Aromaterapi Günlükleri 5 | Paçuli: Dünyanın En Güçlü Afrodizyaklarından Biri

Aromaterapi Günlükleri 5 | Paçuli: Dünyanın En Güçlü Afrodizyaklarından Biri

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Paçuli öyle şaşırtıcı bir bitki ki… Yaprakları ısırgan otuna benzeyen ve aynen ısırgan otu gibi arsız, gür ve güçlü bir bitki hayal edin. Yaprakları kokusuz, ancak aromaterapi özütü odunsu, miskimsi ve güçlü. Anadolulu gibidir, öyle tanıdık görünür ki, anayurdu bu topraklar sanırsınız, oysa o tam bir egzotiktir, Hindistan, Çin, Vietnam, Madagaskar, Endonezya’da yetişir. Bu bitkinin etkileri de şaşırtıcıdır. Dünyanın en güçlü afrodizyaklarından biriyle tanışmaya hazır mısınız? 

Bir Kadının En İyi Dostu: Paçuli

Aromaterapi: Paçuli

Fotoğraf: Nika Akin

Cildiniz elastikiyetini korusun, yaşlanma etkileri geciksin, kırışıklar geç gelsin ama gelince de şarabi bir etkiyle mi gelsin istiyorsunuz? Saçlarınız parlasın, canlı canlı ışıldasın, kepeklenmesin, istediğiniz kadar kestirin ama hızlı uzasın diye mi hayal ediyorsunuz? Kronolojik yaşınız her yıl artsa da metabolizma yaşınız genç kalsa, kilo alma riskleriniz azalsın diye mi düşünüyorsunuz? Öyle bir kokunuz olsun ki karşı cins bi’ duraklasın, hafif bir baş dönmesi yaşasın, size doğru çekilsin, parfüm reklamlarındaki gibi anlar yaşayın diye rüyalara mı dalıyorsunuz? Dişil enerjinizi doruklarda yaşamak, kendinizi çekici, sıcak ve zihinsel olarak da berrak, ilham dolu hissetmeye mi ihtiyacınız var? Birkaç damla paçuliden başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Yatak Odasında Paçuli Aromaterapisi

Dişil enerjinizi yükseltmek, kendinizi daha sıcak ve çekici hissetmek, cinsel isteğinizi uyarmak için, buhurdanlığınıza birkaç damla paçuli yağı damlatabilirsiniz. Daha doğrudan bir uygulama olarak badem yağı ya da kayısı çekirdeği yağı gibi bir temel yağa birkaç damla karıştırıp, karın çakrası bölgenize yumuşak ve yuvarlak hareketlerle uygulayabilirsiniz. Banyo suyunuza birkaç damla paçuli yağı damlatmak da banyo sonrasında benzer bir etkiyi yaratacaktır. 

Saçlara Paçuli

Saçlarınızı yıkadığınız suya 1-2 damla paçuli yağı damlatarak, bu suyu saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kepeklenme sorununuzu giderecek, saçlarınızın daha parlak görünmesini ve daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Zihin İçin Paçuli

Buhurdanlığınıza damlattığınız birkaç damla paçuli, eğer lavanta yağı ile kullanırsanız kaygı ve depresyonla mücadele etmenizi kolaylaştıracak, stres düzeyinizi azaltacaktır. Ayrıca odaklanmanız gereken işleri yaparken, bir parça ilhama ve yaratıcılığa ihtiyaç duyduğunuzda da önemli bir kolaylaştırıcı, berraklaştırıcı bir etki yaratacaktır.

Metabolizma İçin Paçuli

Paçulinin içerdiği etken maddeler metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Banyo sonrasında vücudunuza uyguladığınız uygun bir losyona birkaç damla karıştırabilirsiniz. Paçuli aromaterapisi, uzun süreli kullanımda vücudunuzun istediğiniz bölgelerinde sıkılaşma da sağlayacaktır.

Parfüm Olarak Paçuli 

Paçuli yağının cilde doğrudan uygulanması tavsiye edilmiyor. Ancak kendi parfümünüzü kendiniz yapıyorsanız, paçuli yağını uygun bazlarla birleştirerek etkileyici bir parfüm elde edebilirsiniz.