Pilatese Başlamak İçin 7 Neden

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden

Son yılların en çok tercih edilen spor dallarından bir tanesi kuşkusuz pilates… Birçok açıdan faydalı olan bu spor, ilk zamanlarında fizik tedavi amaçlı kullanılmış. Kasları ne kadar güçlendirdiği ve vücuda yarar sağladığı görülünce de tüm dünyada yaygınlaşmış. Peki, pilatese başlamak ne gibi faydalar sağlar? Gelin, bu sorunun cevabına birlikte bakalım. İşte pilatese başlamak için 7 neden…

1- Daha Esnek ve Dinç Olmanızı Sağlar

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: Unsplash | Alex Shaw

Pilates diğer egzersizlerin aksine kasları esnetmeye yönelik hareketler yapmanızı destekler. Bu sayede günden güne vücudunuzdaki kaslar esner ve açılır. Düzenli olarak pilates yaptığınız takdirde bir süre sonra günlük birçok hareketi yaparken daha rahat olduğunuzu ve yorulmadığınızı hissedersiniz. Her ne kadar hareketler yavaş ve az tekrarlı olsa da düzenli bir pilates geçmişi olan kişiler için vücudun kazandığı güç, zamanla direnci artırır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. 

2- Sırt ve Bel Ağrılarını Azaltır

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: Unsplash | bruce mars

Sırt ve bel ağrıları için pilates faydalı mı sorusu, belki de en sık rastlanan sorulardan biridir. Elbette bu sorunun cevabı “Evet”. Özellikle masa başında çalışanların en çok muzdarip olduğu konulardan biri olan ağrılar, uzun saatler aynı pozisyonda kalmak ve yanlış bir şekilde oturmaktan kaynaklanır. Zaman zaman bu ağrılar dayanılmaz seviyelere ulaşır ve hatta bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. 

Pilates, stres veya uzun süre oturma dolayısıyla gerilen kasları esnetmek için harika bir yöntemdir. Özellikle duruş pozisyonları ile bele herhangi bir yük bindirmeyen pilates, düzenli olarak yapıldığı takdirde kasların yeni bir hafızaya kavuşmasına yardımcı olur ve sık sık yaşanan ağrıları geçirir. 

3- Tüm Kasları Güçlendirir

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: Pexels | Gustavo Fring

Pilates başlangıç seviyesinde dahi vücuda olan etkileri görme konusunda fayda sağlar. Çünkü pilatesin en önemli özelliği, aynı anda birçok kas grubunu birlikte çalıştırmasıdır. Özel pozisyonları ve hareketleri sayesinde belki de varlığından bile haberiniz olmayan kaslar aktif hale gelir. Bu sayede bölgesel değil bütünsel bir fayda sağlar. 

Siz, pilates yaparken yalnızca belirli bir bölgenizin çalıştığını düşünseniz de aslında birçok kas o anda aktif olduğu için yapılan çalışma tüm vücuda etki eder. Her bir kasın esnemesi ve çalışması, tüm vücudun güçlenmesini sağlar. 

4- Dengeyi Geliştirir

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: Unsplash | Alexander Lemann

Pilates hareketleri dışarıdan kolay gibi görünse de aslında oldukça zordur. Pilates için tam bir denge sporudur desek yanlış olmaz. Çünkü hareketleri yapmak için güçlü kaslar kadar doğru bir pozisyona ve dengeye de ihtiyaç vardır. 

Mesela tek ayağınızın üzerinde durun ve diğer bacağınızı öne doğru uzatın. İçinizden 20’ye kadar sayarak bu pozisyonda sabit bir şekilde durmayı deneyin. 

Ya da yine tek ayağınızın üzerinde durun ve diğer ayağınızın tabanını dizinizin üzerinden sabit bacağınıza yapıştırın. Belki de hiç denemediğiniz bu hareketler, kısa sürede aslında dengenizin ne kadar kırılgan olduğunu görmenize yardımcı olacak. Fakat düzenli pilates yaptığınız takdirde günden güne dengeniz gelişecek ve günlük hayatınızı pozitif etkileyecektir. 

5- Vücudun Duruşunu Düzeltir

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: Unsplash | Alex Shaw

Günlük hayatta yanlış duruşlar, tamamen yükün vücuda yayılmaması ve belirli bir noktanın taşımasından kaynaklıdır. Oysa pilates, hareketleri sayesinde kasları güçlendirirken dengeyi de geliştirdiği için vücuda belirli bir bölgeye yük bindirmemeyi öğretir. Bu öğreti kısa bir süre içerisinde kas hafızasına yerleşir ve kişinin farkında olmadan yaptığı yanlışları ortadan kaldırır. Ayrıca pilates ile güçlenen kaslar sayesinde özellikle sırt ağrıları azaldığı için ağrıdan kaynaklı oluşan yanlış postür de engellenmiş olur. 

6- Vücudu Sıkılaştırır

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: ​​Unsplash | Geert Pieters

Kaslar, küçülmeye ve sıkılaşmaya oldukça meyillidir. Bu nedenle kısa süre içerisinde çevresinde yağlar birikmeye başlar ve böylece vücudun şekli bozulur. Fakat en kolay pilates hareketleri dahi kısa sürede kaslara esneklik kazandırır. Bu sayede yağ yakımı hızlanır ve vücut daha fit bir görünüme sahip olur. Her ne kadar kilo verme açısından  pilates hızlı bir etki göstermese de her bir kasın çalışması ile vücudun kısa sürede sıkılaşarak kişinin daha fit bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Eğer fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler varsa pilatesi yürüyüş ve sağlıklı beslenme ile desteklemeleri gerekir. 

7- Pozitif Enerjiyi Artırır

Pilatese Başlamak İçin 7 Neden
Fotoğraf: Unsplash | engin akyurt

Çoğu zaman farkında olmasak da yaşadığımız ufak sorunlar gün içerisinde kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Bu hareketsiz kaldığımız için oluşan ufak bir ağrıdan veya görünüşümüzden memnun olmamamız nedeniyle bilinçaltımıza yerleşen bir huzursuzluktan kaynaklanabilir. 

Vücudun yeterli enerji yakamaması, sürekli olarak yorgun hissetmeye de neden olur. Pilates ise bu tür sorunların yaşanmasının önüne geçer. Kan dolaşımını hızlandırması, ağrıları geçirmesi, vücudun daha dengeli ve zinde olmasını sağlaması ile kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. 

Pilates egzersizleri sırasında düzenli ve derin nefes alışlarla gelişen diyafram sayesinde kısa sürede vücuda giren ve kana karışan oksijen oranı artar. Daha fazla oksijen ise kişinin stresten uzak ve daha pozitif olmasını sağlar. Hayata karşı pozitif bir yaklaşım ise yaratıcı işleri destekler, insan ilişkilerini iyileştirir ve kaliteli bir yaşam sunar. 

Kapak Fotoğrafı: Pexels | Yan Krukau