Rolls-Royce’tan Yeni Nesil Ghost

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Rolls-Royce markasının yüzyılı aşan köklü tarihindeki en başarılı modeli olan Ghost, bu yıl yeni nesile taşındı. Son 10 yıl içinde markanın en çok satan modeli haline gelen sedan araç, geçen yıl üretimini bitirmişti. Yeni model için müşterilerinden ne istediklerine dair pek çok geri bildirim alan marka, bu geri bildirimleri önemsedi ve dinledi. Rolls-Royce’a göre yeni Ghost, müşterilerin günümüzde değişen ihtiyaçlarını yansıtan “sadeliğin mükemmelliği” ile birleşerek “geleceğe odaklı” bir otomobil haline geldi.

İkinci Nesil İle Tanışma

 

Rolls-Royce, ikinci nesil Ghost ile tanıştırma sürecini, ağustos ayı boyunca paylaştıkları video serisi ile sağladı. Mühendisler, Phantom ve Cullinan’ı destekleyen alüminyum yoğunluklu lüks mimari ile standart ve genişletilmiş aks mesafesi özelliklerini de Ghost’un ihtiyaçlarına uyacak şekilde güncellemişler. Dijital platformda tanıtılan yeni nesil Ghost, Rolls-Royce’un otoriter tavrını sürdürerek çizgisini koruyor.

Rolls-Royce Tarihinin En Gelişmiş Takım Arkadaşı

 

Teknolojik açıdan şimdiye kadar en gelişmiş Rolls-Royce modeli olan ikinci nesil Ghost, birçok teknolojik özelliğe sahip bulunuyor: 

 • 600 metreden fazla aydınlatma mesafesine sahip LED ve lazer farlar
 • Gündüz ve gece görüşlerinde vahşi yaşam ve yaya uyarısı odaklı görme yardımı
 • Uyanık kalma asistanı
 • 360° ve helikopter görüşüne sahip dört kameralı sistem 
 • Aktif seyir kontrolü
 • Çarpışma uyarısı
 • Çapraz trafik uyarısı
 • Şeritten ayrılma ve şerit değiştirme uyarısı
 • Endüstri lideri 7×3 boyutlarındaki yüksek çözünürlüklü baş üstü ekran
 • Kablosuz bağlantı noktası
 • Park asistanı
 • Son teknoloji navigasyon ve eğlence sistemleri

Ghost, bu son teknolojilerle donatılmış olması sayesinde bugüne kadar üretilmiş en teknolojik Rolls-Royce olma özelliğini taşıyor.

 

 

Genellikle anlık tork ve sessizlik isteyen müşterilerin geri bildirimleri; markanın, Ghost ile ilgili 6,75 litrelik çift turbo şarjlı V12 benzinli motorunu daha da geliştirmesini sağlamış. Torkun 850Nm/627lb ft ve 563bhp/420kW gücü tüm tekerleklerden yönlendirme, dört tekerlekten çekiş sistemine aktarılmış.

Arıtımda Yeni Bir Rol Arkadaşı: MEPS

 

2. nesil Ghost, yeni bir Mikro Çevre Arıtım Sistemi’nden (MEPS) yararlanıyor. Rolls-Royce’un mikro ortamından neredeyse tüm ultra ince parçacıkları iki dakikadan daha az sürede kaldırabilen Nano-Fleece filtre aracılığıyla tüm kabin havasını kanalize ediyor. El yapımı alüminyum gövde yapıları sayesinde, arabanın ana yapısı Silver Dawn ve Silver Cloud modellerini çağrıştıran, kapalı hatlarla kesintisiz tek bir akışkan kanvas gibi görünüyor. İkonik heykeli Spirit of Ecstasy (Coşkunun Ruhu) ilk kez panel çizgileriyle çevrili olmadan kendi kaporta “gölü” içinde yer alıyor.

Sihirli Halı Sürüşünde Sürpriz Hamle

 

Markanın ayırt edici özelliği Sihirli Halı Sürüşü (Magic Carpet Ride) ise evrim geçirdi. Dünyanın ilk üst salıncak damperi ünitesini bünyesinde barındıran otomobil, artık en zorlu yol yüzeylerini tahmin edebiliyor ve bunlara anlık tepkiler verebiliyor. Rolls-Royce için özel olarak oluşturulan bu teknoloji; üst salıncak damperi, beş yıllık toplu yol ve mukayese testlerinin bir sonucu.

Flagbearer Sistemini Artık Planar Yönetiyor

 

“Planar” adı verilen yazılım, yeni Ghost’un sürüş rotasındaki izinsiz girişlere proaktif olarak uyum sağlamasını gerektiren bilgileri de yönetiyor. Bu teknolojilerden ilki, markanın “Flagbearer” sistemi. Yasalara göre; ilk motorlu araçların önünde kırmızı bayrak taşıması gereken adamları çağrıştıran bu teknoloji, ön cama entegre edilmiş bir stereo kamera sisteminden oluşuyor ve süspansiyonu 100 km/saate kadar reaktif yerine proaktif olarak ayarlıyor.

Virajlar İçin Uydu Destekli Sistem

 

Dikkatleri üzerine çeken bir diğer özellikse yaklaşan virajlarda optimum vitesi önceden seçmek için GPS verilerini çeken Rolls-Royce’un uydu destekli iletim sistemi.

Bu otomobil için markanın tasarımcı, mühendis ve zanaatkârlarından oluşan özel bir grup, aydınlatılmış yeni bir panel yaratmış. İki yıl boyunca, 10 bin saatten fazla sürede geliştirilen bu dikkat çekici parça, 850’den fazla yıldızla çevrili “Ghost” isim levhasını motorlu arabanın iç mekanına getiriyor. Gösterge panelinin yolcu tarafında yer alan takımyıldız ve işaret, iç ışıklar çalışmadığında tamamen görünmez oluyor.

Yeni Ghost’un Post Opulent tasarım uygulamasına mükemmel bir şekilde uyum sağlayan Bespoke Collective, kullanıcılarına istedikleri efekti elde etmek için ekran teknolojisini kullanmak yerine gerçek bir lüks yeniliğini sunuyor. Aydınlatmanın kendisi, ön panonun üstüne ve altına monte edilmiş 152 LED’den oluşuyor ve bunların her biri kabinin saati ve gösterge kadranı ile renk uyumuna sahip. Ghost imzasının eşit şekilde yandığından emin olmak için yüzeyde 90 binden fazla lazerle kazınmış nokta içeren 2 mm kalınlığında bir ışık kılavuzu kullanılmış. Bu sadece ışığı eşit olarak dağıtmakla kalmıyor, aynı zamanda ön panoda araç hareket ederken yıldız tavan döşemesinin en ince ışıltısını bile yansıtan büyüleyici bir parıltı etkisi yaratıyor.

Eylül ayı itibarıyla tanıtılan yeni nesil Ghost, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geliyor.