Her Yer Bembeyaz: Kış Temalı Filmler

Her Yer Bembeyaz: Kış Temalı Filmler

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022

Huzur, sessizlik, korku, heyecan… Kar herkeste farklı duygular uyandırır. Belki de bu yüzden farklı türden birçok filmde zemini bu bembeyaz örtü kaplar. Kış temalı filmler romantik olmalıymış gibi hissettirse de kar, her tür için kollarını açar ve hikayeyi daha etkili kılmak için elinden geleni yapar.

Biz bu sefer türlerinden bağımsız olarak karla örtülü mekanlarda çekilmiş en sevilen ve az bilinen filmleri birlikte ele alacağız. Liste biraz uzun, o yüzden hemen başlayalım.

Fargo (1996) | IMDB: 8.1

Birçok kişi son dönemde ekranlara gelmiş dizisiyle tanısa da Fargo, aslında 1996 yapımı muhteşem bir film. Başrolde Oscar ödüllü Frances McDormand’ın bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda ise Coen Kardeşler oturuyor. Filmde, kayınpederinden para koparmak için iki fidyeciyle anlaşan Jerry, onlardan karısını kaçırmalarını ister. Başta kusursuz gibi görünen planda hiçbir şey düşündüğü gibi gitmez ve bu yalancı kaçırma olayı cinayetlerle dolu karmaşık bir hikayeye döner. 

Groundhog Day (1993) | IMDB: 8.0

Yaşadığınız günler birbirinin aynısı gibi mi geliyor? Bir de bu duyguyu Phil Connors’a sorun! 

Başrolünde Bill Murray ve Andie MacDowell’ın yer aldığı 1993 yapımı filmde Phil, Kunduz Günü sunuculuğu yapmak için küçük bir kasabaya gider. Haberi yaptıktan sonra beklenmeyen bir kar fırtınası kasabadan ayrılmasını engeller. Mecburen kasabada konaklayan Phil, sabah gözlerini yine Kunduz Günü’ne yani aynı güne açar ve kendini beklenmedik bir döngü içerisinde bulur. 

The Hateful Eight | IMDB: 7.8

Kış gelmişse ve kar yağıyorsa yolda kalmak büyük bir ihtimaldir. Ünlü yönetmen Tarantino da bu fikirden yola çıkmış ve yollar karla kaplanmışken 8 kişiyi bir konuk evinde mahsur bırakmış. Elbette bu basit gibi görünen durum, her Tarantino filminde olduğu farklı tesadüflere gebe. Bembeyaz bir örtünün ve ilginç hikayenin yanı sıra özenle yazılmış diyaloglar veya Samuel L. Jackson, Kurt Russell ve Tim Roth’un muhteşem oyunculukları için bile bu film izlenmeye değer. 

Snow Cake (2006) | IMDB: 7.4

Hani bazı durumlar vardır, o noktaya nasıl geldiğinizi bilemezsiniz. Normalde hiç olmayacak bir şeydir fakat yaşadığınız şeyden de mutlusunuzdur. Bu film, işte tam böyle bir hikayeyi anlatıyor. Trajik bir kaza, Alex ve Linda’yı bir araya getirir. Alex, Linda’nın otistik olmasından dolayı ona yardım etmeye karar verir ve geçirdikleri zaman onları çok iyi iki dost yapar. Soğuk bir kış günü içinizi ısıtacak bir hikaye arıyorsanız Snow Cake tam size göre! 

Edward Scissorhands (1990) | IMDB: 7.9

 

Baştan uyaralım, bu filmde çok uzun bir süre güneşli havaya maruz kalacaksınız. Fakat kar öyle bir yerde ve öyle bir şekilde yağıyor ki kar temalı filmler arasında Tim Burton imzalı bu filmi anmasak olmazdı. Johnny Depp ve Winona Ryder’ın rol aldığı filmde, tuhaf görünümü yüzünden senelerce yalnız yaşayan Edward, ona el uzatan Peg Boggs’la yaşamaya başlar. Fakat bir süre sonra Peg’in kızı Kim’e aşık olacaktır. Peki aşk, onun tuhaf görünüşünü örtmeye yetecek mi dersiniz? 

The Shining (1980) | IMDB: 8.4

Jack Nicholson’ın muhteşem oyunculuğu, Stanley Kubrick’in usta dokunuşu ve Stephen King’in hikayesi bir araya gelince ortaya elbette bir başyapıt çıkar. Kışın çalışmayan bir otelde bekçilik yapan Jack ve ailesi, bu lüks yerde beklediklerinden çok daha farklı şeyler yaşayacaktır. Klasikler arasında yer alan The Shining, daha önce seyredilmiş olsa bile tekrar tekrar izlenmeye değer bir film.

Snowpiercer (2013) | IMDB: 7.1

Distopik filmleri sevenler toplansın! Bu sefer kış temalı filmler arasından sizin için bir seçim yaptık. Yine bir şekilde dünya, insanların yaşayamayacağı bir hal almış. Kalan bir avuç insan ise hiç durmadan seyahat eden bir trende kapana kısılmış durumda. Fakat bu trende dayanışma yok, aksine bir çatışma var! Parasite’in yönetmeni Bong Joon Ho’nun en sevilen filmlerinden olan Snowpiercer, ilginç hikayesi ve Tilda Swinton’ın muhteşem oyunculuğu ile izleyenlerin uzun süre etkisinden çıkamayacakları bir film. 

Gremlins (1984) | IMDB: 7.3

90’larda çocuk olanların mutlaka izlediği, belki çok sevdiği belki de biraz korktuğu bir filme geldi sıra: Gremlins. Bir gün babası Billy için minik ve çok sevimli bir yaratık satın alır. Fakat bakımı biraz zordur ve dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallar delindiğinde ise bu herkesin sahip olmak isteyeceği yaratık bambaşka bir canlıya dönecektir. Korku-komedi türündeki film, eski tekniklerle çekilmiş olsa da bir dönemin efsanelerinden olduğunu belirtmekte fayda var.

Kapak Fotoğrafı: Ibrahim Rifath