Yazı Kıskandıracak Kış Bahçeleri İçin Dekorasyon Önerileri

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Yaprakların güneşle vedalaşıp toprakla kucaklaştığı, ayaklarımızın altında bu mucizevi kavuşmanın hışırtılarını duyduğumuz sonbahar mevsimi, aynı zamanda kış bahçelerinin yeniden gözden geçirildiği bir dönem.

Kış boyunca doğaya yakın olup güneş enerjisini hissetmenin yanı sıra, estetik anlamda da göz zevkinizi doyuracak zevkli ve sıcak kış bahçesi dekorasyonu ipuçları için buyurunuz.

Seyahatlerinizi Yaşam Alanlarınıza Katın

Seyahatlerinizi Yaşam Alanlarınıza Katın
Fotoğraf / Ellen Auer

Nasıl mı? Daha önce ziyaret ettiğiniz ve aklınızdan çıkmayan şehirlerin renk ve dokularını kış bahçelerine taşımak çok kolay. Hatta kendiniz bile yapabilirsiniz. Bir duvarı boyamak, o ülkeye özgü büyük bir bitkiyi bu duvarın önüne yerleştirmek sadece başlangıç fikirleri… Kış bahçelerinde yapacağınız duvar boyama işlemlerinin iç mekan kadar net bir finisyona da sahip olması gerekmiyor. Sokaktaki duvarların yaşanmışlığı ve doğayla selamlaşmış dokusu özgür hissetmenizde size fayda sağlayacaktır.

Sıcacık Bir Ortam 

Sıcacık Bir Ortam
Fotoğraf / Hert Niks

Eğer evinizdeki kış bahçesi tamamen kapalı bir şekilde kullanılabiliyorsa, halı ve kilimlerle çok sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Halı ve kilimleri yerde çoklu olarak kullanabileceğiniz gibi duvarların da halı ve kilim sergilemek için çok uygun alanlar olduğunu hatırlatmak isterim. 

Kış bahçesi içerisindeki sıcaklık etkisini oturma grupları ve sandalyeler üzerinde kullanacağınız yünlü kumaşlar ve bol yastık kullanarak da pekiştirmeniz mümkün. 

Kendi Mobilyalarınızı Kendiniz Yapın

Fotoğraf / Khara Woods

Kış bahçelerini aynı zamanda birer hobi alanı olarak da kullanabilirsiniz. Mesela eski mobilya ya da objelerinizi ileri dönüşüm mantığıyla tamir ederek ve boyayarak bir yandan keyifli zaman geçirip bir yandan da geçmişe sahip çıkmış olursunuz.

Kış boyunca kullanmayacağınız atıl eşya ya da makineleri de kış bahçenizin büyüklüğüne göre değerlendirebilirsiniz. Kullanılmayan bir bisiklet, kış bahçesi için çiçekleri sergileyebileceğiniz harika bir enstalasyon fikri olabilir mesela.

Duvarlarda Çiçeklere Yer Açın

Fotoğraf / Jon Tyson

Eğer boş duvarları olan bir kış bahçeniz varsa ve tablonun dışında alternatif arıyorsanız, duvarınızı çiçekleri ve bitkileri renkli bir şekilde sergilemek için kullanarak yaşam alanının enerjisini hem fiziksel hem de ruhen artırabilirsiniz.

Aydınlatmanın Pozitif Enerjisinden Yararlanın

Fotoğraf / Johannes Hofmann

Kış bahçeleri için aydınlatma konusunda gün içinde doğal ışıktan faydalanabilirsiniz. Havanın erken karardığı kış akşamlarında ise sıcak tonlarda farklı noktalardan gelen aydınlatmalar tercih ederek mekanın dinginlik algısını optimum seviyede tutabilirsiniz. Tavan aydınlatması için endüstriyel tasarımlar ve tavandan sarkan bitkilerin bir araya geldiği; uzanarak bir şeyler okumak ya da dinlenmek istediğinizde seyredeceğiniz alternatif bir alan da oluşturabilirsiniz.

Çiçekler İçin Dikey Alanlar Oluşturun

Fotoğraf / Kilarov Zaneit

Kış bahçeleri için en çok sevdiğimiz şeylerden biri de bitki ve çiçekler. Eğer bitki ve çiçekleriniz yaşam alanınızı kullanmanızı engellemeye başladıysa, dikey alanlar yaratabilirsiniz. Nasıl mı? Tadilat merdiveni formunda raflar kulağa nasıl geliyor?