Karavan Tatili Öncesi Yapılması Gerekenler

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Seyahat anlayışları farklı olsa da, birçok kişi hayatının bir döneminde karavanla yolculuğa çıkmaya merak salmıştır. Karavanın özgürlüğü çağrıştırması birçok kişiyi cezbeder. Özellikle Covid-19’la beraber tatil anlayışının yeniden şekillenmesiyle, kalabalık otellerde konaklamak istemeyen insanlar karavan tatiline ilgi duymaya başladı. Bu yazımızda karavanla keyifli bir yolculuk için yapılması gerekenleri derledik.

Size En Uygun Karavanı Tercih Edin

Uygun Karavan Tercihi
Fotoğraf: Caleb George/Unsplash

 

Karavanla tatil fikrine sıcak bakıyorsanız, hem size uygun bir araç satın alabilir hem de karavan kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kaç kişi seyahat edeceğinize, bütçenize, rotanıza ve nasıl bir karavan ile seyahat etmek istediğinize göre bir araç seçebilirsiniz. 2 veya daha az kişi seyahat edecekseniz 10 m2’lik bir karavan ihtiyacınızı karşılayabilir. 750 kg ağırlığına kadar olan karavanlar için B sınıfı ehliyet yeterlidir. Bunun üzerindeki ağırlıklar için ise en az D sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir. Ancak böyle karavanlar yaş ve motor gücüne göre yıllık vergilere tabi tutulur.

Güvenliği Aksatmayın

Karavan için güvenlik
Fotoğraf: Collins Lesulie/Unsplash

 

İster satın almış, ister kiralamış olun, yola çıkmadan önce karavanın elektrik, su, lastik gibi kontrollerini mutlaka yaptırın. Keyifli bir yolculuğun ciddi sorunlarla bozulmasını kim ister ki? Karavan ağır bir araç olduğu için sağ şeritten gidin ve savrulma, devrilme ihtimaline karşın 80 km’nin üstüne çıkmamaya özen gösterin. Güvenliğinden emin olmadığınız hiçbir yerde konaklamayın. Yola çıkmadan önce karavanınıza mutlaka elektrik ve su depolayın.

Rotanızı Planlayın

Karavanla yolculuğu rota belirlemek
Fotoğraf: Tobias Tullius/Unsplash

 

Karavan yolculuğu deyince aklınıza özgürce yollara koyulmak gelebilir. Ancak -özellikle de yeni başlıyorsanız- karavanla plansız bir yolculuk birçok zorluğu da beraberinde getirecektir. Araç çalışmıyorken ya da herhangi bir elektrik kaynağına bağlı değilken elektrikli alet çalıştırmak akünüzün hızla bitmesine sebep olur. Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılamak ve aküyü kontrol etmek için karavan kamplarında konaklamanız gerekir. Muğla ve Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin birçok noktası bu konuda farklı fiyat aralıklarında zengin seçenekler sunar. Karavan kampları, ihtiyaçlarınızı karşılamanın yanı sıra sizin gibi karavan severlerle buluşmanız ve bu kültürü yakından incelemeniz için de güzel bir fırsat olacaktır.

Gerekli Ekipmanları Tamamlayın

Karavan yolculuğu öncesi ihtiyaçlar
Fotoğraf: Brina Blum/Unsplash

 

Karavan yolculuğuna çıkmadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanları tamamlamak seyahatinizi kolaylaştıracak en önemli noktalardan biridir. Öncelikli olarak uzatma kablosu, çamaşır ipi, hortum, alet çantası, sinek kovar, aracınız klimasız ise küçük bir pervane, fener, temizlik malzemeleri ve olası durumlar için ilaç çantası almayı ihmal etmeyin. Bunun yanında mutfak malzemeleri, çarşaf, katlanabilir sandalye, yiyecek ve içecek, temizlik malzemeleri gibi eksiklerinizi de seyahatinizin süresine göre tamamlayın. Karavanın ulaşamayacağı farklı alternatiflere yönelme gibi bir ihtimaliniz varsa yanınıza çadır, uyku tulumu hatta çevreyi rahatça keşfetmek için bisiklet de alabilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkarken Evrakları Unutmayın

Karavan ile Yurtdışı Yolculuğu
Fotoğraf: Nick Baker/Unsplash

 

Karavan ile yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız, pasaport ve vizenin yanında yeşil kart sigortası gibi aracınızın sahip olması gereken bazı özel evraklar bulunur. Bu sigortayla yeşil kart anlaşması dahilinde bulunan ülkelerde herhangi bir kaza yapmanız durumunda oluşan zarar sigorta kapsamındadır. Ayrıca aşıları tam olan evcil hayvanlarınızı da belirli prosedürleri uygulayıp, pasaportlarını çıkarttıktan sonra yolculuğunuza dahil edebilirsiniz.