Yılın İlk Çeyreğinde Öne Çıkan Teknolojik Gelişmeler

Yılın İlk Çeyreğinde Öne Çıkan Teknolojik Gelişmeler

Teknoloji dünyası hızla değişmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir gelişime daha şahit olduğumuz bu dünyada, 2023 yılının ilk çeyreğinde de çeşitli yenilikler yer aldı. Yapay zekanın başrolde olduğu bu yılın ilk gelişmelerinin temelinde de yapay zekâ var. 2023’ün ilk çeyreğinde ortaya konan fikirler, hayatımızı kolaylaştırırken gelecekte daha pratik bir yaşam süreceğimizin sinyallerini de veriyor. İşte yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen teknolojik gelişmelerden öne çıkan başlıklar…

Yapay Zekâ ve Hayatımıza Kattıkları

Yılın İlk Çeyreğinde Öne Çıkan Teknolojik Gelişmeler
Fotoğraf: Pexels | Cottonbro

2023 yılına girdiğimizden beri teknoloji dünyasında yapay zekâ kavramı sıklıkla kullanılmaya başladı. Bugün hayatımızın içinde yer alan birçok teknolojide yapay zekâ kullanıldığını biliyoruz. Ancak yapay zekanın gündemden düşmeyişini chat robotlarına borçluyuz. 

Elbette chat robotu denildiğinde akıllara ilk gelen ürün ChatGPT oluyor. ChatGPT’yi geliştiren OpenAI, 2020 yılında GPT-3 dilini kullanıma sunmuştu. Geçtiğimiz ay GPT-4 de tanıtıldı ve kullanıma sunuldu. Bing de bu serüvene dahil oldu ve GPT-4 sistemine sahip yapay zekâ aracını tanıttı. 

ChatGPT ile popülerlik kazanan bu konu, farklı yapay zeka sistemlerini de tanıdıkça kapsamlı bir hale gelmeye başladı. Yalnızca chat robotu olarak değil, gündelik işlerimizi de kolayca halledebilmemizi sağlayacak yapay zeka sistemleri geliştirildi. 

İşte yapay zeka destekli sistemlerden birkaçı ve işlevleri:

  • Midjourney: Kelimeleri kullanarak resim çizen yapay zeka sistemi
  • Ghostwriter: GPT-3 ile geliştirilen yapay zeka destekli daktilo 
  • MusicLM: Metinleri müziğe dönüştürebilen bir Google ürünü
  • Beatoven: Telifsiz müzik oluşturabilen yapay zeka aracı
  • Google Bard: Kod oluşturabilen ve yazılım geliştirmelerine yardımcı olan Google ürünü

TTCare: Evcil Hayvanlarınız İçin Sağlık Uygulaması

Yılın İlk Çeyreğinde Öne Çıkan Teknolojik Gelişmeler

Teknolojinin işlevselliğine en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri sağlık. Evcil hayvanlarımızın sağlığını korumak için birçok adım atıyoruz. Peki, adımları tek bir uygulama üzerinden atma şansımız olsaydı? 

TTCare, hayvanların sağlık sorunlarını tespit etmek üzere tasarlanmış bir telefon uygulaması. CES 2023’ün ödül alan fikirlerinden biri olan telefon uygulaması, AI For Pet şirketi tarafından geliştirildi. 

Bu uygulama sayesinde evcil hayvanımızın fotoğrafını çekerek sağlık problemi olup olmadığını öğrenebilir, alınması gereken bir önlem varsa erken davranabiliriz. TTCare’in geliştirilmesinde birçok veteriner rol oynadı ve oynamaya devam ediyor. Uygulama içerisinde veterinerlerle iletişim kurmak ve uygulanması gereken tedavi için soru sormak da mümkün. 

İşlevsel Bir Gözlük: RayNeo X2

Yılın İlk Çeyreğinde Öne Çıkan Teknolojik Gelişmeler

Bir gözlük ile daha iyi görmek ya da güneşten korunmak dışında neler başarılabilir sorusunun cevabını hiç düşünmüş müydünüz? TCL bu soruyu ele almış ve yapay zekâ teknolojisiyle bir gözlük geliştirmiş. 

Tasarım sürecinde kullanılan teknoloji sayesinde yüksek kontrast ve parlaklığı ile görüntü kalitesini yükselten RayNeo X2 çeşitli işlevlere sahip. Örneğin, görüntüleri Bluetooth ile cihazlara aktarabiliyor, içerdiği yapay zekâ teknolojisiyle çeviri yapabiliyor ve navigasyon olarak da kullanılabiliyor. Görme problemi olanlar için numaralı şekilde de kullanılabilen bu gözlük henüz geliştirilme aşamasında ve satışa sunulmadı. Ancak böyle bir fikir bile bir gözlüğün hayatı ne kadar pratikleştirebileceğine dair fragman niteliği taşıyor!

Kapak Fotoğrafı: Pexels | ThisIsEngineering