Evdeki Böceklerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Evdeki Böceklerden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Eviniz böcekler tarafından işgal mi edildi? Yaz geldiğinden beri hepimiz aynı dertten muzdaribiz. Peki tek çaremiz, evimizi zehirli kimyasallarla mı doldurmak? Kesinlikle buna ihtiyacınız yok. Her canlının yaşamaya hakkı vardır. Böcekler her ne kadar bizim yaşamımızı zorlaştırsa da onları öldürmeden evimizden uzaklaştırabiliriz. İşte öldürmeden evdeki böceklerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler…

Nanenin Gücü Adına

evdeki böceklerden kurtulmak için nane

Görsel: silviarita

Uzak Tuttuğu Böcekler: Sivrisinek, Karasinek, Karınca, Örümcek

Nane bitkisi, çoğu haşerenin hoşuna gitmez. Örneğin örümceklerin ağlarından kurtulmak için pencere kenarlarına, kapı girişlerine nane koyabilirsiniz. Nane bitkisinin kokusundan rahatsız olan örümcekler, bu bölgelerde ağ yapmayacaktır. 

Sivrisinekler de nane kokusundan kaçar. Doğal bir sivrisinek kovucu yaratmak için bir kavanoza yarım limon, 10 adet nane yaprağı ve 100 ml su koyun. Yaptığınız karışımı evinizin bolca vakit geçirdiğiniz yerlerine yerleştirin. Sivrisinekler, bir daha sizi ve sevdiklerinizi rahatsız edemeyecek! Ayrıca bu karışımı bir sprey şişesi içine koyarak vücudunuza da sıkabilirsiniz. Bu şekilde insan sağlığını tehdit eden sivrisinekleri öldürmeden evinizden uzak tutabilirsiniz. 

Karıncalar, böcekler arasında en çok sorun yaratan türlerden biri. Onları evimizden uzak tutmak ise bir hayli zor ama merak etmeyin. Bunun da doğal bir yolu var. Fareler ve karıncalar da nane kokusundan haz etmez. Bu canlıların gezindiği yerlere 2-3 damla nane yağı damlatırsanız, karıncalar ve fareler oralardan uzak duracaktır. Etkiyi uzun süre devam ettirmek için küçük pamuk parçalarına nane yağı dökerek bu pamukları karınca yuvalarının yakınına koyabilirsiniz. 

Biberiye Sadece Baharat Değil

evdeki böceklerden kurtulmak için biberiye

Görsel: gate74

Uzak Tuttuğu Böcekler: Sivrisinek, Karasinek, Bitki Böcekleri

Hoş kokusuyla evlerimizde ve yemeklerimizde bulundurmaktan zevk aldığımız biberiyenin, evdeki böceklerden kurtulmak için de çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz? 

Biberiye doğal bir böcek kovucu olarak bilinir. Pencerelerin önünde biberiye yetiştirerek karasinek, sivrisinek ve bazı bitki böceklerinin evinize dadanmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca doğal bir koruyucu olarak biberiye karışımını vücudunuza sıkabilirsiniz. Su ve kurutulmuş biberiyeyi bir çaydanlığa alarak yarım saat kaynatın. Sonrasında bu karışımı süzün ve soğumak üzere dolaba kaldırın. Soğuduktan sonra bir sprey şişesine koyarak vücudunuza ve evin sık kullandığınız bölgelerine sıkabilirsiniz. 

Evdeki Böceklerden Kurtulmak İçin Dostumuz Lavanta

Lavanta

Görsel: couleur

Uzak Tuttuğu Böcekler: Güve, Pire, Karasinek, Sivrisinek

Lavantanın harika kokusu; güveleri, pireleri, sinekleri ve sivrisinekleri uzaklaştırır. Kurutulmuş lavanta poşetlerini mutfak dolaplarınıza yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde mutfağınızı böceklerden uzak tutarsınız. Ayrıca 250 ml suya 5-10 damla lavanta esansiyel yağı katarak bir karışım oluşturmak da etkilidir. Yaptığınız karışımı sprey şişesine koyarak güvenle vücudunuza ve evinize sıkabilirsiniz. Böceklerden etkili bir şekilde kurtulmak için evinizin sürekli açık olan kapı ve cam gibi bölgelerine, günde 3-4 kere yaptığınız karışımı sıkın. Bu şekilde mis gibi lavanta kokusuyla birlikte böcekleri evinizden uzak tutabilirsiniz. 

Doğal Çekirge Kovucu Biberler

evdeki böceklerden kurtulmak için biber

Görsel:  Jill Wellington

Uzak Tuttuğu Böcekler: Çekirge, Hamam Böceği

Çekirgeler nadir de olsa evlerimize girebiliyor. Onları yakalamak ise bir hayli zor. Merak etmeyin çekirgelerden kurtulmanın doğal yolları var. İki bardak suyu kaynatın. Yarım kırmızı biber, kırmızı biber tozu ve kırmızı biber sosunu suya ekleyin. Biraz bekledikten sonra oluşan karışımı iyice süzün. Süzdükten sonra iki bardak daha su ekleyip karışımı sprey şişesine koyabilirsiniz. Evinizin sınırlarına bu karışımı sıktığınızda çekirgelerin uzak durduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca bu doğal böcek ilacı, hamam böceklerine karşı da etkili.

Narenciye ile Evinizi Böceklerden Koruyun

narenciye

Görsel: obodai26

Uzak Tuttuğu Böcekler: Karasinek, Sivrisinek, Pire, Örümcek, Termit

Narenciyeler her anlamda doğal koruyuculardır. Evdeki böceklerden kurtulmak için portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi meyvelerin neredeyse her zerresinden faydalanabilirsiniz. Şimdiye kadar verdiğimiz tariflere ek olarak karışımlarda limon ve limon kabuğu kullanmak, böcek kovucuların etkinliğini arttıracaktır. Özellikle tozlu ve rutubetli alanlarda bulunan kitaplıklarınızı korumak için çevresine portakal kabukları yerleştirebilirsiniz. Kaynatılmış suya mandalina ve portakal kabukları ekleyerek doğal böcek kovucu yapabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: diego_torres