netflix belgeselleri

En İyi Netflix Belgeselleri: Farklı Türlerden Öneriler

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2024

Bu aralar ne izleyeceğinizi bilemiyorsanız ve gerçek hikayeler hoşunuza gidiyorsa Netflix belgeselleri tam aradığınız şey olabilir. Bazen bir film tadında, bazen de sonraki bölümüne merakla geçeceğiniz belgeseller, farklı ilgi alanlarına hitap etmeyi başarıyor. 

Hazırsanız, onlarca belgesel arasından farklı türden en iyi örnekleri sizin için derlediğimiz listemize başlayalım! 

En İyi Netflix Belgesel Dizileri

en iyi suç belgeselleri

Her biri mini dizi niteliğinde olan Netflix belgeselleri; spor, suç, doğa gibi farklı alanlarda izleyicilere en dikkat çekici hikayeleri oldukça başarılı şekilde aktarmayı başarıyor. 

Kendi alanında en beğenilen belgesel dizileri arasından bizim seçtiklerimiz ise şöyle; 

Vahşi Kırlar – Wild Wild Country (2018) | IMDB: 8.1

TürSuç, Belgesel
Bölüm Sayısı6
OyuncularMa Anand Sheela, Philip Toelkes, Jane Stork
İzlemek İçinTıklayın!

Osho ya da Bhagwan Shree Rajneesh ismiyle tanınan tarikat liderini hiç duydunuz mu? İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkan, daha sonra ise Amerika Oregon’da adını duyuran Osho, buraya nasıl yerleşti ve nasıl bu kadar fazla insana ulaştı? 

Wild Wild Country, hem manevi unsurların ustaca kullanılması hem de hukuk kurallarının tüm inceliklerine hakim olunması ile nasıl büyük bir hareket başlatılabileceğini gösteriyor. Seride, Osho’nun ilk yıllarından son zamanlarına kadar yaşananlar, tarikatin hem üst düzey yöneticileri hem de buraya bağlı olan insanların anlatımıyla şekillendiriliyor. 

Jeffrey Epstein Korkunç Zengin – Jeffrey Epstein: Filthy Rich (2020) | IMDB: 7.1

TürSuç, Belgesel
Bölüm Sayısı4
OyuncularMichael Reiter, Annie Farmer, Shawna Rivera
İzlemek İçinTıklayın!

Son zamanların en fazla konuşulan isimlerinden biri kuşkusuz Jeffrey Epstein. Yakın zamanda belgelerin halkla paylaşılması ve tanık ifadelerinde geçen ünlü isimlerle yeniden gündeme oturan Epstein, güçlü ilişkileri ve uzun süre sürdürdüğü suç ağı ile karşımızda! 

Epstein’ın gücü, çevresindeki insanlar ve tuzağa düşürdüğü kızların hikayelerinden oluşan belgesel, izleyiciye genel bir çerçeve çiziyor. 

The Last Dance (2020) | IMDB: 9.1

TürTarih, Biyografi, Belgesel
Bölüm Sayısı10
OyuncularMichael Jordan, Phil Jackson, Scottie Pippen
İzlemek İçinTıklayın!

Michael Jordan… O bir basketbol efsanesi. The Last Dance, bu efsanenin adını duyurduğu ilk anlardan başlayarak bir efsaneye dönüşmesini görüntüler ve röportajlarla anlatıyor. Eğer Michael Jordan’ı izleme şansı bulan şanslı nesil arasında değilseniz ve onun neden bir efsane olduğunu tam olarak anlamlandıramıyorsanız bu Netflix belgeseli size çok yardımcı olacak. 

Gezegenimiz – Our Planet (2019-2023) | IMDB: 9.3

TürDoğa
Bölüm Sayısı12
SeslendirenDavid Attenborough
İzlemek İçinTıklayın!

Doğa koruma derneği WWF ve Silverback Films iş birliğiyle ortaya çıkan yapın, iki sezon halinde Netflix belgeselleri arasında yer alıyor. İlk sezonunda sekiz farklı ekosisteme odaklanan yapım, muhteşem görüntüler eşliğinde canlıların yaşam alanlarını inceliyor.

Ancak belgesel, yalnızca vahşi hayatın yaşamıyla ilgilenmiyor. İnsanların etkisi ve iklim değişikliği nedeniyle bu alanların tahrip olmasına da değiniyor. 

Nasıl Zorba Olunur? – How to Become a Tyrant? (2021) | IMDB: 7.4

TürTarih, Biyografi, Belgesel
Bölüm Sayısı6
OyuncularPeter Dinklage, Bruce Bueno de Mesquita, Waller Newell
İzlemek İçinTıklayın!

Sırada bir rehber var. Ancak bu rehber tahmin ettiğiniz gibi daha iyi bir yaşam için yapmanız gerekenler ya da ekonomik durumunuzu yönetmek için tavsiyelerden oluşturmuyor. Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Peter Dinklage’ın anlatımıyla size nasıl zorba olabileceğinizi öğretiyor.

Dünyada farklı zamanlarda ve farklı coğrafyalarda yaşamış diktatörlerin yöntemlerini ele alan yapım, bu kişilerin manipülasyon için kullandığı tüm yöntemlere de bir mercek tutuyor. 

En İyi Netflix Belgesel Filmleri

netflix doğa belgeselleri
Fotoğraf: Jordan Whitt

Merak duygusunu bastıramayanlar ve yeni bilgiler almak isteyenler için film tadında belgeseller de var. Ufkunuzu açacak ve sizi farklı duygulara sürekleyecek Netflix belgeselleri listemiz, filmlerle devam ediyor. 

Ahtapottan Öğrendiklerim – My Octopus Teacher (2020) | IMDB: 8.1

TürDram, Belgesel
Süre1 s. 25 dk.
YönetmenPippa Ehrlich, James Reed
OyuncularCraig Foster, Tom Foster
İzlemek İçinTıklayın!

Netflix belgeselleri listemizde sırada Oscar ödüllü bir yapım var. Craig Foster, Güney Afrika’da yosun ormanında dalış yaparken meraklı ve genç bir ahtapotla tanışıyor. Bu ikilinin karşılaşması, sonraki dalışlarda yeniden bir araya gelmelerine ve dostluk kurmalarına neden oluyor. Ahtapotun Foster’a güvenmesiyle gelişen hikaye, bir yıllık sürede yaşananları kapsıyor.

Sosyal İkilem –  The Social Dilemma (2020) | IMDB: 7.6

TürDram, Belgesel
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenJeff Orlowski-Yang
OyuncularTristan Harris, Jeff Seibert, Bailey Richardson
İzlemek İçinTıklayın!

Sosyal medya mecralarının algoritmaları olduğunu hiç duydunuz mu? Bu algoritmaların nasıl çalıştığı veya neye hizmet ettiği genellikle açıklanmıyor. Sosyal İkilem başlıklı bu belgesel ise bize içeriden bilgiler veriyor. Sosyal medya mecralarının yöneticileri neyi hedefliyor ve hangi özellikleri ne için uyguluyor? 

“Ürün için para ödemiyorsanız, ürün sizsiniz.” Nasıl mı? Cevabı bu yapımda… 

Kedilerin Aklından Neler Geçiyor? – Inside the Mind of a Cat (2022) | IMDB: 6.9

TürBelgesel
Süre1 s. 07 dk.
YönetmenAndy Mitchell
OyuncularNeil Wilson, Bruce Kornriech, Kristyn Vitale
İzlemek İçinTıklayın!

Keşke dili olsa da kedim benimle konuşsa dediğiniz olmuştur. Netflix belgeselleri arasında bu isteğe de bir karşılık var. Kedilerin aklından neler geliyor ve hareketleri bize neler gösteriyor? Farklı kedilerin konuk olduğu, kedi sahiplerinin ve uzmanların anlatımıyla şekillenen belgesel, bolca sevimli an içeriyor. 

En Derin Nefes – The Deepest Breath (2023) | IMDB: 7.7

TürMacera, Spor, Belgesel
Süre1 s. 48 dk.
YönetmenLaura McGann
OyuncularAlessia Zecchini, Stephen Keenan, Leigh Baker
İzlemek İçinTıklayın!

70 katlı bir gökdelen düşünün. Hayır, hayır başınızı bu kez yukarı kaldırmayın, çünkü biz derinlere ineceğiz. 

İtalyan serbest dalış sporcusu Alessia Zecchini ve onun güvenlik dalgıcı Stephen Keenan’ın hikayesini anlatan belgesel, suyun altında nefesini tutarak ve vurgun yeme tehlikesini göze alarak rekor denemeleri yapmalarını konu ediyor. 

Mantarların Gizemli Dünyası – Fantastic Fungi (2019) | IMDB: 7.4

TürBelgesel
Süre1 s. 21 dk.
YönetmenLouie Schwartzberg
OyuncularBrie Larson, Andrew Weil, Giuliana Furci
İzlemek İçinTıklayın!

Bir canlı bazen tedavi edici, bazen besleyici, bazen de öldürücü olabilir mi? Üstelik bu canlı ağaçların birbiriyle iletişim kurmasını da sağlıyor. Çoğu zaman yanından geçip gittiğimiz, binlerce türe sahip olan bu canlıların dünyasına biraz daha yakından bakmak istiyorsanız bu belgeseli listenize eklemeyi unutmayın. 

Netflix’teki En İyi Yerli Belgeseller

Netflix belgeselleri arasında yer alan yapımlar genellikle Selçuk Metin imzası taşıyor. Çoğunlukla sanat dünyasının usta isimlerinin yer aldığı belgeseller, ilk gençlik yıllarından başlayarak kariyer yolunda adım adım ilerlemelerini konu alıyor. Bizden hikayelerin yer aldığı yerli belgeseller nelermiş gelin birlikte bakalım.

Yaparsın Şekerim (2022) | IMDB: 8.3

haldun dormen belgesel

TürBelgesel
Süre2 s. 09 dk.
YönetmenSelçuk Metin
OyuncularHaldun Dormen, Demet Evgar, Memet Ali Alabora
İzlemek İçinTıklayın!

Sahnelerde izlediğimiz birçok isim, Haldun Dormen’in desteği ve katkılarıyla ilk olarak tiyatro sahnesine adım attı. 1955 yılında kendi tiyatrosunu kuran, efsaneleşmiş Hisseli Harikalar Kumpanyası başta olmak üzere Sokak Kızı İrma, Şen Sazın Bülbülleri ve Lüküs Hayat’ın izleyicisiyle buluşmasını sağlayan Dormen, hem kendi çalışmalarıyla hem de keşfettiği isimlerle sanat dünyasında unutulmaz bir iz bıraktı. Dormen, genç sanatçıları cesaretlendirmek içinse “Yaparsın Şekerim” derdi. 

Haldun Dormen’in hikayesine ve yaptıklarına tanık olmak için bu belgeseli mutlaka izleyin. 

İyi ki Yapmışım (2020) | IMDB: 8.3

metin akpınar

TürBelgesel
Süre1 s. 54 dk.
YönetmenSelçuk Metin
OyuncularMetin Akpınar, Demet Akbağ, Ahmet Gülhan
İzlemek İçinTıklayın!

Çoğu zaman yaşadıklarımız için “keşke böyle yapmasaydım” deriz. Ancak tiyatro tarihine adını altın harflerle yazdıran Metin Akpınar, yaşadığı her şey için “iyi ki yapmışım” diyor. 

1992’de adım attığı tiyatro sahnesi, Zeki Alasya ile ortaklıkları ve daha önemlisi dostlukları, hayatlarına dokunduğu diğer sanatçılar ile şekillenen belgesel, aynı zamanda Türkiye’nin yakın tarihine de farklı bir bakış sunuyor. 

Saklı İstanbul (2022) | IMDB: 6.3

TürBelgesel
Bölüm Sayısı6
OyuncularCem Akoğul
İzlemek İçinTıklayın!

İstanbul; üzerine çok konuşulan, yazılan, hikayeler anlatılan bir şehir. Biz bu şehri birçok açıdan izledik, gezdik ve gördük. Ancak hala görmediğimiz yerleri olduğunu söylesek… 

 Cem Akoğul, izleyiciler için bu kez oldukça farklı bir İstanbul yolculuğuna çıkıyor. Tarih boyunca devletlerin gözbebeği olan bu muhteşem şehre bir kez daha hayran olmak için belgeseli izleme listenize ekleyin. 

Caniko (2023) | IMDB: 7.9

caniko belgesel

TürBiyografi
Süre1 s. 58 dk.
YönetmenSelçuk Metin
OyuncularYıldız Kenter, Ayça Bingöl, Demet Akbağ
İzlemek İçinTıklayın!

1962’de “Yılın Kadını” ödülü alan, üç kez Altın Portakal evine götüren ve kurduğu tiyatro ile birçok yeni ismi sanat dünyasına kazandıran Yıldız Kenter, ailesi ve öğrencilerinin röportajlarıyla karşımızda. 

“Sahneye çıktığımda bütün dünyayı kucaklıyorum.” diyen Kenter, 100’den fazla oyunda sahne aldı ve 37 yıl sahne hocalığı yaptı. Belgeseli izlediğinizde ona neden “Türk Tiyatrosunun Kutup Yıldızı” dendiğini çok daha iyi anlayacaksınız. 

Kapak Fotoğrafı: David Clode

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir