Birbirinden Güzel Bodrum Plajları

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Şarkılar, şiirler, kitaplar… Onlarca sanat eserine konu olacak güzellikte bir yer arıyorsanız çok uzağa gitmenize gerek yok. Bodrum; birbirinden güzel plajları, oldukça hareketli geceleri, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz çarşılarıyla ülkemizde yaz turizminin kalbinin attığı yerlerin başında geliyor. Her ne kadar son yıllarda “Çok bozuldu artık!” gibi eleştirilerin hedefinde olsa da Muğla’nın bu şirin kentinin tılsımlı atmosferi, Bodrum müdavimlerinin gözünde cazibesini halen koruyor. Bodrum’u bu denli ideal bir destinasyon haline getiren etkenler arasında kentin eşsiz beyaz evleri, tarihi dokusu veya kendine has atmosferi gibi onlarca şey sayılabilir. Ancak tüm bunların yanında tabii ki yaz turizminin olmazsa olmazı plajlar da Bodrum’un en önemli artısı. Onlarca koya ve farklı tiplerde çok sayıda plaja ev sahipliği yapan Bodrum’da siz de mutlaka tercihlerinize uygun bir sahil bulabilirsiniz. İşte birbirinden güzel Bodrum plajları…

Sığ Deniz Tutkunlarına: Bitez Sahili

Bitez

“Biraz sakin olsun ama çok da hareketsiz olmasın, denizi sığ olsun ama temizlikten de ödün vermesin” diyorsanız aradığınız yer kesinlikle Bitez! Türkülere de konu olan Bitez Yalısı, Bodrum’da tatil yapmak isteyenlerin gözde destinasyonlarından bir tanesi. Uzunca bir sahil yoluna sahip olan ilçede çok sayıda otel, restoran ve kafe yer alıyor. Ancak Bitez, Bodrum’un görece sakin bölgelerinden biri olarak değerlendirilebilir. Genellikle orta yaş grubunun tercih ettiği ilçenin en büyük cazibesi ise tam anlamıyla çarşaf gibi olan denizi. Özellikle Bitez Yalısı’nın batısına doğru gidildikçe deniz çok daha sakin ve sığ bir hal alıyor. Kum zemine sahip olan plaj, çok iyi yüzme bilmeyenler veya çocuklu aileler için ideal. 

“Cam Gibi” Deyiminin Hakkını Veren Yer: Akyarlar

Akyarlar
Fotoğraf: Mert Kahveci

 

Bodrum’da denize girilecek yerler listelerinde her daim kendine yer bulabilen bölgelerden bir tanesi de Akyarlar. Maldivler’i kıskandıracak derecede berrak suları, ilçeyi yalnızca Bodrum’da değil, tüm Türkiye’de özel bir yere konumlandırıyor. Ancak Akyarlar’ın suyunun kimi zaman oldukça soğuk olabildiğini de hatırlatmakta fayda var. Ayrıca bölge, coğrafi yapısı gereği en sıcak yaz aylarında dahi rüzgarlı bir hava durumuna sahip. Akyarlar’ın hemen yanında yer alan Karaincir Koyu ise yine bu bölgedeki ideal plajlar arasında. Karaincir’in denizi Akyarlar’a göre daha sığ ve ılık. Her iki bölge de Bodrum’un sakin noktaları arasında yer alıyor.

Her Anlamda Bir Marka: Gümüşlük

Gümüşlük
Fotoğraf: Mert Kahveci

 

Denizi, sahil boyunca uzanan restoranları, birbirinden meşhur balıkçıları ve şirin çarşısıyla Gümüşlük, Bodrum’un en gözde bölgelerinden bir tanesi. Bodrum’un çeşitli ilçelerinde tatil yapan binlerce kişi mutlaka bir gününü Gümüşlük gezisine ayırıyor. Kentin batı kıyısında yer alan ilçe, genellikle rüzgarlı bir hava durumuna sahip. Bu durum da doğal olarak denizi biraz dalgalı hale getiriyor. Ancak dalgalı denize rağmen Gümüşlük plajı çoğunlukla oldukça temiz. Üstelik Yunanistan’ın Kos Adası’na Türkiye’deki en yakın nokta olan Gümüşlük’te yüzerken Kos’un sakinlerini görebilmek dahi mümkün.

İzole Bir Plaj Arayanlara: Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu

“Sahilde kalabalıktan hoşlanmam, ne kadar izole o kadar iyi” diyenlerdenseniz sizi Kargıcak Koyu’na alalım. Ancak tabii ki bu keyifli deniz deneyimi bazı fedakarlıklar da gerektiriyor. Öncelikle Kargıcak Koyu’na arabayla ulaşım pek kolay değil. Bölgenin yolları araçlarınızı oldukça zorlayabilecek nitelikte. Ayrıca buranın alametifarikası olan ıssızlığın dezavantajlarına da hazırlıklı olmalısınız. Bölgede pek fazla kafe, restoran ve hatta büfe bile yer almıyor. Fakat tüm bunlara rağmen Kargıcak Koyu, olağanüstü güzellikteki denizi ve vadettiği muhteşem deneyimle tüm dezavantajlarını unutturmayı başarıyor. Genellikle kamp yapmayı sevenlerin tercih ettiği bir bölge olan Kargıcak, merkeze biraz uzak fakat huzura oldukça yakın…