Köpeklerin Hareketleri ve Anlamları

Köpeklerin Hareketleri ve Anlamları

Güncelleme Tarihi: 4 Kasım 2022

Köpeklerin konuşabildiğini biliyor muydunuz? Köpekler; isimleri, sıfatları hatta hatta cümle yapılarını bile öğrenebiliyor ve bunları kullanarak bizlerle konuşabiliyor. Peki, köpeklerin hareketleri hakkında neler biliyoruz? Hangi davranışlar ne anlama geliyor?

Konuşan Köpek Stella

Köpeklerin Hareketleri ve Anlamları
Stella

Fotoğraf: Hunger For Words

Konuşma terapisti Christina Hunger, köpeği Stella’yı eve ilk getirdiğinde onun seslerle ve mimiklerle iletişim kurmaya çalıştığını fark ediyor. Köpeğini daha iyi anlamak isteyen Christina, internetten içlerine ses kaydedilebilen düğmelerden alıyor ve düğmelere “içeri” “dışarı”, “park” ve “yemek” gibi kelimeleri kaydediyor. Stella dışarı düğmesine her bastığında Christina onu dışarı çıkarıyor, park düğmesine her bastığında ise onu parka götürüyor. Stella, böylece kısa süre içinde bu kelimeleri eylemlerle eşleştirerek onları anlıyor ve bu düğmeleri kullanarak Christina ile konuşmaya başlıyor.

Christina, Stella kelimeleri öğrendikçe yeni düğmeler alarak onun sözcük dağarcığını geliştiriyor ve böylece dünyanın ilk konuşan köpeği Stella oluyor. Bütün bunları duyduktan sonra köpeklerle konuşmak istememek imkansız. Şu an internette ses kaydedilebilen düğmelerden arıyor bile olabilirsiniz. Fakat köpekleri anlamak için ilk etapta sesli düğmelere gerek yok. Pek çok hayvan gibi, köpekler de bizimle vücut dillerini kullanarak iletişim kuruyorlar.

“Çok mutluyum!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Oscar Sutton

Köpeğiniz kuyruğunu yukarı kaldırıp sallıyorsa bu onun mutlu ve heyecanlı olduğu anlamına gelir. Genelde dışarı çıkmadan ya da oyun oynamadan önce kuyruklarını heyecandan sallarlar. Fakat köpekler eğer kuyruklarını yere yakın tutup yavaşça sallıyorlarsa bu onların üzgün oldukları ya da kötü hissettikleri anlamına gelebilir.

“Merak Ettim Ne Yapıyorsun?”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Baptist Standaert

Eğer köpeğiniz kafasını yana eğmiş, kulaklarını kaldırmışsa bu yalnızca onun dünyanın en şirin köpeği olduğu anlamına gelmiyor. Bu davranış, köpeğinizin bir şeyleri merak ettiğini, o şeyi öğrenmek istediğini gösterir. Köpekler, eğitmenlerine genelde böyle bakarlar. Bazen bilmedikleri bir ses duyduklarında da bu hareketi yaparak sesin geldiği yeri bulmaya çalışırlar. Köpeğiniz size bakıp bu hareketi yapıyorsa sizi merak etmiş ve dikkati tamamen sizde demektir. Ona bir şeyler öğretmenin tam sırası!

“Stresliyim!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Gursimrat Ganda

Kulağa garip gelse de köpeklerin esnemeleri her zaman uykuları olduğu anlamına gelmez. Köpekler endişeli olduklarında ve bir tehditle karşı karşıya olduklarında rahatlamak için esnerler. Aynı zamanda dudaklarını yalıyorlarsa endişeli olabilirler. Bazen köpekler başka köpeklerle tanışırken de esnerler. Sosyal anksiyetesi olan tek hayvan insan değil!

“Huzurluyum.”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Lucian Dachman

Eğer köpeğinizin ağzı hafifçe açıksa ve kulakları normal pozisyondaysa (kasılmamış, çok aşağıda ya da yukarıda değil) köpeğiniz huzurlu demektir. Köpeğinizin sırt üstü yatması ve beli görünecek şekilde uzanması onun rahat hissettiğini gösterir. Bu aynı zamanda sevilmek istediği anlamına da gelebilir.

“Kendime güveniyorum!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Tadeusz Lakota

Bir köpeğin kuyruğu onunla ilgili çok şey söyler. Köpeklerin kuyruklarını düz ve dik tutmaları onların kendilerine güvendiklerini ve heyecanlı olduklarını gösterir. Bazı köpekler bu davranışı başka köpeklerle tanışırken gösterirler. E tabii, ilk izlenimde özgüvenli görünmek çok önemli.

“Terledim ve Susadım!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Ken Reid

Köpeklerin hızlı nefes alıp vermeleri birçok anlama gelebilir fakat genelde bu davranışı çok sıcak olduğunda vücut ısılarını dengelemek için yaparlar. Böyle anlarda köpeğiniz büyük ihtimalle susamıştır. Ek olarak bazı köpekler vücutlarındaki acıyı ya da gerginliği azaltmak için de hızlı nefes alıp verirler.

“Korkuyorum!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Mike Burke

Bir köpek vücudunu yere yakın tutuyor ve küçülmeye çalışıyorsa bu onun korktuğu anlamına gelir. Böyle durumlarda köpekler, kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırır ve kulaklarını da aşağı indirir. Dediğimiz gibi, köpeğinizin davranışlarını okumak için en önemli iki nokta kulaklar ve kuyruktur.

“Oynamak İstiyorum!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Artem Beliaikin

Eğer bir köpek göğsünü yere yaklaştırmış, kalçasını ise yukarı kaldırmış bir şekilde kuyruğunu sallıyorsa dikkat edin! Çünkü bu birazdan köpeğiniz bütün şirinliğiyle oyun oynayacağı anlamına geliyor!

“Birazdan Saldıracağım!”

Köpeklerin Hareketleri ve AnlamlarıFotoğraf: Alexas_Fotos

Köpekler, saldıracakları zaman aslında birtakım uyarı sinyalleri verirler. Köpeklerin sırtlarındaki  kılları kabartmaları ve dişlerini göstermeleri, bu sinyallerin en belirginleri arasında yer alır.

Kapak Fotoğrafı: Ron Fung