Tanrının Kadınlara Hediyesi: Yasemin Aromaterapisi

Tanrının Kadınlara Hediyesi: Yasemin Aromaterapisi

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Yaz akşamlarında ya da sabah erken saatlerde yasemin çiçeklerinin olduğu bir yerden geçtiğinizi, sokağı dolduran hoş kokusundan anlarsınız. Bir çiçek hem bu kadar yoğun hem de bu kadar nahif ve hafif bir kokuya sahip olabilir mi? Yasemin, aynen gül gibi çok eski çağlardan beri kullanılan bir çiçek. Dilimize Farsça’dan giren Yasemin, “Jasmin”den türemiş, anlamı ise “Tanrının armağanı”. Hint dillerinde ise bu çiçeğin anlamı: Ormandaki ay ışığı…

Yasemin çiçekleri çok narindir. Her biri geceleri ya da şafak vakti, kokularının en yoğun olduğu zaman tek tek elle toplanır ve bekletilmeden yağı çıkarılmak üzere işleme alınır. Tonlarca çiçekten, birkaç litre yağ elde edilir. Çiçeğin özü, ruhu, cevheri olan bu yağın kokusu aynen da çiçekleri gibi kırılgan, narin hafiftir ancak güçlüdür. 

Dünyanın en yumuşak, en dişil, en romantik kokularından birine sahip yaseminin aromaterapi etkilerini birlikte görelim.

aromaterapi yasemin

Fotoğraf: Amelie-Niklas Ohlrogge

Çekiciliğin ve Romantizmin Kraliçesi Yasemin

Yasemin, yoğun çiçeksi ama hafif, nazik, kırılgan kokusuyla, romantizmin ve dişil çekiciliğin sembollerinden biri. Hem kadınlar hem de erkekler üstünde etkili. Dişil enerjisiyle cinsel isteğinizi yükseltmek, kendinizi daha çekici ve baharda coşan çiçekler gibi dizginlenemez hissetmek istiyorsanız, yasemin kokulu parfümler tercih edebilirsiniz. Kokunuz, partnerinizde size karşı benzer duygular uyandıracaktır. Parfüm kullanmak yerine, eğer varsa küvetinizi doldurduğunuz suya birkaç damla yasemin yağı damlatabilir ya da romantik ev buluşmalarında buhurdanlığınıza ekleyebilirsiniz. 

İlham Arayanlara Yasemin

Yaratıcı olmanız gereken bir iş yapıyorsanız, aynı zamanda stres düzeyinizi de düşürmek, sakinleşmek, dişil enerji yükseltmek ve üretkenliğinizi de artırmak istiyorsanız, çalışma masanızda su dolu bir fanusta yasemin çiçekleri bulundurabilir ya da buhurdanlığınıza yasemin yağı damlatabilirsiniz.

Regl Sancılarına ve Strese Karşı Yasemin 

Yaseminin yatıştırıcı özelliği vardır ve bu özelliği, “mutluluk verici” olmasından gelir. Çok stresli ve kaygılı olduğunuz zamanlarda yasemin çayı içmek, kaygı düzeyinizi düşürecek ve daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Kokusuyla dişil enerjinizi ve dişil yönünüzü kabul etmenizi sağlayan bu bitkinin çayı, regl dönemi sancılarını tolere edebilmenizi de sağlayacaktır. Ayrıca birkaç damla yasemin yağı ile 2-3 yemek kaşığı badem yağını karıştırarak regl masajı da yapabilirsiniz. 

Cilt Sıkılaştırıcı Yasemin

Yasemin yağı, cilde doğrudan uygulanmaz. Bu yağı, farklı baz yağlarla (badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı) uygun miktarlarda birleştirerek karıştırdığınızda ise cildinizin daha sıkı ve genç görünmesini sağlayacak, uzun süreli kullanımda kırışık görünümünü önleyecektir.  Yaseminin gözenek sıkılaştırıcı etkisi de olduğundan yasemin yağını farklı baz yağlarla ya da hidrolatlarla birleştirerek cilt serumu olarak da kullanabilirsiniz. Gül suyu ile yasemin birleştiğinde, iyi bir makyaj temizleyici ya da etkili bir yüz toniği olabilir. 

Saçlarda Yasemin Esintisi

Yazın ve baharda, hafif esen rüzgarlar insanın saçlarına dokunduğunda, etrafa saçların kokusunun yayılmasını sağlar. Arkadaşım Utku Yılmaz’ın, benim de benimsediğim bir yöntemi var: Tarağınıza sevdiğiniz yağdan 1-2 damla damlatmak ve saçlarınızın uçlarını taramak. Yasemin yağı, bunun için en uygun, en hoş kokulu, en doğru yağ olabilir. Tarağınıza 1-2 damla yasemin yağı damlatın ve dışarı çıkmadan önce saçlarınızın sadece uçlarını tarayın. Dışarı çıktığınızda, rüzgar saçlarınıza değdikçe, çevrenize yasemin kokuları saçılacak, çekiciliğinize çekicilik katacak.