dokunma tekniğinde yer alan kıvrımlı yapısı ve sağlıklı oluşudur. Şile bezinin üretim aşamasındaki bu faktörler, onu benzersiz kılar ve zor bir üretim süreci gerektirir.

Fotoğraf: Nurcan Kırcalı

Şile Bezinden Maskeye Yoğun İlgi

Şile bezinden üretilen maskelere, İstanbul’un bazı illerinden yoğun bir ilgi var. Ayrıca Ankara, İzmir gibi büyük illere de maske gönderimi yapılıyor. Bölge ve üretim yetkilileri, Şile bezini sadece kıyafette kullanmadıklarını, maskede dahi çok verimli ve beğenilen ürünler ortaya koyduklarını ifade etti.

Şile Bezi Ulusal Bir Marka

“Her yüze maske, her renk maske!” sloganı ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Şile İMKB Halk Eğitimi Müdürlüğü kurum müdürü Ömer Faruk Ucer, “Tüm dünyanın yaşadığı pandemi sürecinde, kurumumuzda çalışan kadınlar ile birlikte elimizi taşın altına sokmaya karar verdik. Maske üretimine ulusal bir markamız olan Şile bezi ile başladık. Şile bezinden üretilen maskelere Şile’ye özgün işleme örneklerini nakışladık ve ürünlerimizi İstanbul, Ankara gibi illerimize bağlı müdürlüklerimize gönderdik ve maskeler, büyük beğeni kazandı.” şeklinde konuştu.