Keşif Perisi’nden Pandemide Tatil Önerileri

Keşif Perisi’nden Pandemide Tatil Önerileri

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

2020 hepimizin için zor bir yıl oldu. Covid-19 Salgını, insanlığı farklı bir psikolojiye bürüdü. Özellikle çoğumuz için “tatil” demek olan yaz dönemi; kimilerinin memleketine gittiği, kimilerinin yazlıklarına yerleştiği, kimileri için de daha izole ve butik seçenekler sunan tatil beldelerinin tercih edildiği bir dönem haline geldi. Özel tekne turları, villa kiralama, karavanla seyahat, bungolowlarda konaklama ya da glamping gibi bazı tatil trendleri de ön plana çıkmaya başladı. Peki koronavirüsün etkisini hala sürdürdüğü 2021’de seyahat trendleri nasıl olacak? Pandemide tatil önerileri neler olabilir?

Pandemi sürecinin getirdiği kısıtlamalar kapsamında tatil alışkanlıklarımız hızla değişirken, hayallerimizden de geri kalmıyoruz. Seyahat arzumuz günden güne artıyor. Şu zamanlar; yazın yapacağınız tatili planlamak, rotanıza karar vermek ve güvende olabileceğiniz izole tatil şeklinizi seçmek için oldukça ideal. Tam da bu noktada bir peri yardımınıza yetişiyor dersem, ne düşünürsünüz? 

Kendisini Keşif Perisi adıyla tanıyabilirsiniz. Seyahati yaşam tarzı haline getirmiş otel, restoran ve seyahat yazarı Derya Korkmaz ile 2021’in Covid-19 seyahat trendlerini, pandemideki tatil tercihlerini, seyahat ederken en çok etkilendiği ülke ve şehirleri konuştuk. Ve değişen tatil anlayışının ilk zeminin oluştuğu 2020 ile ilgili yorumlarını, sektör hakkındaki önerilerini dinledik. Sizleri, hem içinizi açacak hem de yeni fikirler verecek bu röportajımızı okumaya davet ediyoruz. İşte Keşif Perisi’nden pandemide tatil önerileri…

Merhaba Derya Hanım, sizi tanımak isteriz…

Merhabalar, adım Derya Korkmaz. Sosyal medyada bilinen adım ise Keşif Perisi. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler Tanıtım bölümü mezunuyum. Uzun yıllar kurumsal hayatta çalıştım. Holdingler, büyük şirketler gibi yerlerde çok yoğun bir çalışma hayatım oldu. Bu süreçte sürekli vakit bulduğum an seyahatlerimi planlardım. Seyahat odaklı yaşam tarzımı kesifperisi.com web sitemde ve Instagram hesabımda @kesifperisi ismiyle seyahat önerilerimi paylaşmaya başladım. Yaklaşık 8-9 yıldır bu hesaplarda seyahat, yeme-içme tavsiyelerimi insanlara ulaştırıyorum. 

Hem Hürriyet yazarlığı yapıyor hem de blogger olarak paylaşımlarınıza devam ediyorsunuz. Instagram’da @kesifperisi adlı sayfanız çok ilgi görüyor sanırım…

kesifperisi kahvaltı masasında

Evet Hürriyet Leziz’de daha çok restoran ve yemek odaklı yazılarımı paylaşıyorum. Bir şehri veya bir ülkeyi keşfederken o bölgeye ait yemek kültürünü seyahatin ayrılmaz bir parçası olarak görüyorum. Bu nedenle seyahatlerimin birçoğu aynı zamanda yeme-içme odaklı olabiliyor. 

Uzun zaman ve emekler sonrası oluşan güzel bir takipçi kitlem var ve benim gibi gezmeyi, yemek yemeyi, yeni yerler keşfetmeyi seven bir kitleye sahibim. Bundan dolayı da çok mutluyum. 

“Seyahat etmek benim için bir yaşam tarzı.”

Seyahat tutkunuz, yeni yerleri keşfetme arzunuz nasıl başladı?

sarı elbiseli kadın

Bunun bir zamanı yok aslında, ben kendimi bildim bileli bu tutku içimde vardı. Sonradan keşfettiğim bir durum değil. Kendi yaşam tarzımı  paylaşırken “Keşif Perisi” oldum diyebilirim. Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, yeni lezzetler deneyimlemek benim için bir yaşam tarzı. Bunları aynı zamanda sevdiğim bir hobi olarak düşünebilirsiniz. 

Türkiye’de ve dünyada kaç şehri gördünüz?

çölde kadın

İnanın bunları saymadım. Oldukça fazla diyebilirim özellikle Türkiye’de gezmediğim çok az şehir vardır. 

Gezdiğiniz ülke ve şehirlerden en çok etkilendiğiniz, en unutamadığınız yerler nereler oldu ve niçin böyle düşünüyorsunuz?

tayland

Tayland sevdiğim yerlerden biri. Nedeni ise doğası… Phi Phi adaları, dünyadaki cennet…

Yurt dışında sevdiğim şehir ise Paris; hep aşk kokuyor. Hem şehrin kendisi, hem romantik atmosferi, hem de tarihi dokusu oldukça ilgimi çekiyor. Aayrıca her köşesi fotoğraflık. Karadağ (Montenegro) için de masallar ülkesi diyorum. Bir tarafı dağ, bir tarafı deniz. Tarihi atmosferi ve deniziyle çok sevdiğim bir ülke.

similian adaları

Tayland Similan Adaları, turkuaz rengi denizi ve bembeyaz kumlarıyla müthiş bir yer.

Blausse gölü İsviçre

İsviçre’deki Blausee Gölü, dünya üzerindeki en büyülü noktalardan biri. Dünyadaki en eşsiz günlerimden birini yaşadığım Blausee Gölü, İsviçre’de bulunan şu ana kadar ziyaret ettiğim göller içerisinde en büyüleyici olanlardan bir tanesi. Yeraltı suları ile beslenen bu göl, mavi-yeşil rengi ile göz alıcı bir berraklığa sahip.

Dalyan İztuzu Plajı

Ülkemizde Ege kıyısından Akdeniz’e uzanan deniz kıyısı boyunca her yerin ayrı bir güzelliği var. Ben tam bir deniz aşığıyım. Özellikle doğa güzelliği olarak Muğla-Antalya tarafları Fethiye/Kaş bölgesi tam bir cennet ve doğasıyla beni kendisine hayran bırakıyor. Yaz sezonu bu bölgede yaşıyor, paylaşımlarımı aktarıyorum.

Pokut Yaylası

 

Doğasıyla Karadeniz Bölgesi’nde Rize ve yaylaları müthiş.

Nemrut

Ayrıca beni en çok etkileyen yerlerden biri de Nemrut Dağı olmuştu.

Şanlıurfa Balıklıgöl

Şanlıurfa Göbeklitepe ve Balıklıgöl ve Mardin şehirlerinin de farklı bir hissiyatı vardır benim için. 

Esasında siz yurt dışı seyahatlerinizle de çok ön plana çıkıyordunuz, 2020, seyahat rotalarınızı Türkiye’de belirlediğiniz bir yıl oldu değil mi?

güney kore

Aslına bakarsanız 2020 yılı biraz daha durgun geçti diyebiliriz. İster istemez her ne kadar seyahatte Türkiye odaklı olsak da pandemi dolayısıyla kendimizi koruyarak seyahat etmeye çalışıyoruz. Bu da zaman zaman kısıtlamalara sebep oluyor. 

“Doğaya dönüş başladı.”

Evet, Covid – 19 salgını tüm dünyayı etkiledi. Turizm, bir şekilde sekteye uğradı ancak bazı yeni tatil ve seyahat şekilleri de ön plana çıkmaya başladı. Gözlemlerinize göre 2020’de pandemi döneminde tatil tarzları neler oldu?

Bungalowlar, butik oteller, villalar, tekne turları, karavanlar ve glamping ön plana çıktı diyebilirim. Daha çok doğa ile iç içe mekanlar popüler olmaya başladı. Doğaya dönüş başladı. 

Pandemide Tatil Önerileri

Pandemi süreci belirsizliğini koruyor. Bu yıl da kısıtlama ve tedbirlerle geçecek elbette. Peki 2021’de sizin tabirinizle Covid-19 seyahat trendleri neler olacak? Okuyucularımıza verebileceğiniz pandemide tatil önerileri var mı?

kalkan antalya

Tatil alışkanlıklarımız konusunda yeni bir döneme giriş yaptığımız şu sıralar, turizm sektörü de yavaş yavaş  sürdürülebilir, yenilikçi tatil planları sunmaya başlayacak. Şüphesiz 2020’yi bu tatil anlayışı ile geçirdik diyebiliriz. 2021’de de tatilde konaklanacak yerlerde en önemli beklenti artık insan kalabalığından uzak dinginlik ve huzur olacak. Bu yaz trend olacağını düşündüğüm seyahat şekillerini şöyle sıralayabilirim: 

  • Kişiye özel bağımsız butik otel villaları çok ön plana çıkıyor. Otel önerilerim ise Prima Donna Patara Ve Lissiya Hotel. 
  • Bana kalırsa bu yıl da villa turizmi patlayabilir. Sade Tatil, My Villas benim en sık kullandığım Villa kiralama şirketleri. 
  • Daha ekonomik bir tatil arayışı içinde olursanız bungalovlarda konaklama yapabilirsiniz. Adrasan’da konakladığım Sun Club De Village iyi bir öneri. Buna benzer yerler olabilir.

tekne

Fotoğraf: www.modraplavba.cz

  • Özel tekne turları, maviyi ve denizde yaşamayı sevenler için oldukça ideal. Ergun Kaptan ve Durali Kaptan gibi özel tekne turları direkt sahibinden alınabilir veya Smile Sailing gibi web sitelerden istediğiniz tekneyi seçip, uygun fiyatlarla tutabilirsiniz. 
  • Özgürce gezebileceğiniz ve istediğiniz yerde durup, konaklayabileceğiniz güvenli bir karavan tatili de hoş olabilir. Özellikle Ege-Akdeniz Bölgesi’ndeki yazlık ev seçenekleri yine oldukça cazip seçenekler olarak öne çıkıyor.  
  • Sığacık, Urla,  Adrasan, Dalyan, Datça Koyları, Selimiye ve Patara gibi huzurlu tatil beldeleri, çadır kampı, butik oteller ve kişiye özel turlar, bu sene de revaçta olacak. 

Peki geride bıraktığımız 2020’de en revaçta olan tatil beldeleri nerelerdi?

kabak koyu

Yaz sezonunda Ege ve Akdeniz oldukça popülerdi.  Kış sezonuyla birlikte İstanbul’a yakınlığından dolayı Bolu-Sapanca rotası oldukça dikkat çekmeye başladı. Karadeniz, doğasıyla her zaman vazgeçilmez. Uludağ, Kartepe, Kartalkaya gibi noktalar kar yağışıyla birlikte bir süre popüler olacaktır. 

Özellikle deniz tatilini sevenler için kişiye özel tekne turları geçtiğimiz yıl çok gündeme geldi. Fayda-maliyet açısından bekleneni karşıladı mı? Çünkü bu turların ekonomik açıdan ulaşılabilirliği de sorgulandı.

Geçtiğimiz yaz ekonomik açıdan herkesin bütçesine uygun tekne turu seçeceği bulunuyordu diyebilirim. Yurt dışında tatil yapamayan birçok kişi, bu yıl özel tekne turu tercih etti. Ailece 1 haftalık tekne turu yeme-içme dahil fiyatlar sunulduğunu düşünürsek bu yıl sağlık ön planda olacak şekilde maliyet ile bir değerlendirme yapılabilir. 

“Karavanınız olursa memleketin her yeri sizin olur.”

Bir de doğa tutkunları var. Biraz daha maceracı karakterliler, sizin de önerdiğiniz gibi karavanla seyahati, kamp kurmayı tercih ediyorlar. Maliyeti daha uygun olan bu tatil biçimi için Türkiye’de önerebileceğiniz nereler var?

karavan

Fotoğraf: Which.co.uk

Karavanla tatil bu sene oldukça popüler oldu, dediğim gibi doğaya dönüş başladı. Hep o hayal ettiğimiz karavanla tatil olayını bu seneler gerçekleştirmek için artık fırsat var. Birçok karavan şirketi bu konuda yatırım yapmaya başladı. Karavanınız olursa memleketin her yeri sizin olur. İstediğiniz yeri özgürce gezerek tatilinizi yapabilirsiniz.

Pandemi döneminde seyahat rotalarınızı belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz? Bir yandan koronavirüs stresi de beraberinizdedir. Gittiğiniz yerlerde, konakladığınız otellerde alınan tedbirlerin tatmin edici olduğunu düşünüyor musunuz? 

Bu sıralar doğayla iç içe bölgeleri daha çok tercih etmeye özen gösteriyorum. Otellerimiz genellikle pandemi kurallarına uyuyor. Özellikle ziyaret ettiğim otellerde bir sorun yaşamadım diyebilirim. Biz de kendimizi koruduğumuz sürece rahat edebiliriz diye düşünüyorum. 

Bu dönemde seyahat ve konaklama psikolojisini nasıl yorumlarsınız?

çıldır gölü

Seyahat etmenin en zor olduğu dönemdeyiz. Aslında evde durmamız gerekiyor sağlığımız için ama tutkularımız bize hadi kalk gidelim diyor. Öyle ki bazen kendimi elinden enstrümanı alınmış bir orkestra şefi gibi hissediyorum. Gerçekten bizim gibi yaşam tarzı seyahat olan insanlar için pandemi dönemi çok zor oldu. 

Nihayetinde doğa bizlere bazı olağanüstü durumlar yaşatsa da hayat akmaya devam ediyor. Turizmin sürdürülebilirliği özellikle bu dönemde nelere bağlı, geniş çaplı bakıldığında neler yapılabilir?

kaş

Fotoğraf: İzzet Kulaksız

Turizmde daha çok kişiye özel turlar ön plana çıkmalı, oteller geniş yaşam alanları yaratmalı, Pandemi kurallarına uygun olarak hizmet vermeliler.

“Birlikte umut edip, birlikte başaracağız.”

Seyahat tutkunlarına ve tatilseverlere mesajınız var mı?

Özgürce seyahat edebileceğimiz günler çok yakın… Birlikte umut edip, birlikte başaracağız. Her şeyden önce sağlık ve bol bol gezeceğimiz keyifli günlerimiz olsun.  Ayrıca @Kesifperisi hesabından seyahat, oteller, mekanlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Çok teşekkürler keyifli sohbetimiz için.

Ben teşekkür ederim Derya Hanım.