90’ların En Sevilen Sokak Oyunları

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Hem tebessüm etmeye hem de o yılların güzelliğini hatırlayarak hüzünlenmeye hazır mısınız? Bu ay sizlerle 90’lar nostalji turuna çıkıyoruz! 90’ların en popüler oyuncaklarından en unutulmaz reklam filmlerine kadar her şeyini ele alacağımız serinin ilki, “90’ların en sevilen sokak oyunları”.

Sokakta yorulmadan, bıkmadan saatlerce koşabilmek, oyun oynayabilmek demekti 90’lı yıllar. Çocukluğu bu yıllara denk gelenler oldukça şanslı; çünkü ‘mahalle kültürü’ dediğimiz kavram teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte ne yazık ki 90’lı yıllardan sonra kaybolmaya başladı. Şimdi hep birlikte, keyifle oynadığımız sokak oyunlarını hatırlayalım. 

Saklambaç

Başlığı görür görmez hepimiz “Önüm, arkam, sağım, solum ebe!” dedik, değil mi? 

Kalabalık arkadaş gruplarıyla oynanan saklambaç, belki de 90’lı yılların en çok oynanan oyunuydu. Oyunda, bir ebe olur ve etrafını görmeyecek şekilde bir duvara yaslanarak sayı saymaya başlar. Bu esnada diğer oyuncular saklanır. Saymayı bitiren ebe, oyuncuları bulmaya; oyuncular ise ebeden önce kaleye varmaya çalışır. Eğer ebe, bulduğu kişiden önce kaleye varmayı başarırsa onu sobelemiş olur.

Yerden Yüksek

3 veya daha fazla kişiyle oynanabilen yerden yüksek oyununda ebeyi seçmek için üçe kadar sayılır ve herkes yüksek bir yere çıkar. Ayağı yere en yakın olan oyuncu ebe seçilir. Oyunda sık sık yer değiştirmek zorunludur. Ebe, bu yer değiştirme sırasında oyuncuyu yakalamaya çalışır.

İstop

Top, oyunculardan birinin ismi söylenerek havaya atılır. İsmi söylenen oyuncu topu havada yakalarsa, başka birinin ismini söyleyerek topu yeniden havaya atar. Eğer bir oyuncu topu yere düşürürse o esnada diğerleri ondan uzaklaşır. Oyuncu topu yakaladığında “istop” diye bağırır ve tüm oyuncular olduğu yerde kalır. Topu tutan oyuncu bir renk söyler. Diğer oyuncuların o renkte bir şey bulup tutması gerekir. Bu sürede rengi bulamayan oyuncular topla vurulmaya çalışılır.

Fotoğraf: Robert Collins

 

Körebe

Yine kalabalık gruplar halinde oynandığında keyfi çıkan körebede, oyunculardan birinin gözü bağlanır. Gözleri bağlı oyuncu, gelen seslere göre hareket ederek arkadaşlarını ebelemeye çalışır.

Beş Taş

Beş adet taş hafifçe havaya atılır ve elinin tersiyle en fazla taşı tutan oyuncu oyuna başlar. Bu oyunda birler, ikiler, üçler, dörtler ve beşler şeklinde etaplar vardır ve her birinin kuralları farklıdır.

Misket

Kız, erkek fark etmeksizin tüm çocuklar tarafından keyifle oynanan bu oyunun aslında birbirinden farklı oynama şekilleri vardır. Ancak en bilinen halinde, belli sayıda misket yan yana dizilir ve oyuncular belli bir mesafeden onları vurmaya çalışır.

Fotoğraf: Freepik

 

Yakar Top

2 grup halinde oynanır. Bir grup, aralarında mesafe olacak şekilde karşı karşıya durur. Diğer grubun oyuncuları da ortalarına geçer. Ortada olan grup top ile vurulmaya çalışılır. Eğer oyuncular topu yere değmeden yakalarsa can kazanmış olur. 

İp Atlama

İp atlama, 90’lı yılların hem eğlendiren hem de spor yaptıran oyunu. Bir ip ve en az üç kişi gerektiren oyunun birler, ikiler, üçler şeklinde etapları ve kendi içlerinde de kuralları vardır.

Köşe Kapmaca

Tüm oyuncular bir köşe kapmaya çalışır, kapamayan ebe olur. Bir oyuncu yer değiştirirken köşesini ebeye kaptırırsa ebelik ona geçer. 

Fotoğraf: Olivia Bauso

 

Eski Minder

Gönüllü oyuncu ortaya çömelir ve diğer oyuncular, eski minder tekerlemesini söyleyerek etrafında tur atar. Tekerleme bittiğinde gönüllü, oyunculardan belirlediği bir konuda taklit yapmalarını ister ve aralarından en iyi olanını seçer. 

Uzun Eşek

Tüm annelerin kabusu olan uzun eşek, 2 grup halinde oynanır. Oyuna başlamadan önce yatacak ve atlayacak gruplar belirlenir. Yatacak grup, yastık seçilen kişinin önünde kafaları aşağıda olacak şekilde dizilir. Diğer grubun oyuncuları tek tek üstlerine atlamaya başlar. Eğer altta kalan grup çökerse oyun aynı şekilde devam eder. Çökmezse, atlayan takım yastığa tek veya çift sayı gösterir, alttakiler de bu sayıyı tahmin etmeye çalışır. 

Fotoğraf: Prostooleh

 

Yağ Satarım Bal Satarım

Tüm oyuncular daire halinde yere oturur. Ebe, “Yağ satarım bal satarım” tekerlemesini söyleyerek oyuncuların arkasında dolaşmaya başlar. Dolaşırken elindeki mendili gizlice oyunculardan birinin arkasına bırakır. Arkasına mendil bırakılan oyuncu bunu fark ettiği anda mendili alarak ebeyi kovalamaya başlar. Eğer ebe yakalanmadan onu kovalayan oyuncunun yerine oturabilirse, yeni ebe mendili alan kişi olur.

Dalya

2 grup halinde oynanan oyunda yere tebeşirle küçük bir halka çizilir ve içine 9 tane yassı taş üst üste dizilir. Takımın atıcısı taşları top ile belli bir mesafeden vurmaya çalışır. Eğer taşların hepsini devirebilirse, takımı diğer takım oyuncularından kaçmaya başlar. Amaçları, onlara yakalanmadan aynı halka içerisine 9 taşı yeniden üst üste dizebilmektir. 

Elim Sende

Ebeleme oyunlarının en basiti olan “Elim sende”de, ebe birine dokunup ‘elim sende’ der ve yeni ebe o kişi seçilir.

Fotoğraf: Senivpetro