Evde Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz Egzersizler

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Evde kendisiyle oynamanızı bekleyen bir çocuğunuz ve rahatsız olduğunuz fazla kilolarınız varsa bu yazı tam size göre. Çocuğunuzu evinizde yapacağınız egzersizlere dahil ederek spor saatlerini çok daha düzenli ve keyifli bir hale getirebilirsiniz.

İşte oyunlaştırabileceğiniz ve evde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 5 egzersiz.

İp Atlama

İp Atlama
Fotoğraf: Kelly Sikkema

Çocukken sokakta arkadaşlarınızla ip atladığınız zamanları hatırlıyor musunuz? Peki bunun ne kadar eğlenceli olduğunu? Şimdi bu keyifli aktiviteyi çocuğunuzla birlikte gerçekleştirme zamanı. Çocukla egzersiz arayışında olanlara ilk önerimiz ip atlamak.

İp atlamak, fiziksel direnci ve akciğer kapasitesini artırmak için en iyi egzersizlerden biri. Profesyonel atletler, basketbol veya futbol oyuncuları rutin antrenmanlarının yanına mutlaka bu egzersizi de ekliyor. Siz de evde çocuğunuzla birlikte ip atlayabilir, hanginizin daha çok atlayabileceği üzerine iddiaya girip bunu eğlenceli bir yarışa çevirebilirsiniz.

Steps

Steps

Bir çift step tahtası ve biraz müzik evinize bambaşka bir neşe getirebilir. Çocukların bitmek bilmeyen enerjilerini ve sürekli zıplama isteklerini step egzersizlerine yönlendirebilir, böylece spor saatlerini sabırsızlıkla beklenen bir zamana dönüştürebilirsiniz. 

Müzikleri çocuğunuzun seçmesine ve zaman zaman hareketleri onun kontrol etmesine izin vererek alınan keyfi maksimuma çıkarabilirsiniz.

Squat 

Squat; bel, kalça ve bacakları en iyi çalıştıran egzersizlerden biridir. Peki bunu nasıl oyuna dönüştürebilirsiniz? Elbette elinize bir top alarak. 

Çocuğunuzu karşınıza alın ve her squat hareketinde topu ona verin ya da ondan alın. Bunun sizin için bir sınav olduğunu ve onun hakem olduğunu söyleyerek sayma işlemini ona bırakın. Zaman zaman biraz zorlanıyormuş gibi yaparak size destek olmasını ve başarının onun katkısı ile geldiğini hissettirmeyi unutmayın. İşte çocukla egzersiz için harika bir spor dalı!

Pilates

çocukla egzersiz
Fotoğraf: Rawan Yasser

Çocuklar taklit ederek öğrenir, bu nedenle de gördüğü her şeyi tekrarlama eğilimindedir. Onların bu özelliğini spor yapmak için kullanabilirsiniz. Öncelikle onun için bir mat alın ve matın en sevdiği renkte olmasına dikkat edin. Matın üzerine uzandıktan sonra hangi hareketleri yapacağınızı ona anlatın, sonra birlikte yapmaya çalışın. Bu hareketleri sanki o an buluyormuş gibi yapabilir, pilatesi bir oyuna çevirebilirsiniz.

Plank 

Karın kaslarınızı yoğun bir şekilde çalıştıran plank, çocuğunuzun da en seveceği hareketlerden biri olabilir. Sabit durduğunuz için çocuğunuzun canı sıkılabilir fakat bunu oyunlaştırarak kolayca bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Oyunumuzun adı, “En fazla kim dayanacak?” olsun. Duruşunuzu gerçekleştirirken zaman zaman onun kazanmasına izin vermeyi ve onun ne kadar güçlü olduğunu söylemeyi unutmayın. 

Elbette bu sporları çoğaltabilir ve herkes için daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çocukla spor yapmak hem oldukça kolay hem de çok eğlenceli, değil mi?