90’ların Unutulmaz Reklam Filmleri

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021

90’lar nostaljisinde hız kesmiyoruz ve tam da o yılların ruhunu yansıtan bir konuya eğiliyoruz: 90’ların reklamları! Çoğumuz hatırlayacaktır, 90’lı yıllar tam anlamıyla televizyon kanallarının altın çağını yaşadığı bir dönemdi. İnternet henüz evlere giremememiş, YouTube veya Netflix gibi platformlar hayal dahi edilmemişti. Üstüne üstlük sürekli yeni özel televizyon kanalları kuruluyor ve bu kanallar devasa bir rekabet içerisinde daha fazla seyirciye hitap etmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlardı. Televizyonun böylesine önemli olduğu bir dönemde markaların en büyük reklam kampanyaları da televizyon kanalları vasıtasıyla seyirciyle buluşuyordu. Fakat o dönemlerde TV reklamları yalnızca akılda kalıcı bir jingle ve slogan bulmaktan çok daha öteye geçmeyi başardı. Her biri kısa film tadında olan 90’ların reklam filmleri içerisinden en iyilerini sizler için derledik. Hazırsanız nostalji turumuza başlayalım…

Fıratpen | Tut Şunun Ucunu…

Listemize bir efsane ile başlıyoruz. Yıllar içerisinde tekrar tekrar çekilen ve markanın neredeyse her kesim tarafından tanınmasını sağlayan bu başarı hikayesinin adı: “Tut şunun ucunu döşeyelim abi!” Adeta bağımlılık yapan bu reklam jingle’ı Türkiye’de birçok markaya da ilham olmuş ve doğru müzik seçiminin ne kadar etkili bir iletişim yöntemi olabileceğini göstermişti.

Tokai | Çakar Çakmaz Çakan Çakmak

Ali Desidero karakterini yalnızca bir MFÖ şarkısı olmaktan çıkaran reklam filmlerinden bir tanesi ve belki de en etkilisi var sırada. Günümüzde bir çakmak firmasının TV reklamı yayınlaması garip gibi görünebilir. Ancak o dönem bu tip basit ürünlerde bile olağanüstü bir rekabet olduğunu unutmayalım. Ali Desidero ve “Çakar Çakmaz Çakan Çakmak” listemizin ikinci sırasında.

İş Bankası | Sağduyu

90’lı yılların bir döneminde Türkiye’de neredeyse herkesin birkaç kelime Papuaca konuşabildiğini hatırlıyor musunuz? İşte bu yeteneği kazanmamızı sağlayan Sağduyu reklamı karşınızda. Haluk Bilginer ve Uğur Yücel gibi iki usta oyuncunun başrolünde olduğu reklam, Türkiye’yi Papua Yeni Gine ile tanıştırmıştı. İş Bankası’nın bu projesi 90’ların reklam filmleri arasında en unutulmayan işlerden.

Tadelle | Hey Arkadaş, Sağ ol!

Milli takımlar için reklam filmi çekme fikri günümüzde de süren bir iletişim biçimi. Ancak sizi 1995’e bu reklamların atasına götürelim. Tadelle firmasının çektiği reklam filminde dönemin A Milli Futbol Takımı oyuncularının yanı sıra teknik direktör Fatih Terim de yer alıyor. Ancak bu reklamın kuşkusuz en büyük yıldızı, tatlılığıyla gönüllerde that kuran çocuk oyuncusu.

Yedigün | Takmayacaksın, Tak Açacaksın

90’ların ruhunu en iyi yansıtan gruplardan biri olan Grup Vitamin ve Yedigün iş birliğiyle ortaya çıkan “Takmaycaksın, Tak Açacaksın” reklamı, dönemin en fazla dile dolanan jingle’larından birine imza atmıştı. Adeta ufak bir kısa film tadında olan reklam filmi, Gökhan Semiz’e olan özlemimizi hatırlatmanın yanında 90’ların eğlence dolu dünyasını da çok iyi yansıtıyor. +