Temizlik Tutkunlarına Aromaterapi: Limon Çimeni

Temizlik Tutkunlarına Aromaterapi: Limon Çimeni

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Temizlik ve temizlik kokusu tutkunlarının pek seveceği bir aromaterapi yağı bu ay Aromaterapi Günlükleri’nin konusu: Limon Çimeni Uçucu Yağı! Otsu, limonsu, sabunumsu kokusuyla, ferahlık ve temizlik hissi uyandıran ve canlandıran bu yağın kullanım alanları daha çok temizlikle alakalı. Hem mekansal hem bilişsel temizlik için çok ama çok etkili, güçlü bir yağ. Bu bitki, adı üstünde, çimene benzeyen, Citronella ailesinden Endonezyalı bir bitki. Etken maddeleri olan limonen ve citronellal, sinekler ve böcekler üzerinde de etkili, onları uzak tutuyor. Peki bu yağı nasıl kullanabilirsiniz?

temizlikte limon çiçeği

Fotoğraf: Towfiku Barbhuiya

Ev Temizliğinde Limon Çimeni

Eşyalarınızın tozlarını alırken bir sprey şişe içine yarım litre kadar su ve 2-3 damla limon çimeni yağı koyun, şişeyi iyice çalkalayın, yağ ve su birbirine karışsın. Tozlarını almak istediğiniz eşyaların üstüne sıkın ve silin. Evinizde temizlik kokusu kalacak, limon çimeni yağı evinizin enerjisini temizleyecek, canlandırıcı bir etki bırakacak. 

Perdeler Uçuştukça Temizlik Kokusu Yayılsın

Yarım litre su ve 2-3 damla limon çimeni yağını karıştırıp arada bir perdelerinize fısfıslayabilirsiniz. Perdeleriniz pencereden giren rüzgarla uçuştukça evinize temizlik ve ferahlık kokusu yayılacaktır.

Tertemiz Kokan Çamaşırlar

Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne (Umarım bunca aromaterapi yağı varken artık zehirli yumuşatıcılar kullanmıyorsunuzdur.), 2-3 damla limon çimeni yağı damlatın ve üstüne beyaz sirke dökün. Yumuşatıcı haznesi, sirkeli ve yağlı karışımla dolsun. Çamaşırlarınız makineden çıktığında tertemiz kokacak ve bu koku çok uzun süre kalacak.

Kampta ve Doğada Sinek ve Böceklere Karşı

Limon çimeni yağı sinek ve böceklere karşı çok etkili, gerçek bir sinek savar! Bu özelliğini ise etken maddeleri olan limonen ve citronellal’e borçlu. Ancak bu yağ tahriş eden bir yağdır ve doğrudan cilde kesinlikle uygulanmaz. Doğada vakit geçirecekseniz ve böceklerden, sineklerden çekiniyorsanız, yarım litre suya 1-2 damla limon çimeni yağı damlatın. Sprey şişeye koyup karıştırın ve vücudunuza bu şekilde uygulayın. 

Eğer sinek ya da böcek ısırıklarınız varsa, kaşınan bölgeye de bu karışımı uygulayabilirsiniz. Ancak bu yağ, güneş lekelerine yol açan bir yağdır. Bu karışımı cildinize uyguladığınızda güneşe maruz kalmamaya özen göstermelsiniz. 

limon çiçeği

Fotoğraf: Anshua

Psişik Temizlik İçin Limon Çimeni

Limon çimeni psişik temizlikte, enerji temizliğinde de etkilidir. Canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Depresif hissettiğiniz, fazlasıyla dışsal etkiye maruz kaldığınız ve psikolojik olarak etkilendiğiniz zamanlarda evinizde buhurdanlığınızda da kullanabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Jan Kopriva