Matematik Ogretmeni Sayesinde Ressam

Matematik Öğretmeni Sayesinde Ressam

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Bugün Instagram’da gördüğüm bir paylaşım üzerine, bundan 3 sene önce bir atölye ziyaretinde tanıştığım ve eserlerini yakından inceleme fırsatı bulduğum Metin Çelik’ten bahsetmek istedim.

Metin celik hediyeleri

Ali Elmacı’nın başlattığı yardım kampanyasına destek olmak üzere, @gazihayvandostları ve @nedenucmuyorinci hesaplarına 100 TL bağış yaparak, Metin Çelik’in eserlerinden birine sahip olma şansı varmış. Katılım için bugün son gün. Belki hala yetişme şansınız olabilir. 

Metin Celik Kaos Kozmos

Ben her zaman insanın kendine inanmasının şanstan daha önemli olduğuna, şansın sadece kendisine inanan insanların kapısını çaldığına inanırım. Metin Çelik de bu tezime örnek olacak bir hayat hikayesine sahip. 1985 yılında Adana’da dünyaya gelen genç ressamın kariyer hikayesi çok ilginç ve bir o derece de tutarlı. 

İlk eseri, ilkokul ikinci sınıfta hoşlandığı kız için yaptığı kara kalem bir at resmi. Sınıftaki diğer arkadaşlarının da bu resmi beğenmesiyle gururu okşanan Metin Çelik, resim yapmaya devam ediyor. 

Resim yapmak o kadar koşuna gitmeye başlıyor ki, resim yapmadan duramıyor. Bir gün matematik dersinde resim yaparken matematik öğretmenine yakalanıyor. Matematik öğretmeni, kendisine kızmak yerine resmini çok beğendiğini ve kesinlikle bu yönde eğitim alması gerektiğini söylüyor. 

Bu olaydan sonra Metin Çelik resim yapmayı hiç bırakmıyor. 

Adana Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi seçimleri için bir yaz boyu desen ve mülakat çalışıyor. Tabii o yaşta bu kelimelerin anlamlarını bilmeyen Metin, deseni kumaş üzeri yapılan desenler olarak, mülakatı da parklarda tanışan insan resimleri olarak çalışıyor. Neyse ki doğal yeteneği, sonradan öğrenmeyle gelişebilecek kelime dağarcığı engelini kolaylıkla aşıyor. 

Okulda Mimar Sinan hayaliyle yanıp tutuşan ve bu hayalini gerçekleştirebileceğine inanan tek öğrenci olan genç ressam adayı, Lise Müdürü’nün olumsuz eleştirilerine rağmen Mimar Sinan’a girmeye hak kazanıyor. 

Bir ressam adayı olarak eğitimin Nirvana’sı olarak hayal ettiği Mimar Sinan’a ulaşması hayal kırıklıklarıyla dolu bir sürece dönüşüyor.  

Resim sanatına dair bildiği her şeyi öğrendiğini söylediği Ömer Uluç’un yanında tesadüf eseri asistanlık yapmaya başlaması genç ressam adayının hayatındaki dönüm noktası oluyor.  

Bir sanatçı ne başkasını ne de kendisini kopya etmemeli 

Metin Çelik “Anti-kamuflaj”

Bir sanatçı ne başkasını ne de kendisini kopya etmemeli. Öncelikle kendi imzasını stilini oluşturmalı. Bundan sonra da kendisini sürekli yenileyerek, aşarak yola devam etmeli diyor. 

Ressamlığa ilk adım attığı yıllarda kendi buluşu olan kavisli tuvaller üzerine yaptığı çalışmaları, kısa süre yanında çalıştığı ünlü bir ressam tarafından çalınınca Metin Çelik 2 yıl süren sancılı bir arayışın sonunda ortaya çıkan bu formu tereddüt etmeden geride bırakıyor. 

Çalışmaları koleksiyonerler tarafından yakından takip edilen sanatçının 2017 yılında Bienal kapsamında gerçekleştirdiği, yıkım-rant ilişkisini konu alan, ‘’Post-Apocaliptic’’ sergisi sanat çevrelerince büyük övgü almıştı. 

2018 yılında, Mardin Bienali kapsamında, Mor Efrem Manastırı’nda, gerçekleştirdiği ve insanın sıkışma alanını konu alan “Anti-kamuflaj” isimli yerleştirmesi de sanatçının yerleştirme alanındaki betimsel yönünü gösteren güçlü bir çalışma. 

Mekân Algısında Hiper Realist Sonuç 

Önce spatulayla bir kat macun sürüp kuruttuğu yüzeyin üzerine yedi kat boya sürerek tuval dokusundan arındırılmış bir zemin hazırlayan sanatçının amacı mekan algısında hiper realist bir sonuç elde etmek. 

Epik tiyatrodan etkilendiği epizodik anlatımı ise renkçi anlayışı, mekanda eş zamanlılık etkisi ve yabancılaştırma efekti ile zenginleşiyor. 

Sanatçı renge olan ilgisini ise Bedri Rahmi’nin ‘’Resim boyanın renk almasıdır’’ sözleriyle tarif ediyor. 

Resim Okuması İzleyiciye Bırakılmalı 

Resimlerinin her birinin bilinçaltının ve kendi sosyo-kültürel birikiminin bir sonuşu olduğunu anlatan sanatçı, resim okumasını izleyici bırakıyor. 

Örneğin, Post-Apokaliptik sergisinde aylar boyu yıkımı için çalışılmış bir alan oluşturan sanatçı, bu yıkımın savaş sonucu mu, deprem sonrası mı olduğunu ya da insanın duygusal dünyasındaki yıkım mı olduğu ile ilgili olarak ucu açık bir proje ortaya koyuyor. 

Atölyesinde kendisine ait kişisel bir iz olmayan sanatçı, tüm kişisel ipuçlarını resmiyle ifade ediyor. 

Çağdaş Türk sanatına ilginiz varsa mutlaka araştırılıp, takip edilmesi gereken bir isim.