Hatice Gökçe’den “Minyatür 2.0” Sergisine Özel Kapsül Koleksiyon

Pera Müzesi’nin ilgiyle karşılanan yeni sergisi “Minyatür 2.0”, sanat ve modayı buluşturan yeni bir iş birliğine zemin oluşturdu. Küratör Azra Tüzünoğlu’nun davetiyle sergiye özel mini bir koleksiyon hazırlayan Hatice Gökçe, günlük giyim eşyalarını ve aksesuarları özgün tasarımlara dönüştürdü. Ünlü modacının imzasını taşıyan koleksiyon, tişört, çanta, pareo ve uyku gözlüğünden oluşuyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, koleksiyonlarındaki eserler ve ev sahipliği yaptığı sergiler ile yaratıcı projelere ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Müzenin Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür adlı yeni sergisi, kaybolmaya yüz tutmuş minyatür sanatını, farklı coğrafyalardan sanatçıların çağdaş yorumlarıyla yeniden keşfetmenizi sağlarken, sanat-tasarım ara kesitinde yaratıcı iş birliklerinin oluşmasına da olanak sağlıyor.

Gençlere Hitap Eden Koleksiyonluk Parçalar

Sergiye özel hazırlanan koleksiyonda, moda tasarımcısı Hatice Gökçe, günlük yaşamda kullanılabilecek eğlenceli parçaları moda ve sanat meraklılarına sunuyor. Daha önce Matrakçı Nasuh’un İstanbul minyatüründeki peyzaj, hayvan ve çiçek tasvirlerinden ve Şehname’den alınmış savaş ve doğa sahnelerinden ilhamla minyatür ve modayı bir araya getiren tasarımcı, bu kez Surname-i Vehbi ve Surname-i Hümayun’dan ilham alıyor.

Küratör Azra Tüzünoğlu bu iş birliğine ilişkin şunları söyledi: “Hatice Gökçe daha önce çeşitli müzelerle çalışmıştı ama Pera Müzesi için tasarladığı kapsül koleksiyonun gençlere daha çok hitap eden bir tarafı var. Gündelik yaşamda kullanılabilecek bu pratik ve esprili parçaların her birinin koleksiyon değeri taşıdığını söyleyebilirim.”
 

“Güncel Modayı Bu Detaycılıkla Anlatabilme Gücü İlgimi Çekiyor!”

Güncel sanatta minyatürü geniş kitlelerle buluşturan bu sergi projesine dahil olmanın heyecan verici olduğunu ifade eden Hatice Gökçe, “Minyatür 2.0 sergisi, dünyada minyatüre farklı yaklaşımları olan sanatçıları bir araya toplaması açısından çok değerli. Güncel minyatürü daha çok kişiye izlettirmek, yeni anlatım biçimlerinin ortaya çıkmasına da olanak sağlayacaktır.” dedi. 

Kendisinin de bir dönem minyatür dersleri aldığını belirten moda tasarımcısı, “Minyatür sanatında ilgimi çeken, olayları gerçekçi bir üslupla ele alması ve tek bir küçük sayfada bile olayları derinlikli ifade ediş biçimi. Tarihle ilişkisinden bağımsız olarak, bir moda tasarımcısı gözüyle, günümüzde bu tekniği kullanarak güncel modayı bu detaycılıkla anlatabilme gücü ilgimi çekiyor. Henüz kendi minyatürlerimi tamamlamış değilim ancak bu yolda ilerliyorum.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Şenlik Minyatürleri Eğlenceli Tasarımlara Dönüştü

Minyatür 2.0 koleksiyonunu hazırlarken, beğenisi yüksek, rengi seven, detayları dikkate alan, ön yargısız bir tüketici profili hayal ettiğini söyleyen Hatice Gökçe, şenliklerdeki detayları içeren minyatürlerin dijital baskı tekniği ile %100 doğal kumaşlara basılıp nakışla işlendiği koleksiyonun zamansız, benzersiz, sezonsuz, eğlenceli, yenilenmiş, esprili ve bütün olmayı seven parçalardan oluştuğunu ekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir